Dobrý den, v článku Daň z nabytí nemovitosti platí kupující píšete, že "Není-li smluvně dohodnuto jinak, pak daň z nabytí nemovitosti při podání návrhu na vklad na katastr do 31/10/2016 platí prodávající (a tak jako tak je kupující ručitelem). Od 1/11/2016 platí daň kupující a institut ručitele je zrušen.". Bohužel jsme zrovna ten případ, kdy kupní smlouva na pozemek a o advokátní úschově je podepsána v říjnu, vklad na katastr podán v listopadu. Ve smlouvě o advokátní úschově je ale zcela jasně uvedeno, jakou část kupní ceny advokátka poukáže na účet prodávajícího, po provedení zápisu do katastru, a jakou část poukáže přímo na účet FÚ jako daň z převodu nemovitosti. Prodávající teď nekompromisně argumentuje listopadovou změnou legislativy a požaduje abychom daň zaplatili my, jako další částku nad kupní cenu (součet obou částkem výše zmíněných). Můžete mi prosím poradit, kdo je v právu? Platí to, co je písemně dohodnuté, nebo se nám pozemek zdraží navzdory tomu, co je smluvně ujednáno? Děkuji. Martin
Dobrý den,
platí vždy to, co je psáno v zákonu - tedy v tomto případě musíte daň zaplatit Vy coby kupující. Zákon zde bohužel od 1/11/2016 neumožňuje přenést toto břemeno na prodávajícího (takové ujednání ve smlouvě po 1/11/2016 ztrácí platnost).
Tato změna povinnosti u platby daně byla známa několik měsíců předem, všichni notáři a advokáti s tím počítali a do smluv podepisovaných kolem října-listopadu automaticky zanášeli taková ustanovení, aby k problému s placením daně nedocházelo (povinnost byla přenesena na kupujícího a kupní cena o placenou daň ponížena). Nechce se mi věřit, že by o tomto Váš advokát nevěděl - buď se jedná o úmysl nebo o extra velké lajdáctví.
Předpokládám, že kupní cena již byla složena do úschovy (když už proběhlo podání na katastr), takže možnost odstoupit od smlouvy není - pokud by ta možnost (bez sankce) byla, určitě bych ji doporučil využít.
Můžete zkusit apelovat na slušnost a selský rozum prodávajícího - nebo se svých práv zkusit domoci žalobou (na kolik je zde šance na úspěch Vám bohužel nejsem schopen potvrdit - je to "neznalost zákona neomlouvá" versus "pokus o podvod").
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, paní mi chce darovat peníze, její advokát mi poslal na email darovací listinu, prý mi účet zřídí ve Francii, jelikož jsem uvedl advokátovi, že účet nemám a že pokud bych si účet založil, exekutor by mi nejspíše účet zablokoval. Pan advokát zprostředkovatel paní, která mi chce údajně darovat peníze, mi uvedl, že účet mi vytvoří banka ve Francii, kde má účet údajně žena, která mi chce darovat peníze. Údaje po podepsání darovací listiny, kterou my zaslal notář, kde je uvedeno, že určitá částka od paní se převádí na mě: mé jméno, adresa telefon. Na darovací listině jsou razítka vyhotovena notářem. Prý mám listinu odeslat a po té mi bude ve Francii otevřen bankovní účet a částka převedena na můj účet. Lze mi prosím zřídit účet v Francii beze mne? Bez mé přítomnosti? Mám strach a veliké obavy, zda jsem se nestal obětí podvodu. Já idiot jím zaslal ofocený občanský průkaz na e-mail údajného právníka ženy, která mi chce darovat částku peněz. Prosím, můžou zneužít můj občanský průkaz? Advokát neustále opakuje, že mám podepsat darovací listinu, že je to nezbytné, a po té mi bude otevřen účet v bance. Paní tam má údajně také účet. Nevím co mám dělat, mám obrovské obavy, zda to není podvod, zda můžou zneužít můj občanský průkaz. Můžu vám prosím zaslat darovací listinu? Že byste mi poradili a řekli svůj názor? Moc vám budu vděčný za vaši odpověď, moc děkuji.
Dobrý den, pokud je poslední den v měsíci (jako nyní) dnem nepracovním, některé banky uváděly v internet bance údaj o stavu měsíčního úroku na SÚ už včera. Některé dnes. Čím se toto řídí prosím? V obou případech se vypočítává úrok i za tento nepracovní den předpokládám. Děkuji za info.
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Krádež, požár nebo třeba povodeň. To jsou jen některé příčiny, které vás mohou připravit o majetek a způsobit vám i milionové škody. Jak je nahradit? Pomůže vám pojištění domácnosti. Stačí jen maličkost – správně ho sjednat a nastavit.
Víc než 50 000 korun za základní ošetření zlomené ruky, čtvrt milionu za operaci slepého střeva nebo přes půl milionu korun za převoz zpátky do České republiky. Tak vysoko šplhají ceny za zdravotní péči v Evropě. Podobnou částku nechce ze svého platit asi nikdo. Abyste se tomu vyhnuli, stačí málo – vybrat si správné cestovní pojištění.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 se pohybují okolo 6 %. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.