Od poloviny srpna nabízí stát prostřednictvím
fondu rozvoje bydlení (SFRB) úvěry mladým na pořízení bytu či domu. Půjčky ale mají
mnoho omezení a na zvýhodněný úrok (aktuálně 1,12%) dosáhne málokdo. Co je
třeba splnit pro získání úvěru?
Státní půjčka na bydlení má velmi omezující parametry. Za 1,2 mil. Kč dnes ve větším městě nepořídíme skoro ani garsonku. Podobné je to s rodinným domem do 2 mil. Kč. Praha a Brno jsou díky svým cenám realit zcela mimo. Tento program na podporu bydlení tak cílí především na obyvatele menších obcí. Kdo si vystačí s takto malým úvěrem, toho čeká velmi lákavá úroková sazba (aktuálně 1,12%, zatímco komerční hypotéky začínají bez pojištění schopnosti splácet na 2,5%).
Ani na malé obci nemusí 2 mil. Kč na stavbu RD a koupi pozemku stačit. Zasíťované parcely se pod 1 000 Kč/m2 moc neprodávají ani na velkých samotách (pro dodržení průměrných koeficientů zastavitelnosti potřebujeme i pro menší RD min. 500 m2). A samotná stavba menšího RD na klíč přijde min. na 3 mil. Kč. Dohromady počítejme 3,5 mil. Kč. Požadované vlastní úspory 700 000 Kč (20%) a ještě nám chybí dalších 800 000 Kč. Kde je vzít?
Možným řešením je kombinace státní půjčky a bankovního úvěru. Jenže hypotéku nám banka nedá, neboť do zástavy požaduje nemovitost (tu už bude mít v zástavě SFRB). Zbývá úvěr ze stavebního spoření či klasické spotřebitelské půjčky s úrokem 5%. V konečném důsledku tak může být levnější, jistější a na vyřízení rychlejší klasická hypotéka od banky s úrokem 2,5%, než skládanka státních a bankovních půjček s nejistým výsledkem.
Hypotéční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!
Přes 42 milionů korun. Takovou částku v souhrnu požadovala UniCredit Bank po téměř 1 500 klientech, kteří chtěli předčasně splatit hypotéku. Podle České národní banky si však úrokové náklady naúčtovala neoprávněně. Za porušení zákona o spotřebitelském úvěru proto UniCredit Bank dostala pokutu 10 milionů korun.
Ušetřit každoročně díky splátkám hypotéky i
desítky tisíc korun? Proč ne! Stačí u daně z příjmů využít odpočet úroků z hypotéky. Jednoduše tak můžete každý rok dostat část zaplacených úroků zpátky.
Podívejte se, jak odpočet hypotéky z daní funguje a kdy na něj dosáhnete.
Objemy poskytnutých hypoték už 3 měsíce stagnují. Banky a stavební spořitelny poskytly loni v listopadu hypoteční úvěry za zhruba 7,3 miliardy korun. To je téměř stejné číslo jako v září, kdy byl objem 7,21 miliardy korun, a jako v říjnu, kdy si lidé na bydlení půjčili 7,16 miliardy.
Pokles úrokových sazeb se nekoná. Alespoň ne u hypoték. I když některé banky začaly v přechozích měsících hypoteční úvěry zlevňovat, po čase úroky opět zvedly. Potvrzují to i data za celý trh. Podle nich hypotéky stále postupně zdražují.
Vývoj úrokových sazeb hypoték je v posledním roce opravu překotný. Z levných a dostupných hypoték jsme se dostali k hypotékám drahým, a to díky úrokovým sazbám. V současné situaci si financování nákupu bytu hypotékou může dovolit jen málokdo.
KOMENTÁŘE k článku Státní půjčka na bydlení
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.