Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #17106, Mohu prodat nemovitost bez souhlasu spolumajitele?

Mohu prodat nemovitost bez souhlasu spolumajitele?, Reality

Sjednejte si hypotéku online
1.3.2022 Reality

Dobry den, mam dotaz. Se sestrou jsem zdedil nemovitost. Ja jsem vlastnikem 70% domu a sestra ma 30%. Tak je to zapsano i na katastru. Problem je v tom, ze ja bydlim jinde a chci dum prodat a penize si rozdelit. Sestra v dome bydli a o prodeji nechce slyset a na vyplaceni nema finance. Ja penize potrebuji a chci se zeptat - jsem vetsinovy majitel - muzu prodat nemovitost bez souhlasu sestry? Nebo jak postupovat? Samozrejme bych ji vyplatil co ji nalezi, dekuji za odpoved.

Dobrý den,

i bez souhlas sestry můžete prodat svůj podíl na nemovitosti (70%). Podíl sestry (30%) prodat nemůžete. Pokud ale budete prodávat jen podíl na nemovitosti, která je navíc užívána spolumajitelkou, tak to bude mít negativní vliv na dosaženou prodejní cenu. Kupující logicky bude chtít v domě bydlet sám, nebo bude chtít nemovitost pronajímat. Společné vlastnictví domu vždy komplikuje domluvu o jeho opravách, či rekonstrukci.

Ideální řešení by tedy bylo, kdybyste se dohodli, že dům koupí jeden z vás a bude s ním disponovat jak uzná za vhodné. Pokud by pro vypořádání vaší dohody chyběly peníze, je možné aby kupující podílu zažádal o hypotéku. Pro sjednaní hypotéky je nutné počítat s tím, že kupující musí mít dostatečný příjem pro splácení její splátky. Zároveň kromě vypůjčené jistiny zaplatí i úrok, jehož výše v posledních měsících bohužel vzrostla.

Pokud byste se nedohodli, tak by bylo možné požádat soud o vypořádání podílového spoluvlastnictví. Soud by dal oběma možnost vyplatit druhého a v případě nevyužití této nabídky by byla nemovitost prodána. Tento proces je ale formální a do rodinných vztahů se tedy moc nehodí. Navíc řešení takového požadavku se soudem se může protáhnout na horizont řady let.