Banky.cz Články Pojištění Jak vypadal pojistný trh v roce 2020? Rostla výše pojistek i počet podvodů

Jak vypadal pojistný trh v roce 2020? Rostla výše pojistek i počet podvodů

8.3.2021 Pojištění

Rosteme koronaviru navzdory. Taková byla loni situace v řadě oblastí pojistného trhu. Vyplývá to alespoň z dat, která zveřejnila Česká asociace pojišťoven. Podle jejích údajů se loni zvýšil celkový objem pojistného o 3,6 %.

REKLAMA
REKLAMA

Na konci roku 2020 tak smluvené pojistné překonalo 141 miliard korun. To je zhruba o 5 miliard korun víc než na konci roku 2019.

Zatímco u životního pojištění předepsané pojistné vzrostlo o 3,1 %, u neživotního pojištění to bylo dokonce o 3,9 %.

Problém: nových smluv stále ubývá

Životní pojištění se loni na celkovém objemu pojistného podílelo částkou 46,5 miliardy. To je zhruba o 1,4 miliard víc než o rok dřív. Zároveň ale ubylo aktivních smluv životního pojištění, a to o téměř 90 000. Aktuálně jich je 5,05 milionu.

Svou roli hrály nejen ukončené smlouvy, ale i menší počet nových smluv. Oproti roku 2019 si lidé sjednali o 42 000 životních pojistek méně.

Zatímco loni jich bylo jen 425 000, v roce 2019 dosáhl jejich počet na 467 000 kusů. „Ve srovnání s rokem 2019 tak poklesl počet smluv nového obchodu o 9 % a počet ukončených smluv o cca 6 %,“ poznamenal k tomu pojistný analytik České asociace pojišťoven Jaroslav Urban.

Před 10 lety si přitom lidé za rok sjednali i 900 000 nových pojistek.

Rostl hlavně zájem o pojištění auta

Pro poskytovatele byla zajímavější situace na trhu s neživotním pojištěním. Rostl totiž jak počet smluv, tak celkový objem předepsaného pojistného.

Zatímco počet aktivních smluv stoupl o 2,2 %, pojistné poskočilo dokonce o 3,9 %. A to i přesto, že kvůli omezením spojeným s nemocí COVID-19 se loni výrazně propadlo cestovní pojištění. Ztráty u něj jdou až do desítek procent.

Výrazně rostlo zejména povinné ručení, a to o 7,1 %. A podobných výsledků dosáhlo také havarijní pojištění, u kterého stouplo předepsané pojistné o 6,7 %.

Životní pojištění od expertů

Jak ale upozornila ve své zprávě Česká asociace pojišťoven, u havarijního pojištění rostl objem pojistného pomaleji než v roce 2019. Tehdy smluvní pojistné vyskočilo o víc než 10 %.

Také za tímto zpomalením stojí koronavirová pandemie a celosvětová situace. Kvůli ní totiž klesl prodej nových automobilů, což logicky vedlo i k menšímu zájmu o havarijní pojištění.

Do statistik zasáhly povodně a orkány

O víc než 5 % se zvýšilo smluvené pojistné také u pojištění odpovědnosti a majetku (do něj spadá pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti).

Právě majetkové pojištění loni zaznamenalo také velký nárůst pojistných událostí způsobených povodní, vichřicí nebo krupobitím.

Pojišťovny celkem řešily téměř 83 000 takových případů. O rok dřív to přitom bylo zhruba o 10 000 případů méně a v roce 2018 jim klienti hlásili dokonce jen 40 000 pojistných událostí.

Je to dané zejména loňským řáděním orkánu Sabine a dalších vichřic. A také větším počtem škod způsobených povodněmi – loni jich bylo 14 000, zatímco o rok dřív jen polovina.

Celková výše pojistného plnění u těchto případů dosáhla na téměř 3 miliardy korun. V letech, kdy nejsou žádné mimořádné události, se přitom pohybují okolo 1,6 miliardy.

Lidé chtěli pojišťovny podvést o 1,2 miliardy

Česká asociace pojišťoven také upozornila, že se loni zvýšil počet pokusů o pojistný podvod. Pojišťovny jich odhalily víc než 9 600. A zabránily tak škodě v hodnotě 1,2 miliardy korun.

Životní pojištění od expertů

Počtem případů přitom jasně dominují pokusy o podvod u pojištění vozidel, kterých bylo téměř 4 700. To je skoro polovina ze všech odhalených pojistných podvodů.

Největší nárůst ale pojišťovny zaznamenaly u pojištění odpovědnosti. Počet odhalených podvodů v tomto segmentu stoupl o 70 % – na víc než 1 100 případů. Klienti chtěli takto pojišťovny připravit o víc než 384 milionů korun.

Pojistné podvody: 2. nejhorší rok

Výrazně vzrostla i průměrná výše odhalených podvodů. Zatímco v roce 2019 byla zhruba 230 000 korun, loni už se přiblížila k 290 000. To je nárůst o zhruba 25 %.

Od roku 2010 se přitom objem odhalených pojistných podvodů zdvojnásobil. Zatímco v roce 2010 pojišťovny zabránily škodám ve výši zhruba 600 milionů korun, loni už to byla 1,2 miliardy.

Údaje České asociace pojišťoven navíc ukazují, že větší objem pojistných podvodů pojišťovny odhalily za posledních 10 let jen jednou. A to v roce 2018, kdy jejich hodnota byla bezmála 1,3 miliardy korun.

K nárůstu odhalených pojistných podvodů přispívá podle pojišťoven zejména výměna informací mezi jednotlivými poskytovateli. Díky tomu dokáží poznat podezřelé pojistky už při sepisování smlouvy. A včas tak zabránit hrozícím škodám.

ANKETA k článku Jak vypadal pojistný trh v roce 2020? Rostla výše pojistek i počet podvodů

Zdražila Vám pojišťovna pojistné?

Počet odpovědí: 106

KOMENTÁŘE k článku Jak vypadal pojistný trh v roce 2020? Rostla výše pojistek i počet podvodů

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Vyplácení životního pojištění: Co vás čeká a jak postupovat

29.1.2024 Pojištění

Po těžkých úrazech, při vážné nemoci nebo dlouhodobé hospitalizaci vám dá jistotu, že nezůstanete bez prostředků. Přesně to umí životní pojištění. A v případě vaší smrti pomůže zajistit rodinu. Stačí jen požádat o peníze. Podívejte se, jak vyplácení životního pojištění funguje.

Jaká je cena životního pojištění a jak ji můžete ovlivnit

26.1.2024 Pojištění

Pár set korun, ale i několik tisíc. Taková může být měsíční cena životního pojištění. Záleží totiž na tom, kdy ho uzavřete, jaký je váš zdravotní stav, co všechno bude pojistka krýt nebo jaký typ životního pojištění zvolíte.

Pojištění pro motorky: Podívejte se, co umí a jak vybrat to pravé

13.11.2023 Pojištění

Nahá i oblečená, učesaná i neučesaná. Přesně taková byla chytrá horákyně. Proč to zmiňujeme? Protože pojištění motorky je takovou chytrou horákyní na pojistném trhu. V porovnání s pojištěním auta je totiž levnější i dražší, platíte ho i neplatíte… Podívejte se, jak je to možné.

Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti: Víte, jak se liší?

30.10.2023 Pojištění

Jedno chrání nábytek a elektroniku, druhé stěny, podlahy a střechu. Tak se dá zjednodušeně popsat hlavní rozdíl mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti. Pokud bydlíte ve vlastním domě nebo bytě, potřebujete obě pojistky. Podívejte se, proč to tak je, co všechno tato pojištění řeší a na co si dát pozor.

Jak vybrat nejlepší povinné ručení na auto i motorku

23.10.2023 Pojištění

Povinné ručení se týká většiny českého národa. Statistiky evidují „povinko“ na více než 9 milionů aut. Od roku 2024 přibude spousta nových vozidel s povinností povinného ručení, k nim spousta osob, které dodnes ručení neřešily. Třeba proto, že doposud byly jen provozovatelem auta napsaného na jiného majitele. Přečtěte si základní pravidla pro výběr správného povinného ručení, nejen na auto. Ve výsledku to totiž zase tak složité není.

Z naší bankovní poradny

Zaniklo životní pojištění k hypotéce

Dobrý den, chci se zeptat a pomoci své kamarádce, které právě zemřel manžel. Mají hypotéku na dům u Uniqa. Ona hradila splátky 8 000 Kč měsíčně a manžel 12 000 Kč měsíčně. Měli oba pojištění proti úrazu, trvalým následkům a smrti, kde hradili oba částku 1 800 Kč měsíčně. Pojištění bylo sjednáno do roku 2025. Teď byl u ní finanční poradce a řekl jí, že bohužel to pojištění proti úmrtí skončilo v roce 2020. Vůbec to nevěděla ani ona ani její muž, jinak by to prodloužili samozřejmě. Nedostali ani od toho svého finančního poradce, který smlouvu sjednával ani od pojišťovny, žádný dopis, žádný e-mail, že pojištění v roce 2020 skončilo. A ani se jim o to neponížila ta měsíční platba 1 800 Kč. Kamarádka se z toho zhroutila, protože teď dostane místo milionu a půl jen nějakých 200 000 Kč. Tedy bude muset hradit celou hypotéku i za zesnulého manžela sama. A ten finanční poradce jí ani teď nenabídl, aby tu svojí pojistnou smlouvu pro případ smrti prodloužila. Není v tomto případě chyba na straně pojišťovny nebo poradce, že jí nedali vědět, že to končí a nenabídli jí prodloužení? Chtěla bych jí pomoci, je z toho naprosto zničená. Můžete mi poradit? Děkuji. Soňa

Dobrý den,

Uniqa je pojišťovna, neposkytuje hypotéky. Vaše kamarádka má hypoteční úvěr sjednaný u banky, od Uniqa může mít jen pojištění (životní pojištění, pojištění schopnosti splácet atd.). Dobrým zvykem bývá klienta o ukončení produktu informovat, ale obávám se, že v roce 2024 těžko rozklíčujeme, k čemu došlo či nedošlo v roce 2020. Co se prosím přesně dělo s platbami za pojištění (1 800 Kč/měsíc)? Pokud z účtu platby odcházely a produkt byl již ukončen, měla by kamarádka nárok na vrácení peněz. Nebo došlo v roce 2020 k refixaci úrokové sazby a z důvodu vyššího úroku byla navýšena splátka hypotéky o tuto částku? Za co kamarádka dostane 200 000 Kč? Pokud není pojištěna, neměla by dostat ani korunu. Doporučuji v tomto případě zánik životního/úrazového pojištění ověřit přímo u Uniqa (abychom vyloučili situaci, kdy poradce tahá paní za nos, sám od pojišťovny vyinkasuje 1,5 mil. Kč a paní dá jen 200 000 Kč). 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena