Do konce roku 2017 zbývají poslední 2 týdny. Na
které platby bychom neměli v předvánočním období zapomenout? A co nás čeká
po Novém roce?
Pro získání maximální daňové úlevy (3 600 Kč) je třeba vložit během roku 2017 na účet penzijního spoření 36 000 Kč. Za prvních 12 000 Kč dostáváme od státu příspěvek 230 Kč měsíčně, který je připisován kvartálně přímo na účet penzijního spoření. Za dalších 24 000 Kč získáváme slevu na dani z příjmu ve výši 15%, tedy max. 3 600 Kč. Tuto slevu uplatníme v Přiznání k dani z příjmu za rok 2017, které podáváme místně příslušnému FÚ do 31/3/2018.
Zatímco pro nárok na měsíční příspěvek 230 Kč je třeba spořit pravidelně (každý měsíc 1 000 Kč), daňovou slevu získáme i jednorázovým vložením celých 24 000 Kč třeba poslední den v roce. Jedinou podmínkou je, aby platba na účet penzijního fondu dorazila v roce 2017. Penzijní fond nám následně během ledna zašle potvrzení o zaplacené částce, které bude tvořit přílohu našeho daňového přiznání.
Více o penzijním spoření v našem článku Penzijní fondy – výnosy 2016.
Pro získání plné státní podpory (2 000 Kč) je
třeba vložit během roku 2017 na účet stavebního spoření 20 000 Kč. Některé
stavební spořitelny trvají na pravidelném spoření (stejná částka zasílaná na
účet stavebka každý měsíc) a za nepravidelné spoření penalizují klienty nižším
úrokem. Nicméně pro nárok na státní podporu stačí celých 20 000 Kč vložit na
účet třeba i poslední den v roce.
Pokud ještě nemáme stavební spoření založené, pak je prosinec tím nejlepším možným měsícem v roce pro jeho sjednání. Vložíme-li ihned na účet celých 20 000 Kč, získáme celou státní podporu 2 000 Kč, přestože jsme nespořili po celý rok.
Kompletní přehled všech stavebních spoření zde v našem srovnávači.
Nejen v souvislosti s posledními platbami v roce pro penzijní a stavební spoření je vhodné si připomenout lhůty pro mezibankovní platební styk. Standardní tuzemská platba z banky do banky trvá 2 pracovní dny. Do této lhůty se nepočítají víkendy a státní svátky, takže platba odeslaná v pátek 22/12/2017 dorazí do cíle až ve středu 27/12/2017.
Další čas může zabrat přiřazení platby na náš virtuální účet u stavební spořitelny, penzijního fondu či pojišťovny. Tyto instituce mívají fyzicky pouze jeden sběrný účet pro všechny klienty. Rozpočítání peněz na virtuální účty klientů se děje nejčastěji přes variabilní symboly a může zabrat další čas. Proto mají některé fondy a spořitelny před koncem roku stanoveny dřívější deadline pro připsání peněz na účet než poslední pracovní den v roce.
Zatímco předvánoční období je hlavně o získávání státních podpor a daňových úlev, v novém roce nás čekají daňové a jiné poplatkové povinnosti.
Za rok 2018 platí daň z nemovitosti ten,
kdo je zapsaným majitelem nemovitosti na katastru 1/1/2018. Pokud jsme
nemovitost nabyli nově v roce 2017 (či došlo ke změně užívání – např.
z pole se stala stavební parcela), pak je třeba do 31/1/2018 podat daňové
přiznání FÚ dle lokality nemovitosti (ne dle našeho bydliště). V ostatních
případech se daňové přiznání nepodává a FÚ nám sám zašle složenku
s vyměřenou daní v květnu. Samotnou daň je pak třeba zaplatit do 31/5
(nebo u vyšších částek ve dvou splátkách).
Za rok 2017 je třeba daňové přiznání podat a daň zaplatit do 31/3/2018 a to místně příslušnému FÚ (dle našeho bydliště).
Dálniční známka (1 500 Kč) platí vždy od prosince roku předchozího do ledna roku následujícího. Novou dálniční známku tak musíme zakoupit nejpozději 31/1/2018 (jsme-li pravidelnými uživateli dálnic). Každým rokem přibývá dálničních úseků osvobozených od poplatku, zejména v okolí velkých měst (a samostatné nenavazující úseky). Dálnice tak můžeme (byť ve velmi omezeném rozsahu) používat i tehdy, pokud dálniční známku nevlastníme. Ministerstvo dopravy slibuje od roku 2019 přechod na elektronické známky. Místo policie s dalekohledy by tak poplatkovou kázeň kontrolovaly kamery snímající registrační značky vozidel. Poplatek by se platil online a nehrozily by krádeže známek ze zaparkovaných aut.
Nabídkové úrokové sazby hypotečních bank na českém trhu i nadále pokračují v pozvolném poklesu. Průměrná nabídkovou sazba modelové hypotéky s fixací 5 let, se drží stále nad šesti procenty.
ČSOB Stavební spořitelna od dnešního dne 24. 11. 2023 zavádí nový tarif TrendPlus. Nabídka tarifu Trend byla 23. 11. 2023 ukončena. Ke změnám parametrů dochází u úvěrových variant, a to tak, aby bylo možné použít nižší splátku u nezajištěných meziúvěrů do výpočtu bonity.
Trh stavebního spoření také částečně ožívá s poklesem úrokových sazeb. Za měsíc říjen bylo podle dat ČTK poskytnuto 3795 úvěrů v celkovém objemu 3,236 mld. Kč, což je o 32,4 % více než před rokem.
Třetí kvartál přináší mírné oživení na realitním trhu. Poptávka podpořená odloženou realizací pořízení vlastního bydlení i poklesem úrokových sazeb byla zase o něco silnější, což má dopad i do vývoje cen nemovitostí. HB index, který monitoruje vývoj reálných cen již od roku 2010, zaznamenává klesající tempo poklesu v segmentu bytů.
ČSOB Stavební spořitelna od dnešního dne 14. 11. 2023 snížila úrokovou sazbu u zajištěného Topkreditu pro klienty do 36 let u 3Y fixace o 0,1 % p. a.
Dobrý den, vydělávám 60 000 - 70 000 Kč, žena 20 000 - 30 000 Kč. Ve svých 22 letech jsem pořídil investiční byt v Praze (50m byt, 50m zahrada), který aktivně pronajímáme za 25 000 Kč. Bydlíme v nájmu za 30 000 Kč. Ročně našetříme 200 000 až 300 000 Kč. Nyní je mi 28 let a investiční byt jsme předčasnou splátkou zkrátili na 22 let splácení, přičemž zafixování na 10 let poskytuje splátku 16 000. Momentálně jsme stabilizovali více méně vše, co bychom chtěli mít. Něco málo si ještě pořídíme, ale současné přebytky jsme se nakonec rozhodli využít k ukončení splátky investičního bytu do konce fixního období, abychom již nemuseli řešit refinancování. Cílem celého snažení je možnost odejít do předčasného důchodu (omezení práce, nikoli ukončení), leč s důsledným pojištěním stáří. O důchod bychom stále usilovali (budeme si hlídat nárok atp.). Stáří chceme strávit v přírodě jako je Ukrajina, Rumunsko, Svatá Helena. Do země s vyšší ekonomikou bychom šli jen pokud by to dávalo finančně smysl. Naše největší dilema ale zní - dává větší smysl umořit současnou nemovitost a tu využít k důchodu, anebo za současné peníze raději investovat? Uvažujeme ještě o jednom investičním bytě. Se současným plánem bychom hledali místo k dožití po umoření investičního bytu. Nejraději bychom na předčasný důchod již vše uzavřeli, ale pokud naše financování nedává smysl, tak bychom přijali i nutnost ještě dojet nějaké investice. Zajímalo by nás tedy, jak moc je naše situace stabilizována, aby přežila předčasný odchod do důchodu.
Dobrý den,
jaký máte prosím aktuální úrok u hypotéky a jak jste schopni případně peníze zhodnocovat investováním? Pokud investicemi dosahujete vyššího zhodnocení než kolik platíte aktuálně za hypotéku, dává smysl investovat.
Ohledně vaší druhé otázky - záleží, kolik činí (nebo v budoucnu budou činit) vaše pravidelné měsíční výdaje. Po splacení hypotéky Vám příjem z pronájmu bytu bude v dnešních cenách generovat 25 000 Kč. Bude Vám těchto 25 000 Kč stačit na pokrytí životních výdajů v ekonomicky chudších zemích? Možná ano, možná ne - záleží na vašich nárocích.
Dobrý den, jako likvidátor s.r.o. jsem zjistil, že společnost vlastní několik akcií Komerční banky. Jak je co nejjednodušeji a nejrychleji prodat? Společnost aktuálně nemá žádný bankovní účet a tyto akcie jsou jejím jediným majetkem.
Dobrý den,
bez bankovního a majetkového účtu nebude bohužel možné prodej akcií zrealizovat. Akcie KB musí být před prodejem vedeny na majetkovém účtu firmy, běžný účet bude nutný pro výplatu peněz za prodané akcie.
Dobrý den, jak se dání příjmy z akcií? Byla 3 letá nutnost držení nebo příjem do 100 000 Kč. Jak je to nyní? Děkuji
Dobrý den,
aktuálně platí stejná pravidla pro osvobození - abyste zisk z prodeje akcií nemusel danit, je třeba splnit jednu z následujících podmínek:
akcie vlastnit min. 3 rokypříjem (nikoliv zisk) z prodeje akcií je max. 100 000 Kč/rokDobrý den, aktuálně dodávám podklady pro insolvenci. Chtěla bych se zeptat, když po celou dobu chodí přítelova výplata na můj účet (teď samozřejmě přítel změnil číslo účtu, takže bude chodit na jeho účet), nebudu z toho mít nějaké problémy? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
problémy z toho mít nebudete, není to zakázané. Je budete muset pravděpodobně vše vysvětlit.
ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎAteliér je nebytová jednotka, jehož součástí je koupelna i kuchyň. Prakticky má parametry běžné bytové jednotky, avšak z důvodu územního plánu, vyšší hlučnosti, menšího přírodního osvětlení, či jiných důvodů ve stavebním řízení nemůže být zapsána v katastru nemovitostí jako bytová jednotka. Ateliér je hůře financovatelný hypotékou, protože banky k jeho ceně přistupují obezřetněji než k ceně bytu. Aktuálně je ateliér při jeho převodu zatížen nižší sazbou DPH než při převodu bytu.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMměří se dle čistého měsíčního příjmu domácnosti, hranice chudoby začíná na 10 000 Kč pro jednotlivce bez rodiny a roste s počtem dětí v domácnosti (pro 3 děti orientačně 29 000 Kč), aktuálně v ČR „trpí chudobou“ 10% populace
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMJe zkratka z anglického názvu "Debt Service To Income". Tento ukazatel vyjadřuje poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů (kontokorent, kreditní karta, hypotéka apod.) včetně aktuálně žádaného úvěru proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu. Parametr DSTI dle aktuálního doporučení ČNB nesmí přesáhnout hranici 45%. Pouze u žadatelů mladších 36 let může být až 50%
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMJe nejdůležitější součástí Garančního systému finančního trhu v ČR. Z fondu pojištění vkladů probíhá výplata klientů zkrachovalých bank.
Vklady na účtech u českých bank jsou pojištěny do 100 000 euro, resp. jejich ekvivalentu v českých korunách (cca 2,5 mil. korun). Pravidlo je nastaveno tak, že pojištěn je v každé bance součet vkladů jednoho klienta. Za samostatného klienta se považuje fyzická osoba (pod rodné číslo), nebo i firma (pod IČ).
Pokud tedy máte v některé z bank více než 2,5 milionu korun, rozhodně byste měli své peníze rozdělit mezi více bank, nebo více rodných čísel, či IČ. Stačí tedy převést část peněz na manželku, či firmu. Zároveň může mít každý člověk pojištěné vklady ve více bankách v ČR, nebo EU.
Do Fondu pojištění vkladů přispívají všechny české banky, stavební spořitelny a záložny pravidelným odvodem určitého promile z výše vkladů jejich klientů. Tento fond momentálně disponuje prostředky přibližně ve výši 40 miliard českých korun. Poslední výplaty prováděl klientům malých institucí Sberbank, Československé úvěrní družstvo (dříve Akcenta záložna) a předtím Evropsko Ruská Banka. Ještě předtím větší výplata přes 10 miliard proběhla klientům Metropolitního spořitelního družstva.
Fond pojištění vkladů vyplácí náhradu na základě sdělení regulátora České národní banky, že konkrétní instituce není schopna dostát svým závazkům. Výplatu náhrad realizuje Garanční systém finančního trhu, který si zajistí od banky seznamy depozitních klientů. Vyplácí se zůstatek klienta k datu oznámení ČNB, sestávající z jistiny vkladu a naběhlých úroků k datu. Pro výplatu Garanční systém zpravidla najme některou z velkých bank s dostatkem poboček. Informace je zasílána na kontaktní údaje zkrachovalé banky či záložny. Pozor - výplata probíhá pouze po dobu 3 let, během kterých se musíte o své prostředky přihlásit!
Jak uvedeno výše, aktuálně má fond dostatek prostředků pro případné uspokojení klientů při krachu středně velké banky. A pokud by prostředky fondu nestačily, doplácet se bude ze státního rozpočtu, fond smí vydat dluhopisy anebo si může vypůjčit prostředky
na finančním trhu prostřednictvím úvěru.
KOMENTÁŘE k článku Na co nezapomenout před koncem roku?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.