Od poloviny srpna nabízí stát prostřednictvím fondu rozvoje bydlení (SFRB) úvěry mladým na pořízení bytu či domu. Půjčky ale mají mnoho omezení a na zvýhodněný úrok (aktuálně 1,12%) dosáhne málokdo. Co je třeba splnit pro získání úvěru?
Státní půjčka na bydlení má velmi omezující parametry. Za 1,2 mil. Kč dnes ve větším městě nepořídíme skoro ani garsonku. Podobné je to s rodinným domem do 2 mil. Kč. Praha a Brno jsou díky svým cenám realit zcela mimo. Tento program na podporu bydlení tak cílí především na obyvatele menších obcí. Kdo si vystačí s takto malým úvěrem, toho čeká velmi lákavá úroková sazba (aktuálně 1,12%, zatímco komerční hypotéky začínají bez pojištění schopnosti splácet na 2,5%).
Ani na malé obci nemusí 2 mil. Kč na stavbu RD a koupi pozemku stačit. Zasíťované parcely se pod 1 000 Kč/m2 moc neprodávají ani na velkých samotách (pro dodržení průměrných koeficientů zastavitelnosti potřebujeme i pro menší RD min. 500 m2). A samotná stavba menšího RD na klíč přijde min. na 3 mil. Kč. Dohromady počítejme 3,5 mil. Kč. Požadované vlastní úspory 700 000 Kč (20%) a ještě nám chybí dalších 800 000 Kč. Kde je vzít?
Možným řešením je kombinace státní půjčky a bankovního úvěru. Jenže hypotéku nám banka nedá, neboť do zástavy požaduje nemovitost (tu už bude mít v zástavě SFRB). Zbývá úvěr ze stavebního spoření či klasické spotřebitelské půjčky s úrokem 5%. V konečném důsledku tak může být levnější, jistější a na vyřízení rychlejší klasická hypotéka od banky s úrokem 2,5%, než skládanka státních a bankovních půjček s nejistým výsledkem.
Hypotéční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
KOMENTÁŘE k článku Státní půjčka na bydlení
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.