Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #20235, Daň z prodeje nemovitosti

1) Jak funguje osvobození od daně z prodeje nemovitosti po platbě energií před nabytím? 2) Můžeme být osvobozeni od daně z prodeje nemovitosti, pokud peníze ze zisku použijeme na splacení hypotéky? 3) Kdy musím oznámit finančnímu úřadu příjmy ze zisku z prodeje nemovitosti, pokud peníze budeme mít až v roce 2023?

3.1.2023 Daně

Dobrý den, mám dotaz ohledně daně z prodeje nemovitosti. V roce 2020 v listopadu jsme podepisovali kupní smlouvy na koupi bytu. Nabytí bylo až v únoru 2021, ale již od listopadu 2020 jsme tam bydleli a platili energie. V roce 2022 v prosinci jsme podepisovali kupní smlouva na prodej bytu. A dotaz zní, zda 2 roky se počítají od kdy jsme platili energie nebo až od nabytí, abychom byli osvobození od daně. Dotaz 2: Když by to tak nebylo, tak peníze ze zisku použijeme na splacení hypotéky, tak budeme také osvobozeni od daně? Nebo musíme použít všechny peníze na vlastní bytovou potřebu, abychom byli osvobozeni? Dotaz 3: kupní smlouva na prodej byla podepsána v prosinci 2022, a také byla vložena na katastr. Peníze budeme mít až v roce 2023. Do kdy musím oznámit finančnímu úřadu příjmy ze zisku? Děkuji vám za zodpovězení.

Dobrý den,

vlastníkem nemovitosti se stáváte k datu zápisu na katastru, obvykle se zpětným účinkem k datu podpisu kupní smlouvy (záleží jak jste měli sepsanou kupní smlouvu). Použití peněz na splacení hypotéky za nemovitost ve které bydlíte se považuje za řešení vlastních bytových potřeb (osvobození od daně). Daní se pouze zisk, tedy rozdíl mezi prodejní a kupní cenou.