Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #10121, Majitel bytu chtěl zálohu na byt poslat do zahraničí

Majitel bytu chtěl zálohu na byt poslat do zahraničí, Podvod

18.5.2020 Podvod

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na radu co dělat. Hledala jsem byt a pán jakožto majitel mi nabídl byt s tím, že ale žije v Rakousku, tak ať mu pošlu 9 000 Kč na účet a on mi pošle klíče a smlouvu. Nesouhlasila jsem poslat takovou částku, když nemám jistotu, zda je to pravda. Pán nabídl, že aby jsme si vzájemně věřili, pošle klíče a smlouvu, když mu pošlu 4 000 Kč zálohu a až dostanu vše potřebné a uvidím byt, tak doplatím zbytek. V pátek 15.5.2020 jsem poslala peníze a v pondělí 18.5.2020 mi napsal, že poslal klíče a smlouvu, ale ať pošlu v ten den zbytek, i když jsme se domluvili, že až budu mít vše ve schránce. Pán se vymlouval, že ne a že pošle zálohu zpět, ale vypadlo z něj, že jen půlku, protože 2 000 Kč dal za smlouvu právníkovi. Ale tohle mi neoznámil dopředu a zatím mi nevrátil nic ani ty 2 000 Kč. Mám uložené zprávy, jméno a příjmení pána, jeho číslo účtu a mobilní číslo. Mohu podat trestný oznámení na Policii i přestože je to méně než 5 000 Kč? Nebo jak to řešit?

Dobrý den,

jedná se o klasický podvod, kdy z Vás podvodník tahá pod různými záminkami peníze a slibuje Vám následné protiplnění. O již poslané 4 000 Kč jste pravděpodobně nevratně přišla, neboť vypátrat pachatele je téměř nemožné (jméno je smyšlené, telefon má anonymní SIM kartu a účet je veden pravděpodobně na bílého koně - bezdomovce či jinak nemajetného člověka, který nemá s podvodníkem nic společného). Podvod určitě nahlaste na Policii ČR, která aspoň nechá zablokovat podvodníkovi účet.