Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #8485, Dědictví majetkového podílu v družstvu

Dědictví majetkového podílu v družstvu, Osobní a rodinné finance

Ještě jednou, jak je dlouhá promlčecí doba zděděného majetkového podílu po zemřelém členu zemědělské družstva vzniklého z transformace družstva /majetkový list/? Když se stane, že se dědic dozví o majetkovém podílu, již po dědickém řízení, jaké je v tomto promlčecí doba, aby mohl požádat o dodatečném dědickém řízení. Ve kterém zákoně OZ jsou upravena práva a povinnosti členů zem. družstva. Pokud se člen družstva rozhodne o slyšení v kontrolní komisi, může KK člena odmítnout, stanovy to neupřesňují.

Dobrý den,

majetkový podíl v družstvu nepropadá. Do úmrtí ho vlastnil zůstavitel a po úmrtí tento majetek přešel na dědice, který byl určen v rámci dědického řízení. Nebyl-li tento majetek zahrnut do dědického řízení, nemůže na Vás družstvo tento podíl převést (pro převod podílu musíte družstvu předložit notářské usnesení o vypořádání dědictví, kde bude jasně uvedeno, že se stáváte novým majitelem tohoto podílu). Dokud na Vás podíl nebude převeden, nejste členem družstva a nemáte právo žádat slyšení u kontrolní komise či cokoliv jiného.