Banky.cz Články Reality O rozúčtování topných nákladů a ceně nemovitosti

O rozúčtování topných nákladů a ceně nemovitosti

24.7.2012 Reality

Majoritní část panelových domů a minoritní část ostatních bytových komplexů disponuje dálkovým či centrálním vytápěním a ohřevem teplé vody. Tento jinak velmi výhodný a pohodlný způsob vytápění po stránce ekonomické i technické je ovšem dodnes vázán zákoně stanovenou metodikou pro rozúčtování topných nákladů, která od dob sametové revoluce nemá absolutně žádné morální ani ekonomické opodstatnění a je stejně spravedlivá asi jako regulované nájemné. Výsledkem algoritmu, který se tváří velmi sofistikovaně, je povětšinou situace, kdy všichni platí skoro stejně, ať už topí málo, hodně nebo vůbec.

Individuální vytápění

Individuálním vytápěním disponují většinou rodinné domy, jiné samostatné objekty a nově stavěné byty. Do samotné nemovitosti máme přivedený zdroj vstupní energie (nejčastěji plyn či elektřina nebo přímý závoz jiných paliv), kde následně dochází k přeměně této vstupní energie na žádoucí energii výstupní – teplo. Nevýhodou individuálního vytápění jsou pořizovací náklady na topné zařízení, nutnost vést plynovou či elektrickou přípojku o vyšší kapacitě přímo až k místu vytápěcího zařízení a případně řešit odvod spalin. Výhodou je optimalizace variabilních nákladů na vytápění; kotel si zapneme jen tehdy, když skutečně potřebujeme a nejsou zde žádné ztráty tepla z rozvodu mezi bytovými jednotkami. Příjemný bonus je osvobození od povinnosti diskutovat se sousedy o spravedlivosti rozúčtování topných nákladů. Ať už individuální vytápění preferujeme či nikoliv, statisticky je prokázán pozitivní vliv na hodnotu nemovitosti, což vede k vyšší prodejní ceně.

Centrální a dálkové vytápění

Dálkové vytápění: do bytového komplexu je přivedeno již hotové teplo a teplá voda z teplárny.

Centrální vytápění: do bytového domu je přiveden zdroj vstupní energie o zvýšené kapacitě a k samotné výrobě tepla a ohřevu teplé vody dochází ve společné kotelně situované ve společných prostorách domu.

Oba způsoby jsou pro koncového odběratele tepla (bytovou jednotku) téměř shodné. Výhodou je nulová starost o vytápěcí zařízení (stará se o něj teplárna či společenství vlastníků/družstvo), odpadající nutnost vést do každého bytu vysokokapacitní zdroj energie, nižší celkové náklady na provoz a údržbu tohoto zařízení (jeden větší kotel je na pořízení i provoz ekonomicky výhodnější než deset menších kotlů), ze kterých by měla teoreticky plynout nižší cena za odebrané teplo, pakliže je systém rozúčtování topných nákladů nastaven správně. A zde nastává problém, neboť onen systém rozúčtování je přesně upraven zákonem bez možnosti výraznější odchylky ve výpočtu a výsledkem je zcela nespravedlivá distribuce nákladů mezi jednotlivými bytovými jednotkami, což považuji za největší slabinu společného vytápění.

Rozúčtování dnes

Současný systém rozúčtování vezme 100% celkových nákladů a 40% z nich dělí poměrně ku podlahové ploše (tedy fixně) a zbylých 60% je rozděleno variabilně dle spotřeby tepla ...tedy v rámci velmi omezeného povoleného rozptylu. Skutečná spotřeba bytové jednotky se totiž nesmí odchýlit od průměru o více než -40%/+40%. Mnohdy ale bývají aplikovány ještě přísnější mantinely v podobě -25%/+40%. Protopíme-li méně, je nám stejně doúčtován rozdíl do tzv. minimálního plnění rovného maximální povolené odchylce -40% resp. -25%. Co naopak protopíme nad odchylku +40% se nám nepočítá a zaplatí to za nás sousedi.

Dále je nutné zmínit, že skutečná spotřeba (to co se odečte z měřáků na radiátorech) je korigována o spousty dalších koeficientů podle toho, na jakou světovou stranu je pokoj orientován, v jakém patře se nachází, atd. Tomu kdo má okna na sever a bydlí v prvním či posledním podlaží se sníží skutečná spotřeba o desítky procent a naopak těm, co mají okna na jih a bydlí mezi prvním a posledním patrem se spotřeba zvýší. Výsledkem celého výpočtu pak nemůže být nic jiného, než že všichni platí za teplo skoro stejně. Je jedno, jestli máme okna na jih či na sever, jestli jsme v bytě coby důchodce nebo maminka na mateřské od rána do večera nebo chodíme-li do práce a doma jen přespáváme, obýváme-li všechny pokoje coby čtyřčlenná rodina nebo žijeme sami ve dvou a půlka bytu je neobývaná, topíme-li na 23°C nebo nám stačí 18°C... prostě platíme všichni stejně nehledě na skutečně spotřebované teplo a tzv. rozúčtování topných nákladů je jen falešná zástěrka, která v nás má vzbudit pocit spravedlnosti. Tento systém je nejen nespravedlivý, ale hlavně silně demotivující k hledání úspor. Nikdo nebude ochoten šetřit, pakliže aniž by otočil kohoutkem, zaplatí skoro stejně, jako kdyby celou zimu vyhříval byt na 23°C.

Rozúčtování budoucnosti

A jak by tedy onen spravedlivější a více motivační systém k hledání úspor měl vypadat? Bytová jednotka by měla platit za dvě věci:

  • Možnost si zatopit, když bude chtít
  • Skutečně spotřebované teplo

V možnosti zatopit si jsou skryté především náklady na provoz společné vytápěcí jednotky, příslušné infrastruktury, paušálně třeba ztráty z rozvodu tepla, atd. Zkrátka dohromady tolik, kolik by byl celkový náklad v situaci, kdy by žádná bytová jednotka neotočila kohoutkem. Je to logické. I když kohoutkem neotočím, stále tu možnost mám a je za ni třeba platit, neboť něco stojí.

Poloha bytu má vliv na jeho cenu

spravedlivé rozúčtování topných nákladů

Do skutečně spotřebovaného tepla by se mělo počítat jen skutečně spotřebované teplo bez podmínek minimálního odběru a dalších zcela nelogických koeficientů polohy. Stejně jako banka by při poskytnutí půjčky měla uvažovat jen úrokovou sazbu bez dalších poplatků za sjednání a vedení úvěru (nyní celkově nazýváno RPSN), aby byla nabídka transparentní a porovnatelná, i rozúčtování topných nákladů by si mělo odpustit dodatečné koeficienty. Máme-li v domě část bytů obývanou důchodci a maminkami s dětmi na mateřské dovolené a zbytek pracujícími, kteří se chodí domů jen vyspat, protopí první skupina až trojnásobně více tepla. Proto je nesmyslné stanovovat hranice minimálního odběru dle průměru, neboť není důvod, aby druhá skupina přispívala na teplo té první. Stejně tak obyvatel bytu z nekoncových podlaží s orientací oken na jih nemá přispívat obyvatelům bytů na koncových podlažích se severní orientací oken. Proč? Protože náklady na vytápění jsou jedním z hodnototvorných parametrů nemovitosti. Každý by za stejnou cenu raději preferoval byt v druhém patře s jižní orientací oproti přízemnímu bytu s orientací severní.  Proto je první byt dražší a druhý levnější. Rozdíl ceny skrývá právě i rozdílné náklady na topení. V dobách minulých, kdy se centrálně vytápěné byty přidělovaly a nebylo možné (bez úplatku) ovlivnit polohu bytu, měly polohové koeficienty smysl, neboť smazávaly rozdíly vzniklé neprávem či bez možnosti ovlivnění. V dnešní době, kdy je většina bytů v osobním či družstevním vlastnictví a obchodovatelná na volném trhu však již není možné rozdílnou polohu smazávat jakýmikoliv koeficienty, neboť by to bylo nespravedlivé vůči vlastníkovi lépe umístěné jednotky.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku O rozúčtování topných nákladů a ceně nemovitosti

Je současný systém rozúčtování topných nákladů spravedlivý?

Počet odpovědí: 120

KOMENTÁŘE k článku O rozúčtování topných nákladů a ceně nemovitosti

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Investice do nemovitosti se i v dnešní době vyplatí. Na co si dát pozor?

29.8.2022 Reality

O něco horší podmínky, ale stále jisté zhodnocení peněz. Investice do nemovitostí se i v současné době vyplatí. A to přesto, že růst cen realit začíná zpomalovat a úroky u hypoték každý měsíc stoupají. Nyní dosahují dokonce víc než 6 %.

Pozemky dvojnásobně zdražily. Podobně jsou na tom i byty a domy

25.8.2021 Reality

Vysoká poptávka a omezená nabídka. Dva faktory, které tlačí ceny nemovitostí do rekordních výšin. Podle aktuálních výsledků HB Indexu rostly v letošním druhém čtvrtletí ceny pozemků, bytů i domů nejvíc za posledních 10 let.

Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

30.7.2021 Reality

Koupili jste si nezasíťovaný pozemek pro stavbu RD a nyní Vás čeká budování přípojek? Poradíme, jak k pozemku přivést vodu a kanalizaci. Krok po kroku od projektové dokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby.

Stavební řízení bude rychlejší. Poslanci schválili nový stavební zákon

28.7.2021 Reality

Rychlejší a bez nutnosti chodit na úřad. Takové má být zanedlouho vyřizování stavebního povolení. Poslanci totiž v polovině července schválili nový stavební zákon, který stanovuje přísnější lhůty na vydání stavebního povolení a počítá i s digitalizací celého řízení. Platit má od července 2023.

Zn.: Hlavně rychle. Přibývá lidí, kteří s prodejem nemovitosti spěchají

30.6.2021 Reality

Nabídnout nemovitost k prodeji a za pár týdnů mít peníze na účtu. To je cíl stále většího množství prodejců. Kvůli koronavirové krizi totiž řadě lidí klesly příjmy a chybí jim peníze na splácení půjček. Rychlý prodej domu či bytu pak vidí jako řešení.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

Inflace

Inflace je statistická veličina, která vyjadřuje všeobecný růst spotřebitelských cen. Průměrná roční míra inflace tedy vyjadřuje procentní změnu průměrné cenové hladiny za posledních 12 měsíců oproti průměru 12 předchozích měsíců.

Roční průměrná inflace je trochu umělá veličina. Vypočítává se na roční bázi s pomocí tzv. spotřebního koše, kde se sleduje změna cen podle průměrného nákupu zboží, služeb a dalšího. Může se vám tak stát, že vaše náklady na bydlení, energie, benzín, či stravu se zvýší o 10% a úřad bude reportovat inflaci 1%. Prostě "nejste průměrní".

Jaká je v ČR průměrná roční míra inflace?Inflace 2022 = 15,1 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem)Inflace 2021 = 3,8 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem) Inflace 2020 = 3,2 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem)Inflace 2019 = 2,8 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem)Oficiální průměrnou roční míru inflace zjišťuje a zveřejňuje Český statistický úřad.  Aktuální průměrná roční míra inflace je zveřejněna na webu ČSÚ. Průměrná roční míra inflace v r.2022 činí 15,1%

Český statistický úřad zveřejňuje vždy po skončení roku výpis ze zjišťování průměrné inflace. Dopis ČSÚ se zjištěnou inflací roku 2022 ze dne 11.1.2023 si můžete stáhnout z www.banky.cz. Nejčastěji se tento výpočet ČSÚ využívá při obchodních jednáních o výši nájemného k nebytovým prostorám či bytům. Rovněž při meziročních jednáních o ceně dodávek mezi podnikateli. Nelze ovšem automaticky říct, že statistickou míru inflace mají strany obchodu automaticky respektovat. Inflace může zvýšit náklady podnikatele na suroviny či služby, ale každý podnikatel musí přemýšlet jak snížit jiné náklady. O cenách mezi podnikateli tedy rozhoduje trh - nabídka a poptávka.

Pojďme se ale ještě podívat na detaily statistické míry inflace v roce 2022. Průměry jsou vždy ošidné! Meziroční inflace spotřebitelských cen se v průběhu prvního pololetí držela v rozmezí 4,5 % až 9,4 %. V červenci 2022 ale začala postupně růst od 10,6% až do prosince 2022 do 15,1 %. V roce 2023 ekonomové očekávají ještě další růst spotřebitelských cen, který snad od druhého pololetí utlumí zásahy České národní banky.

Dopad inflace na vaše peníze zmírní spoření nebo investice

Pokud nechcete, aby vaše prostředky na běžných účtech u bank ztrácely na hodnotě přesně ve stejné % výši jako inflace, tak musíte aktivně jednat! 

Konzervativní možností částečné ochrany před inflací je převedení prostředků na spořicí účty, nebo termínované vklady:

úroky ze spořicích účtů a porovnání produktů bank pravidelně aktualizujeme. Peníze ze spořicích účtů můžete kdykoliv vybrat, pokud naleznete lepší příležitost k ochraně úspor před inflací.úroky z termínovaných vkladů bank a družstevních záložen vám pomohou zmírnit následky inflace, aniž byste riskovali. TV jsou pojištěné tak že i v případě krachu banky získáte sto procent vkladu i úroků.

Pokud zvažujete dynamicky chránit své úspory před inflací, je potřeba si vždy uvědomit do jakého rizika můžete vstoupit? Nabízí se mnoho variant investování nebo zúročení peněz, z nichž vybíráme:

půjčka známému nebo v rodině, za vyšší úrok než poskytují termínované vklady? Pokud nemáte rozsáhlé zkušenosti s půjčováním peněz, nelze tuto ochranu před inflací doporučit. Většina takových půjček se změní v "černý sen věřitele" a v lepším případě dostanete zpět jistinu. V horším případě se budete peněz domáhat jen složit v právních sporech, nebo si zajistíte že s vámi příbuzní již ani nepromluví.investice do akcií s očekáváním, že trhy rostly, tak se to v roce 2022 nemůže změnit? Nejhorší je předvídat vývoj podle minulosti! Stačí se podívat na náš přehled a srovnání výkonů dynamických penzijních fondů a musí vám být jasné, že zisky nerostou do nebes. Po dobrých letech přichází pád. Ale nikdy není jisté, že po pádu už zrovna teď přichází růst.... Více otázek souvisejících s investování do akcií můžete nastudovat v našem článku. Pokud jste informovaný investor a nezainvestujete v tu nejhorší dobu, tak investice do akcií je prokazatelně dlouhodobě nejlepším způsobem zhodnocení peněz. Pak podle stoletých tržních statistik lze prokázat, že nákup akciového indexu je nejlepší ochranou před inflací. (Např. v této době ETF SP500 - mix největších společností obchodovaných na burze USA) investice do kryptoměn zavání očekáváním, že přece váš výnos musí inflaci překonat?! Logika těžby kryptoměny měřená spotřebou energie říká, že když rostou ceny energií, musí automaticky růst i kurzy kryptoměn. Ale pak přichází ke slovu racionální složka uvažování. Váš mozek se vás ptá čím jsou kryptoměny podloženy, jestli nebude jejich používání zakázáno vládami, apod? Všechny otázky zde nevyřešíme - jen je jisté, že kryptoměny mohou být tou nejvíce rizikovou složkou vašich investic. Myslete proto na to a pokud již chcete investovat, musí to být částka, kterou vás "nebude bolet", když ji ztratíte.investice do nemovitostí - tak to je většinové cesta, kterou volí řada čechů. Než by si nechali znehodnotit své finance inflací, tak raději zakoupí dům, stavební parcelu, nebo pole, louky, lesy. Není našim cílem teď na pár řádcích pokrýt všechna pozitiva a negativa investice do nemovitostí. Tudíž je konstatujeme, že investujte do nemovitostí, pokud máte opravdu dlouhodobé volné prostředky a zároveň máte čas se o nakoupené nemovitosti starat.
Ochrana před inflací nebo před podvody? Přemýšlejte než investujete!

Protože si náš portál zakládá na nestrannosti a podpoře finanční gramotnosti, musíme vás i na tomto místě upozornit, že nelze bezhlavě věřit jakékoliv reklamě! Vedou nás k tomu zkušenosti z bankovní poradny, kde již většinou řešíme "následky" špatných rozhodnutí vlivem reklamy.

Často tak můžete vidět reklamy uvádějící jako problém inflaci a jako řešení investice. Abyste se nestali "smutnými klienty naší bankovní Poradny" je nutné každou reklamní nabídku podrobit důkladnému zkoumání! Reklama často pod záminkou "musíte investovat, jinak vám úspory požere inflace" předvádí spokojené klienty, kteří nakoupili kryptoměny, nebo protiinflační dluhopisy. 

Zkušený investor dokáže falešné nabídky odfiltrovat. Buďte prosím i vy takovými investory! Nebo se věnujte realitám, či místo investování ukládejte peníze do spořicích účtů a termínovaných vkladů.

Při vysoké inflaci si raději půjčte od banky

Tak jako jsme výše popisovali znehodnocující vliv inflace na úspory, lze podobnou logiku aplikovat i na půjčky a hypotéky. 

Přichází vysoká inflace? Rychle si půjčte co nejvíce peněz. Splácet budete v příštích letech již znehodnocenými korunami.

Nechceme vás nabádat k nezodpovědnému zadlužování, ale vysoká inflace, znamená pokles reálné budoucí hodnoty vašich dluhů. Pokud tedy investujete do nemovitosti, nebo jiného aktiva s budoucím cash-flow, tak vyšší půjčka či hypotéka může být výhodná. Pokud ale budete chtít půjčit bez zajištění, nebo s nízkou mírou vlastních zdrojů, pravděpodobně narazíte na limity DSTI, nebo DTI.

Na co se používá míra inflace?

Využití je skutečně rozmanité:

Česká národní banka si stanovuje inflační cíl a podle jeho (ne)plnění je schopna snižovat nebo zvyšovat úrokové sazby. Inflační cíl většiny centrálních bank (včetně ČNB) je 2%Většina nájemních smluv na komerční nemovitosti obsahuje inflační doložku. Tedy při růstu cen dochází automaticky k růstu nájemného. Někdy se podobná situace s růstem ceny nájmu podle výše inflace týká i pronájmu bytů. Tato praxe se nazývá indexace nájemného.Politická reprezentace obecně využívá informaci o dosažené míře inflace ke zdůvodnění změny mezd (např. stanovení minimální mzdy), platů ve státní správě, či důchodů a sociálních příjmů.Investoři a střadatelé poměřují výnos z investice nebo spoření vůči inflaci. Zjednodušeně lze pak říct, zda vaše prostředky ztratily nebo získaly na hodnotě.Graf míry inflace v České republice 2011 - 2021:Variantou inflace je stagflace. Pojmem ukazujícím na pohyb inflace je dezinflace. Extrémně vysoká a trvalá inflace se nazývá hyperinflace.

Opakem inflace je deflace (pokles cenové hladiny).

Průběžný graf míry inflace v Eurozóně 2012 - 2022:

Na přelomu roku 2021 a 2022 dochází ke zlomu v inflaci

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena