Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #5757, Prodej nemovitosti a daň z příjmu

Mám chatu prodanou se ziskem 300 tisíc Kč, musím platit daň z příjmu?

15.1.2019 Daně

Dobrý den, vlastnila jsem 2 roky chatu (nebydlela v ní). V prosinci loňského roku jsem chatu prodala se ziskem 300 tisíc Kč. K bydlení jsem zakoupila byt a peníze získané z prodeje chaty chci použít na rekonstrukci bydlení. Musím podat daňové přiznání za rok 2018 a následně zaplatit daň z příjmu z 300 tisíc Kč? V případě, že budu platit daň z příjmu, je možné ke kupní ceně chaty započíst i daň z nabytí nemovitosti, kterou jsem zaplatila při koupi chaty? Děkuji

Dobrý den,

neboť jste nesplnila podmínky pro osvobození od placení daně z příjmu (vlastnit nemovitost 5 let nebo v ní 2 roky bydlet), musíte zisk z prodeje zahrnout do daňového přiznání za rok 2018. Uhrazenou daň z nabytí nemovitosti stejně jako ostatní prokazatelné výdaje s prodejem spojené (právní služby, notářská úschova, atd.) lze považovat za uznatelné náklady, které sníží Váš daňový základ.

Placená daň pak bude rovna "300 000 Kč - (daň z nabytí nemovitosti + ostatní náklady s koupí/prodejem spojené) x 15%".