Banky.cz Články Pojištění Jak vypadal pojistný trh v roce 2020? Rostla výše pojistek i počet podvodů

Jak vypadal pojistný trh v roce 2020? Rostla výše pojistek i počet podvodů

8.3.2021 Pojištění

Rosteme koronaviru navzdory. Taková byla loni situace v řadě oblastí pojistného trhu. Vyplývá to alespoň z dat, která zveřejnila Česká asociace pojišťoven. Podle jejích údajů se loni zvýšil celkový objem pojistného o 3,6 %.

Na konci roku 2020 tak smluvené pojistné překonalo 141 miliard korun. To je zhruba o 5 miliard korun víc než na konci roku 2019.

Zatímco u životního pojištění předepsané pojistné vzrostlo o 3,1 %, u neživotního pojištění to bylo dokonce o 3,9 %.

Problém: nových smluv stále ubývá

Životní pojištění se loni na celkovém objemu pojistného podílelo částkou 46,5 miliardy. To je zhruba o 1,4 miliard víc než o rok dřív. Zároveň ale ubylo aktivních smluv životního pojištění, a to o téměř 90 000. Aktuálně jich je 5,05 milionu.

Svou roli hrály nejen ukončené smlouvy, ale i menší počet nových smluv. Oproti roku 2019 si lidé sjednali o 42 000 životních pojistek méně.

Zatímco loni jich bylo jen 425 000, v roce 2019 dosáhl jejich počet na 467 000 kusů. „Ve srovnání s rokem 2019 tak poklesl počet smluv nového obchodu o 9 % a počet ukončených smluv o cca 6 %,“ poznamenal k tomu pojistný analytik České asociace pojišťoven Jaroslav Urban.

Před 10 lety si přitom lidé za rok sjednali i 900 000 nových pojistek.

Rostl hlavně zájem o pojištění auta

Pro poskytovatele byla zajímavější situace na trhu s neživotním pojištěním. Rostl totiž jak počet smluv, tak celkový objem předepsaného pojistného.

Zatímco počet aktivních smluv stoupl o 2,2 %, pojistné poskočilo dokonce o 3,9 %. A to i přesto, že kvůli omezením spojeným s nemocí COVID-19 se loni výrazně propadlo cestovní pojištění. Ztráty u něj jdou až do desítek procent.

Výrazně rostlo zejména povinné ručení, a to o 7,1 %. A podobných výsledků dosáhlo také havarijní pojištění, u kterého stouplo předepsané pojistné o 6,7 %.

Jak ale upozornila ve své zprávě Česká asociace pojišťoven, u havarijního pojištění rostl objem pojistného pomaleji než v roce 2019. Tehdy smluvní pojistné vyskočilo o víc než 10 %.

Také za tímto zpomalením stojí koronavirová pandemie a celosvětová situace. Kvůli ní totiž klesl prodej nových automobilů, což logicky vedlo i k menšímu zájmu o havarijní pojištění.

Do statistik zasáhly povodně a orkány

O víc než 5 % se zvýšilo smluvené pojistné také u pojištění odpovědnosti a majetku (do něj spadá pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti).

Právě majetkové pojištění loni zaznamenalo také velký nárůst pojistných událostí způsobených povodní, vichřicí nebo krupobitím.

Pojišťovny celkem řešily téměř 83 000 takových případů. O rok dřív to přitom bylo zhruba o 10 000 případů méně a v roce 2018 jim klienti hlásili dokonce jen 40 000 pojistných událostí.

Je to dané zejména loňským řáděním orkánu Sabine a dalších vichřic. A také větším počtem škod způsobených povodněmi – loni jich bylo 14 000, zatímco o rok dřív jen polovina.

Celková výše pojistného plnění u těchto případů dosáhla na téměř 3 miliardy korun. V letech, kdy nejsou žádné mimořádné události, se přitom pohybují okolo 1,6 miliardy.

Lidé chtěli pojišťovny podvést o 1,2 miliardy

Česká asociace pojišťoven také upozornila, že se loni zvýšil počet pokusů o pojistný podvod. Pojišťovny jich odhalily víc než 9 600. A zabránily tak škodě v hodnotě 1,2 miliardy korun.

Počtem případů přitom jasně dominují pokusy o podvod u pojištění vozidel, kterých bylo téměř 4 700. To je skoro polovina ze všech odhalených pojistných podvodů.

Největší nárůst ale pojišťovny zaznamenaly u pojištění odpovědnosti. Počet odhalených podvodů v tomto segmentu stoupl o 70 % – na víc než 1 100 případů. Klienti chtěli takto pojišťovny připravit o víc než 384 milionů korun.

Pojistné podvody: 2. nejhorší rok

Výrazně vzrostla i průměrná výše odhalených podvodů. Zatímco v roce 2019 byla zhruba 230 000 korun, loni už se přiblížila k 290 000. To je nárůst o zhruba 25 %.

Od roku 2010 se přitom objem odhalených pojistných podvodů zdvojnásobil. Zatímco v roce 2010 pojišťovny zabránily škodám ve výši zhruba 600 milionů korun, loni už to byla 1,2 miliardy.

Údaje České asociace pojišťoven navíc ukazují, že větší objem pojistných podvodů pojišťovny odhalily za posledních 10 let jen jednou. A to v roce 2018, kdy jejich hodnota byla bezmála 1,3 miliardy korun.

K nárůstu odhalených pojistných podvodů přispívá podle pojišťoven zejména výměna informací mezi jednotlivými poskytovateli. Díky tomu dokáží poznat podezřelé pojistky už při sepisování smlouvy. A včas tak zabránit hrozícím škodám.Sjednat pojištění online

ANKETA k článku Jak vypadal pojistný trh v roce 2020? Rostla výše pojistek i počet podvodů

Zdražila Vám pojišťovna pojistné?

Počet odpovědí: 106

KOMENTÁŘE k článku Jak vypadal pojistný trh v roce 2020? Rostla výše pojistek i počet podvodů

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Pozor na podpojištění! Může vás stát i miliony korun

6.2.2023 Pojištění

Roky vzorně platíte pojistku, ale když se něco stane, od pojišťovny dostanete zaplacenou jen část škody. Přesně tak vypadá typický příklad podpojištění. V praxi kvůli němu můžete prodělat i miliony korun.

Pojištění na hory: správně nastavené pojištění je nad zlato

18.1.2023 Pojištění

Vyrážíte na české nebo zahraniční hory? Vždycky pamatujte na pojištění! Pobyt na zahraničních horách si vyžaduje cestovní pojištění, na domácích kopcích si vystačíte s pojištěním úrazu a odpovědnosti. Pojistit se vyplatí nejen škody utrpěné, ale i ty, které nechtěně způsobíte jiným. Podíváme se, jak postupovat, když dojde k nehodě, úrazu nebo vás rozbolí zuby. Prozradíme, jaké výluky z pojištění vás mohou zaskočit. V závěru se zaměříme i na pojištění sjednaná k platebním kartám nebo v rámci organizovaného zájezdu na hory.

Útok hackerů? První pojišťovna v Česku nabízí pojištění internetové domény

28.11.2022 Pojištění

Ani si toho nestihnete všimnout a vaše doména je převedená na jiného uživatele nebo je nově registrovaná mimo Českou republiku. Přesně tak pracují hackeři, kteří se na krádeže těchto adres na internetu zaměřují. Nově se proto můžete proti podobným útokům pojistit.

Zájem o pojištění roste. Pojišťovny vybraly v pololetí o 6 miliard víc než loni

5.9.2022 Pojištění

Přes 80 miliard korun. Takovou částku vybraly pojišťovny za pojistné v prvním letošním pololetí. Je to o necelých 6 miliard korun víc než loni – tedy o 7,8 %. Ukazuje to aktuální statistka České asociace pojišťoven.

Povinné ručení pro elektrokoloběžky a segwaye? Už od roku 2024

8.8.2022 Pojištění

Jezdíte na elektrokoloběžce nebo segwayi? Pokud ano, připravte se na to, že od roku 2024 budete zřejmě potřebovat povinné ručení. Tedy stejné pojištění jako mají všechna registrovaná auta a motorky, které jezdí po českých silnicích.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena