Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #22490, Bytový dům není rozdělen na byty

Bytový dům není rozdělen na byty, Reality

Sjednejte si hypotéku online
29.11.2023 Reality

Dobrý den, koupim-li panelákový byt v podílovém vlastnictví (nikoliv družstevním), jaká mohou být rizika? Byt je údajně možné převést do OV, pokud všichni podíloví vlastníci budou chtít převést i své jednotky. Nelze prý převést pouze jednu. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

podílové vlastnictví je osobním vlastnictvím. Např. v podílovém vlastnictví můžete mít byt s přítelkyní (ona vlastní polovinu bytu, Vy vlastníte polovinu bytu - byt je v podílovém osobním vlastnictví). Pokud by byl celý bytový dům v podílovém vlastnictví (každý by vlastnil podíl na celém domu, ale nikdo by nevlastnil konkrétní byt), může to přinášet mnoho komplikací. Nemusíte mít ani právo užívat jeden konkrétní byt, nemovitostí nelze ručit za hypotéku, ostatní mohou své podíly prodat lidem, kteří mohou dělat problémy (nemusí v budoucnu souhlasit s rozdělením domu na bytové jednotky, mohou Vás v extrémním případě vydírat), riziko exekuce i ve vašem bytě (pokud by se někdo z ostatních podílových vlastníků dostal do dluhů). Nedoporučuji.