Banky.cz Banky.cz Články Reality Dvousložková cena vody

Dvousložková cena vody

Dvousložková cena vody
13.3.2017, Reality

Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) lobuje za posílení dvousložkové ceny vody, kde by fixní poplatek za přípojku tvořil až 50% z celkové ceny odebírané vody. Spravedlivější rozúčtování nákladů nebo pokus o opakování slovenského scénáře s energiemi?

Z čeho se skládá cena vody?

Vodné a stočné

Cenu vody tvoří vodné a stočné, oboje se povětšinou platí dle odebraných m3 vody (100% variabilně). Vodné reprezentuje náklady na úpravu pitné vody a údržbu vodovodní infrastruktury. Stočné se platí za odkanalizování, tedy za údržbu kanalizační infrastruktury a provoz čistírny odpadních vody (ČOV). Domácnosti, které nemají napojení na veřejnou kanalizaci, stočné neplatí. Průměrná cena vodného za rok 2015 byla 41 Kč a u stočného 35 Kč. Za každých odebraných 1 000l (m3) vody se tak platilo 76 Kč. Při průměrné spotřebě na osobu/den 88l vycházely celoroční náklady na necelých 2 500 Kč (osoba/rok). Průměrná rodina se dvěma dětmi tak za vodu ročně utratila zhruba 10 000 Kč.

Ceny vodného a stočného se výrazně liší dle obcí, neboť každá obec má svoji infrastrukturu, úpravnu vody a ČOV. Nejlevněji bylo v Žamberku (50 Kč) a Jaroměři (52 Kč), nejdráže v Táboře a Sezimově Ústí (114 Kč). Praha (85 Kč) a Brno (75 Kč) se řadily k průměru. Výrazné cenové rozdíly jsou výsledkem stavu infrastruktury (kolik je kde třeba investovat do oprav a udržování) a samotné zdrojové vody (někde čerpají pitnou vodu kojenecké kvality, jinde je voda silně zamořena dusičnany z polí či jinak nevyhovuje normám a je třeba ji draze upravovat).

Někde obce provozují vodárenství samy, jinde mají infrastrukturu v dlouhodobém pronájmu soukromé firmy. Tak jako tak jsou ceny vodného i stočného regulovány, neboť se jedná o monopol (na rozdíl od energií nemáme možnou volbu dodavatele).

Za co lobuje SOVAK?

Nyní se povětšinou platí za vodu ze 100% dle skutečně odebraného množství, tedy pouze s využitím variabilní složky bez jakékoliv fixní části. Zákon přitom již dnes umožňuje vodárnám zavést fixní složku až do výše 15% z celkové ceny vody a několik málo obcí tak již učinilo.

SOVAK by chtěl zvýšit podíl fixní části až na 50%. To by poškodilo maloodběratele (domácnosti) a zlevnilo vodu velkoodběratelům (výrobní podniky). Situace nápadně připomíná rok starý pokus Energetického a regulačního úřadu (ERU) a Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) o výrazné navýšení fixní složky u elektřiny, který nakonec nevyšel především díky silnému odporu široké veřejnosti. Více informací v našem článku ERU mění regulované tarify v neprospěch domácností. Na Slovensku navýšení fixní složky sice prosadili, ale po několika měsících fungování a silných protestech obyvatel museli tento model opět zrušit.

Mýty a fakta

Energie

SOVAK se bohužel ve své argumentaci dopouští několika zkreslení. Pojďme vše uvést na pravou míru.

Dvousložková cena zajistí přísun větších prostředků do vodárenství pro rozvoj infrastruktury: Množství peněz ve vodárenství se již dnes řídí přes regulovanou cenu za m3 vody. Je-li ve vodárenství málo peněz, stačí zvýšit cenu za kubík.

Obyvatelé měst dotují venkov: Tak tomu může být u elektřiny a plynu, kde každý ze tří distributorů obhospodařuje značnou část republiky (města i venkov dohromady). Ve vodárenství má ale každá obec svou infrastrukturu, tedy nikdo na nikoho doplácet nemůže.

Elektřina a plyn mají také dvě složky ceny: Ano, ale obě tato energetická odvětví mají oddělenou distribuci od dodavatele. Distribuční síť (trubky/kabely) vlastní u elektřiny ČEZ, EON a PRE, u plynu pak EON, PPD a RWE. Tyto firmy se starají o infrastrukturu a za to dostávají část z plateb za energie (tzv. cenu za distribuci, která je regulovaná a pro každou distribuční oblast jednotná). Dodavatelů (od kterých nakupujeme samotné komodity – elektřinu/plny) máme nespočet, cena není regulována a je závislá na šikovnosti dodavatele (za kolik nakoupí energie na trhu) a našich vyjednávacích schopnostech (jak dobře si umíme vybrat nejlevnější nabídku na trhu). Obě složky ceny (za distribuci a komoditu) mají své fixní a variabilní části. Existuje mnoho sazeb dle profilu spotřeby/odběratele (jiné podmínky má chalupář a ten, co na elektřině denně topí a vaří).

U vody a kanalizace je distributor s dodavatelem sloučen a je pouze jeden tarif pro všechny stejný. Neboť má každá obec svou infrastrukturu a úpravnu vody/ČOV (neexistuje vodárenská společnost, která by obsluhovala výraznější část republiky), nemělo by smysl separovat dodavatele od distributora.

Lidé jsou dnes více informováni

Lobovat za fixní cenu vody na úrovni 50% je stejné jako obhajovat billboardy u silnic či automaty v hernách. Pozitivní na celé záležitosti je především větší informovanost veřejnosti, která se již nedá tolik vodit za nos a umí svůj nesouhlas podložený validními argumenty dát jasně najevo. 

ANKETA k článku "Dvousložková cena vody"

Měly by domácnosti platit polovinu ceny za vodu fixně?
Počet odpovědí: 114

KOMENTÁŘE k článku Dvousložková cena vody

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

6.4.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

Raketové zdražování bytů a domů, které Česko zažívá už několik let, je u konce. Místo toho přijde propad. Tvrdí to někteří odborníci a novináři. Podle většiny analytiků ale situace zdaleka tak jednoduchá není. Očekávají maximálně krátkodobé ochlazení, po kterém ceny zase stoupnou.

Vlastní bydlení je stále hůř dostupné. Lidé se proto častěji stěhují na vesnici či k rodičům

Vlastní bydlení je stále hůř dostupné. Lidé se proto častěji stěhují na vesnici či k rodičům

9.3.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

Málo nabídek a vysoká cena. Na to si nejčastěji stěžují lidé, kteří chtějí bydlet ve vlastním. A protože je získání vysněného bydlení stále složitější, hledají alternativní způsoby, jak situaci řešit. Ukázal to nedávný průzkum společnosti Wüstenrot.

Ceny bytů v Česku vyrostly za 5 let o víc než třetinu. Brno překonalo ve zdražování Prahu i Paříž

Ceny bytů v Česku vyrostly za 5 let o víc než třetinu. Brno překonalo ve zdražování Prahu i Paříž

10.2.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

O víc než 37%. Tak výrazně stouply za posledních 5 let průměrné ceny bytů v České republice. Vyplývá to z aktuálních dat evropského statistického úřadu Eurostat. V rychlosti zdražování nemovitostí Česko dokonce patří mezi špičku Evropské unie. Podle developerů a analytiků sice růst cen letos mírně zpomalí, určitě se však nezastaví.

Roste zájem o chaty a chalupy. Některé nemovitosti stojí i stejně jako pražský byt

Roste zájem o chaty a chalupy. Některé nemovitosti stojí i stejně jako pražský byt

13.1.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

Každý rok zhruba o 12% výš. Tak podle některých odborníků stoupají ceny rekreačních nemovitostí – tedy zejména chat a chalup. Nejvíc za ně zaplatíte v okolí Prahy a v Krkonoších.

Ceny nemovitostí v roce 2020: růst bude zpomalovat

Ceny nemovitostí v roce 2020: růst bude zpomalovat

16.12.2019, Reality, Autor: Marek Hadač

Ceny domů a bytů dál porostou. Ale pomaleji než dosud. Takové jsou prognózy analytiků pro rok 2020. Nedávno to ve své zprávě potvrdila i Česká národní banka. Tím pádem by se dál nemělo zvyšovat nadhodnocení cen nemovitostí.Rychlé odkazy

Banky v ČR