Jaké jsou důsledky závěti, ve které jsou děti povolány jako rovní dědici ve finančních prostředcích?

Dobrý den, manžel sepsal závěť, ve které povolává jmenovitě své děti z prvního manželství rovnými dědici veškerých finančních prostředků náležejících do pozůstalosti. Prosím, co to znamená? Mám nárok jako manželka na polovinu SJM a děti si dělí rovným dílem druhou polovinu? Nebo já nemám nárok na nic. Manžel má penzijní spoření a běžný účet na své jméno, ke kterému nemám přístup. Děkuji

Dobrý den,

vlastní děti jsou zákonnými dědici i bez sepsané závěti, tedy takto sepsaná závěť nemá žádný smysl (nic nemění). V případě úmrtí manžela končí SJM - polovina je automaticky vaše a druhá polovina bude předmětem dědického řízení. Dědictví se dělí rovným dílem mezi zákonné dědice (vlastní děti a manželka) - není-li v závěti určeno jinak.

Příklad: manžel měl 2 vlastní děti, každé obdrží v rámci dědického řízení 1/6 SJM (Vy získáte 4/6 SJM).