Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #22350, Pronájem bytu a úročení kauce

Pronájem bytu a úročení kauce, Reality

Sjednejte si hypotéku online
3.11.2023 Reality

Dobrý den, mám dotaz ohledně úroků z kauce. V nájmu jsem byl od poloviny roku 2018 do poloviny roku 2023 (5 let). Kauce byla složena ve výši 20 000 Kč. Bohužel si pronajímatel strhl z kauce věci, které nebyly ani v předávacím protokolu a já po něm nyní požadují vrácení úroků z poskytnuté kauce. Jak mohu daný úrok vypočítat? Kolik by mi měl pronajímatel vrátit, když mám dle zákona na úrok z kauce nárok? Děkuji Vám za ochotu.

Dobrý den,

v zákoně sice povinnost úročit kauci je, v praxi ale tento mechanismus příliš nefunguje. Máte sjednané podmínky úročení v nájemní smlouvě? (od kdy do kdy se bude kauce úročit jakou sazbou či jak se sazba bude vypočítávat v návaznosti na jiné makro ukazatele?) Pokud ne, můžete ze zákona požadovat úroky v místě a čase obvyklé požadované bankami. Což je tak nešikovná formulace, že s ní těžko dospějete ke zdárnému výsledku. Kdyby v zákoně byla jasná formulace, např. REPO 2T+1 %, je vše jasné - uděláte si tabulku, přidáte k tomu aktuální REPO sazbu, víte přesně od kdy do kdy jaká sazba platila a s přiměřeným úsilím se doberete výsledku. Ale dělat si průzkum, co bylo v místě a čase obvyklé které měsíce za posledních 5 let a diskutovat o tom s pronajímatelem...to je téměř neřešitelný problém, nebude-li vůle k dohodě. Mé doporučení - chcete-li kauci úročit, dejte se jasné podmínky do nájemní smlouvy. Jinak se výsledku nedoberete. Bavíme se tu navíc o stokorunách až nižších tisících.

Příklad: úrok 1% z 20 000 Kč ročně činí 200 Kč, za 5 let 1 000 Kč. I při pětinásobné sazbě (5%) jsme maximálně na 5 000 Kč.