Prodej garáže, Reality

Sjednejte si hypotéku online
6.6.2020 Reality

Dobrý den, uvažujeme o prodeji garážového stání, které nyní pronajímáme. Nájemnice (je zároveň vlastníkem bytu v domě) má o koupi zájem, takže přednostní právo SVJ by bylo splněno. Co však řešíme je, jak lze prodat předmětnou garáž, když je součástí nemovitosti, našeho bytu (kde bydlí osoba blízká), který je ovšem na hypotéku. Nedávno jsme tuto hypotéku refinancovali a hodnota bytu (s garáží) byla zjištěna o 50% vyšší než původní hypotéka. Ručení by tedy mělo být v pořádku i bez garáže. Ráda bych se tedy zeptala, zda tu jsou ještě další specifika, která bychom měli znát, podle toho se pro prodej případně rozhodneme. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

přijde na to, jak je garáž (nebo garážové stání) zapsána v katastru. Oboje může být zapsáno jako samostatná jednotka nebo se může jednat o prostor patřící SVJ, na který má konkrétní byt právo výhradního užívání. Je-li garáž samostatnou jednotkou kterou má v zástavě banka za hypotéku, pak Vám banka možná do katastru zapsala věcné břemeno zákaz zcizení, které znemožňuje prodej (garáž se zástavním právem by se stejně nikdo nekoupil). Banka by tak musela souhlasit s vyvázáním garáže ze zástavy.

Uváhu jestli garáž prodat nebo si ji ponechat bych ale viděl spíše z jiného než technického úhlu pohledu výše.

1) Potřebujete nutně peníze z prodeje garáže? Jestli ne, není důvod prodávat (nemovitosti považuji za jednu z nejlepších investic, ale samozřejmě záleží na lokalitě).

2) Výnos z nájmu a rentabilita investovaných peněz bývá vyšší než u nájmu bytu (porovnejte si roční nájem z garáže děleno prodejní cenou garáže s ročním nájmem z bytu děleno prodejní cenou bytu).

3) Garáž může zvyšovat hodnotu bytu.