Jak zjistit, zda byly peníze z prodeje mého bytu převedeny na můj účet ERA-moje Konto?

Sjednejte si hypotéku online
29.3.2017 Reality

Pekny dobry den, vlastnim druzstevni byt v Hradci Kralove, ktery chci prodat. Spojila jsem se s realitni kancelari Malina-Slavickova. Pan Malina je velmi ochotny a mily clovek, jen me zarazi, ze chce, abych smlouva byla podepsana a ja bych POZDEJI dostala penize na konto. Ted mam dotaz. Ja vlastnim kartu ERA-moje Konto. Je u Ceske posty. Jak zjistim, ze ten den byly penize prevedeny na moje Konto? Ta pracovnice na poste mi rekla, ze mi nepoda zadne informace. Musim dojet do CSOB? A k tomu se to zkomplikovalo, protoze ja mam v pondeli podepsat smlouvu s kupujicim - jeho banka uvolni 200 000 Kc a druhy den mame podepsat s druzstvem. Ja ale nechci nic podepsat, dokud nebude cela castka z prodeje na konte. Dostanu pres telefon oznameni, ze transakce byla provedena z banky? Jelikoz nebydlim vice v Hradci Kralove (jsem v zahranici), prosim o informace. U me se jedna 7 hod jizdy autem.

Dobrý den,

prodej nemovitosti je velmi závažná operace v řádech statisíců až milionů korun a Vy bohužel vůbec netušíte, jak by takovýto obchod měl proběhnout. Stačí malá chyba a můžete přijít jak o byt tak o peníze. Pro začátek doporučuji prostudovat naše články, kde najdete nástin celé operace, včetně smluvních detailů (rezervační smlouva, kupní smlouva, smlouva o úschově).

Nebudete-li mít ani po prostudování těchto materiálů ve všem zcela jasno, doporučuji vyhledat odbornou konzultaci/pomoc u advokáta či notáře. Váš právník by měl zkontrolovat smlouvy navržené realitní kanceláří (RK), neboť RK sleduje především své zájmy a navržené smlouvy bývají obvykle ve prospěch RK a ve Váš neprospěch.

Dále si neprodleně zřiďte běžný účet u banky, která Vám bude schopna podat informace o stavu na účtu kdykoliv. Česká pošta není vůbec ideální volbou pro milionové realitní obchody. Bezplatný běžný účet nabízí např. Equa bank, Air Bank či Fio banka.

Prodej družstevní nemovitosti probíhá takto (jakýkoliv jiný postup je v neprospěch prodávajícího nebo kupujícího):

  1. kupující složí plnou kupní cenu do notářské úschovy (nikoliv pouze zálohu)
  2. podepíše se kupní smlouva (byt změní majitele)
  3. notář vyplatí prodávajícímu peníze z úschovy (pokud nedojde k podepsání kupní smlouvy, vrátí notář peníze kupujícímu)

Převod peněz z banky do banky trvá 2 pracovní dny.