Banky.cz Články Reality Dvousložková cena vody

Dvousložková cena vody

Dvousložková cena vody
13.3.2017 Reality

Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) lobuje za posílení dvousložkové ceny vody, kde by fixní poplatek za přípojku tvořil až 50% z celkové ceny odebírané vody. Spravedlivější rozúčtování nákladů nebo pokus o opakování slovenského scénáře s energiemi?

Z čeho se skládá cena vody?

Vodné a stočné

Cenu vody tvoří vodné a stočné, oboje se povětšinou platí dle odebraných m3 vody (100% variabilně). Vodné reprezentuje náklady na úpravu pitné vody a údržbu vodovodní infrastruktury. Stočné se platí za odkanalizování, tedy za údržbu kanalizační infrastruktury a provoz čistírny odpadních vody (ČOV). Domácnosti, které nemají napojení na veřejnou kanalizaci, stočné neplatí. Průměrná cena vodného za rok 2015 byla 41 Kč a u stočného 35 Kč. Za každých odebraných 1 000l (m3) vody se tak platilo 76 Kč. Při průměrné spotřebě na osobu/den 88l vycházely celoroční náklady na necelých 2 500 Kč (osoba/rok). Průměrná rodina se dvěma dětmi tak za vodu ročně utratila zhruba 10 000 Kč.

Ceny vodného a stočného se výrazně liší dle obcí, neboť každá obec má svoji infrastrukturu, úpravnu vody a ČOV. Nejlevněji bylo v Žamberku (50 Kč) a Jaroměři (52 Kč), nejdráže v Táboře a Sezimově Ústí (114 Kč). Praha (85 Kč) a Brno (75 Kč) se řadily k průměru. Výrazné cenové rozdíly jsou výsledkem stavu infrastruktury (kolik je kde třeba investovat do oprav a udržování) a samotné zdrojové vody (někde čerpají pitnou vodu kojenecké kvality, jinde je voda silně zamořena dusičnany z polí či jinak nevyhovuje normám a je třeba ji draze upravovat).

Někde obce provozují vodárenství samy, jinde mají infrastrukturu v dlouhodobém pronájmu soukromé firmy. Tak jako tak jsou ceny vodného i stočného regulovány, neboť se jedná o monopol (na rozdíl od energií nemáme možnou volbu dodavatele).

Za co lobuje SOVAK?

Nyní se povětšinou platí za vodu ze 100% dle skutečně odebraného množství, tedy pouze s využitím variabilní složky bez jakékoliv fixní části. Zákon přitom již dnes umožňuje vodárnám zavést fixní složku až do výše 15% z celkové ceny vody a několik málo obcí tak již učinilo.

Nejlepší hypotéka online

SOVAK by chtěl zvýšit podíl fixní části až na 50%. To by poškodilo maloodběratele (domácnosti) a zlevnilo vodu velkoodběratelům (výrobní podniky). Situace nápadně připomíná rok starý pokus Energetického a regulačního úřadu (ERU) a Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) o výrazné navýšení fixní složky u elektřiny, který nakonec nevyšel především díky silnému odporu široké veřejnosti. Více informací v našem článku ERU mění regulované tarify v neprospěch domácností. Na Slovensku navýšení fixní složky sice prosadili, ale po několika měsících fungování a silných protestech obyvatel museli tento model opět zrušit.

Mýty a fakta

Energie

SOVAK se bohužel ve své argumentaci dopouští několika zkreslení. Pojďme vše uvést na pravou míru.

Dvousložková cena zajistí přísun větších prostředků do vodárenství pro rozvoj infrastruktury: Množství peněz ve vodárenství se již dnes řídí přes regulovanou cenu za m3 vody. Je-li ve vodárenství málo peněz, stačí zvýšit cenu za kubík.

Nejlepší hypotéka online

Obyvatelé měst dotují venkov: Tak tomu může být u elektřiny a plynu, kde každý ze tří distributorů obhospodařuje značnou část republiky (města i venkov dohromady). Ve vodárenství má ale každá obec svou infrastrukturu, tedy nikdo na nikoho doplácet nemůže.

Elektřina a plyn mají také dvě složky ceny: Ano, ale obě tato energetická odvětví mají oddělenou distribuci od dodavatele. Distribuční síť (trubky/kabely) vlastní u elektřiny ČEZ, EON a PRE, u plynu pak EON, PPD a RWE. Tyto firmy se starají o infrastrukturu a za to dostávají část z plateb za energie (tzv. cenu za distribuci, která je regulovaná a pro každou distribuční oblast jednotná). Dodavatelů (od kterých nakupujeme samotné komodity – elektřinu/plny) máme nespočet, cena není regulována a je závislá na šikovnosti dodavatele (za kolik nakoupí energie na trhu) a našich vyjednávacích schopnostech (jak dobře si umíme vybrat nejlevnější nabídku na trhu). Obě složky ceny (za distribuci a komoditu) mají své fixní a variabilní části. Existuje mnoho sazeb dle profilu spotřeby/odběratele (jiné podmínky má chalupář a ten, co na elektřině denně topí a vaří).

U vody a kanalizace je distributor s dodavatelem sloučen a je pouze jeden tarif pro všechny stejný. Neboť má každá obec svou infrastrukturu a úpravnu vody/ČOV (neexistuje vodárenská společnost, která by obsluhovala výraznější část republiky), nemělo by smysl separovat dodavatele od distributora.

Lidé jsou dnes více informováni

Lobovat za fixní cenu vody na úrovni 50% je stejné jako obhajovat billboardy u silnic či automaty v hernách. Pozitivní na celé záležitosti je především větší informovanost veřejnosti, která se již nedá tolik vodit za nos a umí svůj nesouhlas podložený validními argumenty dát jasně najevo. 

ANKETA k článku Dvousložková cena vody

Měly by domácnosti platit polovinu ceny za vodu fixně?

Počet odpovědí: 116

KOMENTÁŘE k článku Dvousložková cena vody

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Pokles indexu IDB: Co to znamená pro trh s nemovitostmi?

Pokles indexu IDB: Co to znamená pro trh s nemovitostmi?

19.7.2024 Reality

Nedostupnost bytů na hypoteční úvěr od března 2020 na úrovni celého Česka vzrostla zhruba o 112 procent. Tento výrazný nárůst má značný dopad na trh s nemovitostmi a vyvolává otázky o budoucím vývoji. V posledních několika týdnech ale klesá, pokles je teď nejvýraznější za posledních 6 měsíců.

Vývoj cen nemovitostí v ČR v letech 2020 až 2024

Vývoj cen nemovitostí v ČR v letech 2020 až 2024

27.6.2024 Reality

Ať už plánujete kupovat nebo stavět dům, rozhodně se vám bude hodit mít přehled o vývoji cen nemovitostí na nemovitostním trhu. Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak se ceny nemovitostí vyvíjely v letech 2020 až 2024.

Nový stavební zákon: Klíčové změny a jejich dopad

Nový stavební zákon: Klíčové změny a jejich dopad

2.6.2024 Reality

Novým stavebním zákonem se budeme muset řídit od 1. července 2024. Přináší změny, které se dotknou kohokoliv, kdo bude chtít byť i jen drobně přistavět nebo změnit dosavadní stavbu. Dvojí řízení se nahrazuje jediným, zavádí se nový institut, tzv. předběžné informace. A stavby se dělí do 4 skupin. Jak se změny projeví u drobných úprav a staveb?

Předání nemovitosti krok za krokem: Jak na to?

Předání nemovitosti krok za krokem: Jak na to?

24.5.2024 Reality

Při pořízení vlastního bydlení nebo stěhování do nájmu je jedním z klíčových okamžiků předání nemovitosti. Přečtěte si, na co se zaměřit, jaké dokumenty jsou zapotřebí a na co si dát pozor.

Investování do nemovitostí v roce 2024: Stále se vyplatí?

Investování do nemovitostí v roce 2024: Stále se vyplatí?

15.5.2024 Reality

Ještě před několika lety se mluvilo o investování do nemovitostí jako o jedné z nejvýhodnějších investic vůbec. S růstem úrokových sazeb v minulých letech však zájem o investiční nemovitosti ochladl. Postupný pokles úrokových sazeb v letošním roce šel ale ruku v ruce s opětovným zvýšeným zájmem o nemovitosti ze strany investorů. Jsou tedy opravdu nemovitosti vhodnou investiční příležitostí?

Z naší bankovní poradny

Rozdělení bytového domu na bytové jednotky a založení SVJ

3.6.2024 Reality
Dobrý den, mám po otci podíl v bytovém činžovním domě. Podílové vlastnictví je tam už řadu let, protože byly nějaké spory mezi nájemníky a nebyla vůle vytvořit SVJ. Aktuálně je dům v havarijním stavu a je potřeba ho rekonstruovat, zateplit apod. Pro získání dotace i úvěru nám bylo doporučeno založení SVJ. Někdo tvrdí, že to není potřeba, ale firma, která by měla mít rekonstrukci na starost, to považuje za nutné. Co všechno s touto změnou souvisí? Jde mi zejména o vypořádání případných dluhů, aktuální přeměření bytových jednotek apod. Chtěli bychom před ostatní předstoupit s jasným a právně podloženým postupem. Děkuji moc za odpověď. Dobrý den, důrazně doporučuji bytový dům rozdělit na samostatné bytové jednotky a založit SVJ nezávisle na tom, zdali toto po vás někdo požaduje či nikoliv. Je to především v zájmu všech stávajících podílových vlastníků bytového domu. Podílové vlastnictví bytových domů je reliktem minulosti, má mnoho nevýhod a rizik, nemá žádné výhody. Naopak rozdělení domu na bytové jednotky a založení SVJ má samé výhody. Každý budeme vlastníkem svého bytu, nebudou Vás ohrožovat dluhy ostatních atd.Co všechno s touto změnou souvisí? Rozdělení BD na bytové jednotky se řeší přes Prohlášení vlastníků podaného na katastr. Doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc. Právník Vám za úplatu pomůže s Prohlášení vlastníků i se založením SVJ.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Mohu nařídit budoucímu vlastníkovi povinnost bydlet v kupované nemovitosti?

2.6.2024 Reality
Dobrý den, rozděluji dům se sousedkou tzv. prohlášením vlastníka pro katastr. Ona bude chtít svou polovinu prodat. Mohu se nějak bránit, např. věcným břemenem v prohlášení vlastníka, že budoucí majitel tam bude muset bydlet? (podmínka v prohlášení) Bojím se, že budoucí majitel tam může nastěhovat někoho, s kým nebude k vydržení a společné soužití tím bude narušeno. Děkuji za odpověď. Dobrý den, budoucímu vlastníkovi nemovitosti nemůžete nařizovat, aby v nemovitosti bydlel. Taktéž mu nelze zakazovat pronájem ani jakékoliv jiné jednání (bezúplatné poskytnutí bydlení třetí osobě, návštěvy atd.). Takovéto omezování práv není přípustné, nelze jej zapsat do prohlášení vlastníků ani jako věcné břemeno k nemovitosti. Vždy existuje riziko, že si se sousedem nesednete. S tím bohužel nic nenaděláte.Rozdělení nemovitosti na samostatné jednotky vřele doporučuji. Každý pak budeme majitelem svého bytu. Setrvání v podílovém vlastnictví by pro Vás bylo výrazně rizikovější. Sousedka by se mohla rozhodnout bydlet ve Vašem bytě a Vy byste s tím nic nenadělala (nebo by k Vám rovnou mohla nastěhovat cizí osobu). Navíc není možné nikoho proti jeho vůli držet v podílovém vlastnictví. Sousedka by svůj podíl mohla kdykoliv prodat nebo požádat soud o prodej celé nemovitosti (i Vašeho bytu).  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena