Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #3475, Refinancování úvěru úro SVJ

Refinancování úvěru úro SVJ, Reality

Sjednejte si hypotéku online
23.3.2017 Reality

Pokračování dotazu č. 3470: Dobrý den, už několik let řeším stejný problém, tak bych vaši odpověď upřesnil. Ve smlouvě s WSS se klient zavazuje, že do doby přidělení cílové částky smlouvu o úvěru nevypoví, takže je refinancování PÚ prakticky nemožné, a i kdyby na to WSS přistoupila, penále by bylo likvidační, neboť se jeho výše už několik let počítá z doby, která zbývá do úplného splacení úvěru. Tohle byl první podraz od WSS, dříve bylo penále jen 3% z cílové částky, což byla vzhledem k velkým úsporám díky nižšímu úroku akceptovatelná částka. Jediným řešením by byl mimořádný vklad v takové výši, aby se PÚ co nejrychleji překlopil a zároveň i zcela splatil, v našem případě by to dle simulace dělalo zhruba 15 měsíců, tak dlouho by trvalo, než se OHČ vyšplhá na těch požadovaných 600. Bohužel jsme ale nesehnali banku, která by nám na ten mimořádný vklad půjčila. Těch SVJ či BD, které jsou na tom stejně jako my, je údajně velké množství a objem úvěrů se zcela jistě počítá v miliardách, takže nechápu, proč tento segment žádná banka nepokrývá nějakým typem úvěru. No v každém případě už je zřejmě vymalováno. Tato varianta od 1.3.2017 také padla, neboť WSS drasticky omezila výši mimořádných splátek, takže teď zřejmě nezbývá už nic jiného než trpělivě počkat až do překlopení. Můžeme se jen dohadovat, že se konkurence přece jen rozhoupala a začala chystat nějaké řešení předčasného splacení PÚ, takže WSS tyto snahy pro jistotu tímto opatřením hned na začátku utnula. S pozdravem Pavel Hejl

Dobrý den,

děkuji za doplnění, které si dovolím zveřejnit - určitě dobře poslouží i ostatním čtenářům, neboť není nad osobní zkušenost.

Hypotéky jsou jištěny zástavním právem k nemovitosti (nesplácíte, banka Vám zpeněží střechu nad hlavou - téměř bezrizikové), proto je u nich extrémně nízký úrok (2%). Spotřebitelské úvěry jsou na opačné straně spektra rizikovosti (a tedy nákladnosti) - nejsou jištěny žádnou zástavou, tedy pokud dlužník nesplácí a nemá majetek ani příjem, banka může dluh rovnou odepsat jako nedobytnou pohledávku. Proto jsou půjčky dražší (7-10%). Úvěry pro SVJ jsou někde uprostřed - půjčené peníze nejsou kryty zástavním právem k nemovitosti, ale každý člen SVJ nějakým majetkem disponuje (byt) a obvykle podepisuje ručitelský závazek do adekvátní výše jeho části na společném dluhu. Úrok by se tak měl nacházet mezi 2-7%.

Mimo stavební spořitelny (kterých máme na trhu 5) téměř žádná banka financování pro SVJ nenabízí, tedy konkurence není na nejvyšší úrovni. I proto, že všechny stavební spořitelny mají téměř identické podmínky - vysoký úrok pro překlenovací část, kterým se úročí celá původně půjčená částka (a ne jen aktuální zůstatek dluhu, protože splátky SS v překlenovací fázi počítá jako spoření úročené 0,5-1%), a až v následující fázi přijatelnější podmínky (nižší úrok počítaný jen z aktuálně dlužné částky).

Pro SVJ tak bývá nejjednodušší se dohodnout na mimořádném příspěvku do fondu oprav (třeba 100 000 Kč na bytovou jednotku) a financovat rekonstrukci z toho.