Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #22010, Dědické řízení, insolvence a dělení majetku

Dědické řízení, insolvence a dělení majetku, Osobní a rodinné finance

Pokračování dotazu č. 22007: Dobrý den, zbývá mi doplatit 385 tis, hodnota dědictví je 490 tis, ale v zápise z dědického řízení z 31.7. je napsáno, že mi stačí tolik, kolik je insolvence (400 tis k 31.7.), ačkoliv byla částka všem oznámena, tak v zápisu bohužel není vyčíslena. Další řízení mělo být zítra 7.9. - ten den se měla částka napsat do zápisu včetně vyčíslení nákladů na pohřeb atd., které měla protistrana doložit. Jde mi o to, že když by byl další termín řízení třeba až v prosinci, tak do té doby zaplatím na insolvenci dalších 70tis a bojím se aby mi neřekli, že mi dají pouze aktuální částku v prosinci, např. 315 tis. Myslím si, že v rámci férovosti a toho aby nedošlo výpovědí paní koncipientky ke zvýhodnění jedné ze stran by mi měli dát tolik, kolik by to bylo k datu kdy mělo být zítřejší řízení. V praxi, by mi na zítřejším řízení vyčíslili částku 385 tis. a tu bych dostal bez ohledu na to, kolik do vyplacení dědictví na insolvenci zaplatím, tudíž by mi třeba oněch 70 tis zbylo k dobru, ale tím že se to celé posunulo se částka sníží a tím přijdu o značný podíl a to pochopitelně nechci, proto mě zajímá zda se případný spor dá nějakým způsobem napadnout. Bohužel protistrana má advokáta, takže se bojím že využijí každého slovíčka a příležitosti aby mi dali co nejméně. děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nebyla-li sepsána závěť, dělí se majetek zůstavitele v rámci dědického řízení rovným dílem mezi zákonné dědice. Insolvence s tímto nemá nic společného - nezávisle na ni byste měl vždy dostat stejnou částku. 490 000 Kč je celková hodnota dědictví k rozdělení mezi všechny zákonné dědice nebo část dědictví určen Vám? Kolik je zákonných dědiců?

Příklad: Dědictví bude 1 mil. Kč a budou 2 zákonní dědici - každý dostane přesně 0,5 mil Kč nezávisle na probíhající insolvenci jednoho z dědiců.