Dědické řízení: Co se stane s vkladní knížkou v závěti? A co s majetkem v bytě?

Dobrý večer, obracím se na Vás s dotazem v rámci dědického řízení (závěť). Můj zesnulý dědeček sepsal závěť, ve které je majetek rozdělený, ale část z něj rovným dílem. Bohužel v závěti není uvedeno, že vkladní knížka má být pouze moje. Předpokládal, že pokud je na mé jméno, bude patřit mně. Sděloval mi, že po jeho smrti si ji mám vyžádat. Prosím pěkně, bude vkladní knížka též dělená rovným dílem? Měla by být určená na mé jméno. Založena při mém narození rok 1996. A ráda bych se ještě optala, bohužel s pozůstalou, mou matkou, nemáme dobré vztahy a zbytek majetku má jít rovným dílem, co se týká peněz na účtu, tak tam je to jasné, to vyřeší notářka. Ale co se týká majetku, který byl jeho bytě - zlato, porcelán, obrazy aj., toto po ní máme vymáhat nebo co byste mi prosím poradil? Děkuji moc za Vaši budoucí reakci a odpovědi na mé otázky. Přeji klidné svátky.

Dobrý den,

předmětem dědického řízení je majetek zůstavitele (dědečka) k datu jeho úmrtí. Vkladní knížka vedená na vaše jméno není majetkem zůstavitele, a tudíž nebude předmětem dědického řízení. Pokud by vkladní knížka byla vedené na jméno vašeho dědečka, chová se jako ostatní majetek (viz. níže).

U ostatního majetku zůstavitele (zlato, porcelán, obrazy) se bude postupovat dle závěti. Pokud by Vám byl podíl na dědictví odpírán (matka by Vám nechtěla vydat váš podíl), mohla byste ho po ní vymáhat. Sama ale zvažte, nakolik má smysl řešit porcelán právní cestou. Pokud si představím např. porcelánový set se 6 hrníčky, těžko ho lze dělit rovným dílem mezi dědice (i kdyby byl dědiců sudý počet, set má smysl jako celek).

Samozřejmě, všechny hodnoty lze vyčíslit finančně a dědicové se mohou vzájemně vyrovnat. Rovněž musíte zvážit, zda podstupovat proceduru znaleckého ocenění a hradit náklady na něj? Nejlepším řešení bývá v takovém případě domluva mezi pozůstalými.