Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #19487, Daň z prodeje nemovitosti

Jak se vyhnout dani z příjmů při prodeji pozemku a plánovaném nákupu bytu?

17.10.2022 Daně

Dobrý den, poradíte ohledně daně z příjmů za prodej pozemku? V roce 2019 jsme koupili pozemek, na pozemku jsme již postavili základovou desku. Pozemek jsme ale prodali a nedávno koupili nový v jiné lokalitě a plánujeme koupit byt než postavíme. Všude jsou jiné informace ohledně daně z příjmů za prodej pozemku. Je možné se odprostit od daně koupí jak nového pozemku tak bytu? Nebo alespoň jednoho a zaplatit daň aspoň částečnou? Někde jsem četla, že před rokem 2021 se to nevztahuje na prodej pozemku, je to pravda? A jak je to s pozemkem co má stavební povolení a je na něm již deska? Díky moc za radu.

Dobrý den,

daň z prodeje nemovitosti se obecně neplatí v těchto případech:

  • nemovitost jste vlastnili min. 5-10 let
  • v nemovitosti jste bydleli min. 2 roky

Toto bohužel nesplňujete. Osvobození by bylo možné též v případě, pokud byste peníze z prodeje nemovitosti použili do 12 měsíců na řešení vlastních bytových potřeb. Toto se však týká jen bytů a RD (nikoliv prodeje pozemku).