Banky.cz Články Půjčka Novomanželská půjčka

Novomanželská půjčka

19.8.2021, Půjčka

Brát si novomanželské půjčky bývalo dříve zcela běžné. Stát je poskytoval bezúročně, některé podniky ani nevyžadovaly jejich vrácení (splácení). Novomanželská půjčka byla brána jako investice do nově získaných zaměstnanců v regionech, kam bylo složitější nové obyvatele přilákat. Ale co půjčka pro novomanžele dnes? Funguje ještě a je také zdarma? 

Novomanželská půjčka má dneska dvě hlavní podoby

Půjčky pro novomanžele dnes také potkáváme, jen už nemají tak velkorysou podobu, co v dobách minulých. Vzít si novomanželský úvěr mohou čerstvě sezdané páry buď jako podporu od státu na bydlení, nebo jako klasickou půjčku od banky. U banky budou čerství manželé vystupovat v pozici spoludlužníků.

Novomanželská půjčka od státu na bydlení s názvem „Vlastní bydlení“

Česká republika poskytuje prostřednictvím fondu až 2,4 miliony korun na pořízení domu nebo až 2 miliony korun k pořízení bytu. Jedná se o program s názvem Vlastní bydlení. Tato půjčka je poskytována s nízkými úroky a dostatečně dlouhou dobou splatnosti, dále s bonusem za dítě narozené (nebo osvojené) během trvání úvěru. Vstřícná jsou i pravidla pro odložení splátek či předčasné splacení.

Z programu Vlastní bydlení mohou půjčku čerpat lidé, kteří chtějí žít nebo už žijí ve společné domácnosti, přičemž alespoň jeden z partnerů je mladší 40 let. Zažádat může i osoba samoživitel, pokud jí ještě nebylo 40 let a pokud se stará alespoň o jedno dítě mladší 15 let. Nejde proto čistě o novomanželskou záležitost, ale k této příležitosti se dá také využít.

Pro přehlednost uveďme, že půjčka z programu Vlastní bydlení dovoluje čerpat následující částky:

  • až 2 miliony korun na pořízení bytu,
  • až 2,4 miliony korun na pořízení domu (v obou případech je LTV na 90 %),
  • až 600 tisíc Kč na modernizaci obydlí,
  • a až 2 miliony Kč na pořízení družstevního podílu v bytovém družstvu s právem nájmu družstevního bytu.

Úroková míra nesmí klesnout pod 1 % p. a., vždy je odvozena od základní sazby Evropské unie pro Českou republiku snížené o 0,2 procentního bodu za každé dítě do 15 let věku. O dítě žadatel trvale pečuje (musí s ním trvale bydlet). Úrok se fixuje na 5 let. V současnosti je nastaven na rovné 1 % p. a.

Co se splatnosti týká, půjčku si novomanželé (a další lidé do 40 let) mohou vzít na:

  • maximálně 10 let v případě úvěru na modernizaci,
  • maximálně 20 let v případě úvěru na pořízení obydlí.

Dlužníci mohou až na 2 roky přerušit splácení jistiny, a to z důvodu narození, osvojení, poručenství, svěření dítěte do péče nebo jeho pěstounství. Přerušit splácení jistiny lze i z důvodu ztráty zaměstnání na dobu delší než 3 měsíce, nemoci trvající déle než 3 měsíce nebo úmrtí člena domácnosti.

Zároveň také platí, že ani jeden z manželů nebo partnerů žádajících o půjčku na pořízení bydlení nesmějí být v době podání žádosti vlastníkem ani spoluvlastníkem obydlí a ani nájemcem družstevního bytu. Žadatel o úvěr na modernizaci bytu nesmí být zároveň nájemcem bytu družstevního.

Společná půjčka od banky, u níž jsou novomanželé spoludlužníky

Vedle půjčky od státu si mohou novomanželé vzít společnou půjčku od banky, na menší projekt i od nebankovní společnosti. Ve smlouvě o úvěr pak vystupují jako spolužadatelé / spoludlužníci, přičemž za splácení půjčky ručí oba v plné výši úvěru.

Výhodou spolužadatelství o půjčku u banky je možnost dosáhnout na vyšší částky s nižšími úroky. Také máte vyšší pravděpodobnost úspěchu při schvalování žádosti a samozřejmě vzájemná podpora ve splácení, pokud jeden z manželů dočasně přijde o část svého příjmu.

Půjčky ve většině případů vstupují do společného jmění manželů. Proto i když o vyšší částku (půjčku nad 300 000 Kč, někde nad 600 000 Kč) zažádá jen jeden z partnerů, bude banka vyžadovat souhlas toho druhého. Případně jej bude „natvrdo“ vyžadovat coby spoludlužníka (typické pro hypotéky).

Nástupní bonus od zaměstnavatele, obce, či regionu

V některých regionech se můžete setkat s nástupním bonusem i ve výši desítek tisíc a víc. Vypláceny bývají zaměstnavateli nebo obcemi a regiony, kde je nedostatek osob s určitým profesním zaměřením nebo ochotou pracovat pro konkrétní firmu.

Bonus většinou bývá nevratný. Podmínkou je trvání pracovního poměru alespoň po předem stanovenou dobu a neporušení pracovní kázně. Setkat se můžete i s podílem zaměstnavatele na splácení vašeho úvěru, který jste si vzali v souvislosti s přesunem do oblasti, kde zaměstnavatel (obec, region) vaši práci požaduje. Situace může být spojena i s uzavřením manželství a s náklady na stěhování novomanžela(ky).

ANKETA k článku Novomanželská půjčka "

Využili jste půjčky od státu na lepší bydlení?
Počet odpovědí: 75

KOMENTÁŘE k článku Novomanželská půjčka

15.11.2021 16:19:56

Novomanželská půjčka, Komentoval(a): Daniel

Dobrý den,

jednou z podmínek pro získání novomanželské půjčky je to, že ani jeden z páru nesmí být v době podání žádosti vlastníkem ani spoluvlastníkem obydlí. Dotaz zní, zda je za obydlí považována i chata za účelem rekreace?

Děkuji za odpověd.
16.11.2021 11:27:09

Re: Novomanželská půjčka, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, není možné vlastnit ani chatu za účelem rekreace.
7.1.2022 22:38:35

Novomanzelska pujčka, Komentoval(a): Michal

Dobrý den
Lze novomanželskou půjčku uplatnit i na mobilní dům a kde se o ní žádá? Děkuji za odpověď

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat