Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #7542, Mohu prodat nemovitost v zástavě?

Můžu prodat nemovitost, kterou používám jako zástavu pro hypotéku?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, řeším teď problém ohledně hypotéky a potřeboval bych poradit. Chci si od banky půjčit peníze na koupi bytu, ale banka požaduje do zástavy ještě další nemovitost. Další nemovitost máme, takže to by problém nebyl, ale tento dům chceme příští rok prodávat. Otázka tedy zni - je možné prodat tento dům, pokud bych ho teď použil jako zástavu kvůli hypotéce? Bojím se, aby pak nebyl problém s prodejem tohoto domu. Předem děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

nemovitost se zapsaným zástavním právem je neprodejná (mnohé banky navíc prodej přímo zakazují věcným břemenem "zákaz zcizení", které neumožňuje změnu majitele). Banka by musela nejprve souhlasit s výmazem zástavního práva. To by bylo možné pouze za situace, kdybyste i bez této druhé nemovitosti splňovali podmínku LTV. Hodnota nemovitostí roste, zástavu lze v budoucnu nechat přecenit a po splnění podmínky LTV dohodnout výmaz. Nicméně to pravděpodobně nebude možné v horizontu pouhého roku.