Zletilé děti a jejich dědický podíl v případě odkazu nižšího než čtvrtina zákonného dědického podílu

Pokračování dotazu č. 10525: Vážený pane Strašáku, původně jsem se ptala na zletilé děti a dítě je podle zákona neopominutelný dědic. Vydědit je nechceme, jen jsem se ptala, když je v závěti odkázána částka, která je nižší než čtvrtina jeho zákonného dědického podílu a děti = nepominutelní dědicové by to soudně napadly, jestli jim soud přiřkne částku odpovídající té čtvrtině jeho zákonného dědického podílu nebo nebude ustanovení závěti respektovat a přiřkne jim dědický podíl celý. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

neopominutelný dědic znamená, že dotyčného nesmíte při sepisování závěti opomenout. Musíte tak své děti v závěti zmínit, ale můžete jim odkázat méně než kolik by činil jejich zákonný podíl (nebo také nic). Vše ovšem musí být řádně zdůvodněno. Např. "Odkazuji synovi méně, protože za mého života již něco obdržel darem, atd."

Nespokojený dědic samozřejmě může závěť napadnout a domáhat se soudní cestou jiného dělení majetku. Pak už by rozhodnutí soudu záleželo na šikovnosti právníků obou protistran a kvalitě sepsané závěti. Pokud byste např. všem dětem odkázala stejně, ale jednomu by byl poskytnut dar 3 roky před úmrtím zůstavitele, pak by se ostatní dědicové mohli domáhat započítání tohoto daru do dědictví, resp. snížení dědického podílu obdarovaného.

Rada závěrem - dědictví a dělení majetku v rodinách je obecně velmi citlivé téma, které může napáchat na vztazích značené škody (můžete vrazit nesmazatelný klín mezi své potomky, což si určitě žádný rodič nepřeje). Nejlepší a nejjednodušší je tak rozdělit majetek mezi své děti spravedlivě. Spravedlivě sepsanou závěť nikdo napadat nebude.