Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #19302, Manžel vybral peníze z účtu

Manžel vybral peníze z účtu, Běžný účet

2.10.2022 Běžný účet

Pokračování dotazu č. 19296: Dobrý den, nezlobte se, ale přijde mi, že vaše odpovědi jsou vyhýbavé. Tvrdit že se nemáte ženit nebo že budete vědět jak člověk změní mi přijde jako taková omáčka. Banka nabízí klientům službu, kde je jasně dané že si určují kdo má a kdo nemá přístup (disponent). Tudíž určitě ne každý je právnického vzdělání a ve smlouvě ani v zákonu o bankách není nikde psané, že manželé mají výjimku. Naopak je spousta manželství, kde kasa není společná. Neměli by být majitelé účtu informováni, že jejich účty tak úplně v bezpečí nejsou?

Dobrý den,

peníze na účtech jsou v naprostém bezpečí. Plně chápu, že se Vám nelíbí, že manžel vybral peníze z účtu manželky před jejím úmrtím. S tímto ale nic nenaděláte (jak Vám potvrdila i vaše notářka). Ještě jednou  - peníze na účtech obou manželů jsou společné (spadají do SJM). Pokud manželé nechtěli mít společnou kasu nebo jim manželství nefungovalo, měli si nechat úředně zúžit SJM nebo se rozvést. Nelze argumentovat "nemám právnické vzdělání, nevěděl jsem o tom" - v tomto případě neznalost zákona neomlouvá (každý si musí před svatbou zvážit, jaké to pro něj bude mít důsledky).

Jak sám píšete, výběr peněz z účtu manželky byl autorizován mobilem manželky. Banka zde tedy nepochybila (provedla platbu, která byla řádně autorizována). Mobil maminky měl být zabezpečen proti případnému zneužití. Protože maminka zemřela, těžko budete dokazovat, co maminka s penězi chtěla nebo nechtěla za života udělat. Převod peněz na účet cizí osoby by byl podezřelý a soudně třeba napadnutelný. Ale převod peněz na účet manžela?

Jinak je vlastně jedno, jestli jsou peníze na účtu manžela nebo manželky. Předmětem dědického řízení je polovina SJM (tedy polovina peněz na účtu manžela i manželky).