Závazek zástavního věřitele nepožádat o výmaz zástavního práva: Jak to funguje a kdo je zodpovědný za potvrzení o zániku zástavního práva?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, mám dotaz - neví někdo co znamená: Závazek zástavního věřitele nepožádat o výmaz zástavního práva. Děkuji. Je to trik, kterým se věřitel zbavuje povinnosti platit za výmaz zástavy po splnění dluhu, protože jinak by musel věřitel vymazávat a platit katastru? Takže to čti jako: věřitel není povinen provádět výmaz. Věřitel pouze vydá potvrzení o zániku zástavního práva a vlastník nechť si to pořeší po své linii. Kdo by ale měl zažádat banku o potvrzeni o zániku zástavního práva pro katastr, když dlužník z HU a zástavce jsou odlišné osoby? Čí je to povinnost? Děkuji

Dobrý den,

banky mimo zástavy zapisují k nemovitostem i další věcná břemena (zákaz zcizení, zákaz zatížení nebo Vámi zmíněné VB). Nejde o žádné triky či snahu přenést náklady na klienty - jde o bezpečnostní pojistky, které minimalizují snahy o podvod.

Náklady na zápis a výmaz zástavního práva nese obvykle klient banky (neposkytuje-li toto banka či hypoteční poradce jako službu zdarma). U každé hypotéky je tak třeba počítat s poplatky katastru 2x 2 000 Kč = 4 000 Kč.

Kdo žádá o výmaz zástavy? Toto se může lišit banka od banky. Někde žádá banka a následně účtuje poplatek 2 000 Kč klientům, jinde si žádá klient sám.