Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #19927, Dědictví a výplata peněz z účtu

Banka posílá peníze na účtu zůstavitele například dodavatelům energií bez souhlasu dědiců?

27.11.2022 Běžný účet

Pokračování dotazu č. 19878: Vážený pane, myslím si, že předložením usnesení o dědictví je bance sděleno, kdo vlastní peněžní prostředky na účtu zůstavitele a komu mají být vyplaceny. V odpovědi na dotaz jste napsal, že banka i po smrti majitele účtu posílá např. SIPO, pokud jsou na účtu peníze. Do doby nabytí právní moci usnesení o dědictví v pořádku. Ale po nabytí právní moci jsou vlastníky peněžních prostředků dědicové. Zůstavitel na účtu žádné peněžní prostředky nemá a dědicové, kteří jsou majiteli peněz na účtu, bance k výplatě SIPO nedali svolení. Banka si strhává poplatky, to je jasné. Ale platby za energie na základě pokynu zůstavitele, který na účtu nemá žádné peníze? Prosím o sdělení na základě jakého obecně závazného právního předpisu a paragrafu banka posílá peníze např. dodavatelům energií (prostřednictvím SIPO), bez jakéhokoliv příkazu dědiců - vlastníků peněz na účtu? Děkuji

Dobrý den,

předmětem dědictví je zůstatek na účtu k datu úmrtí zůstavitele. Výsledná částka vyplácená dědicům po skončení dědického řízení (obvykle po uplynutí několika měsíců) může být mírně odlišná (např. navýšena o úroky, ponížena o poplatky a odchozí platby za energie). Opravdu nemá smysl spekulovat nad tím, že banka dále prováděla pravidelné platby (souhlas s inkasem/SIPO) dle pokynů zůstavitele. Pokud zůstavitel s tímto za života nevysloví nesouhlas, SIPO a jiné platby za energie pokračují až do momentu zrušení účtu a vyplacení peněz dědicům.