Banka porušila rozhodnutí soudu o dědictví - co dál?

23.11.2022 Běžný účet

Pokračování dotazu č. 19864: Vážení, děkuji za odpověď. Chápu, že do dne, kdy nabyde právní moci vypořádání dědictví, se banka zachovala správně - hradila SIPO. V případě, že je pouze jeden dědic, je to bez problémů. Ale v momentě, kdy banka vyplatila jednu polovinu pohledávky z titulu zůstatku na běžném účtu, měla druhou polovinu zachovat pro druhého dědice. Banka porušila rozhodnutí okresního soudu a pozůstalí nedostali polovinu zůstatku na BÚ, jak bylo v usnesení okresního soudu v rozhodnutí o dědictví. Navíc lhůty, ve kterých banka vyplatila, byly rozdílné - v jednom případě do 5 dní, ve druhém za 26 dní. Kdyby vyplatila v obou případech ve stejné lhůtě, usnesení soudu by neporušila (SIPO odchází později). Má snad dědic dostat méně z důvodu toho, že narazí na méně schopnou úřednici, které vybavení stejné věci trvá podstatně déle? Může banka porušit rozhodnutí soudu o dědictví? Lhůta 30 dní byla sice dodržena, ale rozhodnutí soudu nikoliv.

Dobrý den,

banka určitě nic neporušila, ve lhůtě 30 dní vyřídila oba požadavky na výplatu dědictví. Rozdílné lhůty nemusí být dané schopnostmi úředníka ale např. taktéž jeho časovými možnostmi (někdy máte více práce, jindy méně). Lhůty byly dodrženy. K blokaci pravidelných odchozích plateb nedochází k datu nabytí právní pomoc notářského rozhodnutí. Pokud si správně pamatuji z předchozího dotazu, řešíme tady rozdíl 4 000 Kč? Banka nemůže vědět, kdy si který dědic přijde pro jakou část dědictví. Pokud si druhý dědic přišel pro peníze později, mohl dostat o pár korun méně (poplatky, odchozí SIPO, atd.).