Banky.cz Články Půjčka Novomanželská půjčka

Novomanželská půjčka

19.8.2021 Půjčka

Brát si novomanželské půjčky bývalo dříve zcela běžné. Stát je poskytoval bezúročně, některé podniky ani nevyžadovaly jejich vrácení (splácení). Novomanželská půjčka byla brána jako investice do nově získaných zaměstnanců v regionech, kam bylo složitější nové obyvatele přilákat. Ale co půjčka pro novomanžele dnes? Funguje ještě a je také zdarma? 

Novomanželská půjčka má dneska dvě hlavní podoby

Půjčky pro novomanžele dnes také potkáváme, jen už nemají tak velkorysou podobu, co v dobách minulých. Vzít si novomanželský úvěr mohou čerstvě sezdané páry buď jako podporu od státu na bydlení, nebo jako klasickou půjčku od banky. U banky budou čerství manželé vystupovat v pozici spoludlužníků.

Novomanželská půjčka od státu na bydlení s názvem „Vlastní bydlení“

Česká republika poskytuje prostřednictvím fondu až 2,4 miliony korun na pořízení domu nebo až 2 miliony korun k pořízení bytu. Jedná se o program s názvem Vlastní bydlení. Tato půjčka je poskytována s nízkými úroky a dostatečně dlouhou dobou splatnosti, dále s bonusem za dítě narozené (nebo osvojené) během trvání úvěru. Vstřícná jsou i pravidla pro odložení splátek či předčasné splacení.

Z programu Vlastní bydlení mohou půjčku čerpat lidé, kteří chtějí žít nebo už žijí ve společné domácnosti, přičemž alespoň jeden z partnerů je mladší 40 let. Zažádat může i osoba samoživitel, pokud jí ještě nebylo 40 let a pokud se stará alespoň o jedno dítě mladší 15 let. Nejde proto čistě o novomanželskou záležitost, ale k této příležitosti se dá také využít.

Pro přehlednost uveďme, že půjčka z programu Vlastní bydlení dovoluje čerpat následující částky:

  • až 2 miliony korun na pořízení bytu,
  • až 2,4 miliony korun na pořízení domu (v obou případech je LTV na 90 %),
  • až 600 tisíc Kč na modernizaci obydlí,
  • a až 2 miliony Kč na pořízení družstevního podílu v bytovém družstvu s právem nájmu družstevního bytu.

Úroková míra nesmí klesnout pod 1 % p. a., vždy je odvozena od základní sazby Evropské unie pro Českou republiku snížené o 0,2 procentního bodu za každé dítě do 15 let věku. O dítě žadatel trvale pečuje (musí s ním trvale bydlet). Úrok se fixuje na 5 let. V současnosti je nastaven na rovné 1 % p. a.

Co se splatnosti týká, půjčku si novomanželé (a další lidé do 40 let) mohou vzít na:

  • maximálně 10 let v případě úvěru na modernizaci,
  • maximálně 20 let v případě úvěru na pořízení obydlí.

Dlužníci mohou až na 2 roky přerušit splácení jistiny, a to z důvodu narození, osvojení, poručenství, svěření dítěte do péče nebo jeho pěstounství. Přerušit splácení jistiny lze i z důvodu ztráty zaměstnání na dobu delší než 3 měsíce, nemoci trvající déle než 3 měsíce nebo úmrtí člena domácnosti.

Zároveň také platí, že ani jeden z manželů nebo partnerů žádajících o půjčku na pořízení bydlení nesmějí být v době podání žádosti vlastníkem ani spoluvlastníkem obydlí a ani nájemcem družstevního bytu. Žadatel o úvěr na modernizaci bytu nesmí být zároveň nájemcem bytu družstevního.

Společná půjčka od banky, u níž jsou novomanželé spoludlužníky

Vedle půjčky od státu si mohou novomanželé vzít společnou půjčku od banky, na menší projekt i od nebankovní společnosti. Ve smlouvě o úvěr pak vystupují jako spolužadatelé / spoludlužníci, přičemž za splácení půjčky ručí oba v plné výši úvěru.

Výhodou spolužadatelství o půjčku u banky je možnost dosáhnout na vyšší částky s nižšími úroky. Také máte vyšší pravděpodobnost úspěchu při schvalování žádosti a samozřejmě vzájemná podpora ve splácení, pokud jeden z manželů dočasně přijde o část svého příjmu.

Půjčky ve většině případů vstupují do společného jmění manželů. Proto i když o vyšší částku (půjčku nad 300 000 Kč, někde nad 600 000 Kč) zažádá jen jeden z partnerů, bude banka vyžadovat souhlas toho druhého. Případně jej bude „natvrdo“ vyžadovat coby spoludlužníka (typické pro hypotéky).

Nástupní bonus od zaměstnavatele, obce, či regionu

V některých regionech se můžete setkat s nástupním bonusem i ve výši desítek tisíc a víc. Vypláceny bývají zaměstnavateli nebo obcemi a regiony, kde je nedostatek osob s určitým profesním zaměřením nebo ochotou pracovat pro konkrétní firmu.

Bonus většinou bývá nevratný. Podmínkou je trvání pracovního poměru alespoň po předem stanovenou dobu a neporušení pracovní kázně. Setkat se můžete i s podílem zaměstnavatele na splácení vašeho úvěru, který jste si vzali v souvislosti s přesunem do oblasti, kde zaměstnavatel (obec, region) vaši práci požaduje. Situace může být spojena i s uzavřením manželství a s náklady na stěhování novomanžela(ky).Jít na srovnání půjček

ANKETA k článku Novomanželská půjčka

Využili jste půjčky od státu na lepší bydlení?

Počet odpovědí: 78

KOMENTÁŘE k článku Novomanželská půjčka

Přidejte nový komentář

Novomanželská půjčka, Komentoval(a): Daniel

15.11.2021 16:19:56
Dobrý den,

jednou z podmínek pro získání novomanželské půjčky je to, že ani jeden z páru nesmí být v době podání žádosti vlastníkem ani spoluvlastníkem obydlí. Dotaz zní, zda je za obydlí považována i chata za účelem rekreace?

Děkuji za odpověd.

Re: Novomanželská půjčka, Komentoval(a): Petr Jermář

16.11.2021 11:27:09
Dobrý den, není možné vlastnit ani chatu za účelem rekreace.

Novomanzelska pujčka, Komentoval(a): Michal

7.1.2022 22:38:35
Dobrý den
Lze novomanželskou půjčku uplatnit i na mobilní dům a kde se o ní žádá? Děkuji za odpověď

Doplatit, Komentoval(a): Jan

16.2.2022 12:12:44
Lze novomanželskou půjčku předčasně splatit?

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Půjčka 50 000 Kč? Někde vrátíte i čtyřnásobek!

12.12.2022 Půjčka

Půjčíte si 50 000 korun, po roce ale vrátíte i 4× víc. Jen úrok a další náklady spojené s půjčkou vás tak vyjdou na 100 000 korun. I tak může vypadat extrémní příklad, kdy si vyberete drahého poskytovatele úvěru. Vyplývá to z aktuálních dat organizace Člověk v tísni, která vydává Index odpovědného úvěrování.

Nákup jídla a dalšího zboží na dluh? Zájem o odložené platby roste

14.11.2022 Půjčka

Nakoupit na internetu zboží, které je zrovna v akci nebo ho nutně potřebujete, i když na účtu nemáte dost peněz? Žádný problém. Obchodníci stále častěji nabízejí takzvané odložené platby. Celkovou částku za zboží díky nim zaplatíte třeba až za dva týdny. Bez jakéhokoliv navýšení.

Diners Club - nejlevnější kreditní karty skončily, jakou kreditku si vybrat?

2.6.2022 Půjčka

Rakouský vlastník značky Diners Club (DC), pod kterého spadá i český, slovenský a polský trh, se rozhodl kreditní karty Diners Club ukončit. A tím i všechny služby, včetně bonusů, pojištění a úvěrů. Máte kreditku Diners Club? Řekneme vám, co bude teď následovat. Poradíme, jak to udělat, aby vám nepropadly bonusy, jak splácet čerpanou půjčku z kreditky, do kdy bude platit pojištění a vstup do salonků, ale hlavně: čím tuto kreditní kartu nahradit.

Zesplatněný úvěr – kdy k zesplatnění dochází a co bude následovat?

11.5.2022 Půjčka

Co je zesplatnění půjčky, kdy má poskytovatel na takový krok nárok a co to znamená pro dlužníka? Co poskytovatel udělá s takovým úvěrem a proč je zesplatnění úvěru rychlejší u půjček podnikatelských než ve světě spotřebitelském? Může k zesplatnění dojít i z jiných důvodů, než je nesplácení? A jak se při finančních potížích vyhnout zesplatnění půjčky? Jestli vás zajímají odpovědi na tyto otázky, jste tu na správném místě.

Průzkum: refinancování půjčky využil každý třetí. Ušetřili i přes 10 000 Kč

5.3.2022 Půjčka

Další možnost, jak ušetřit, i cesta z dluhové spirály. To je refinancování půjčky. Lidé díky němu mohou zlevnit své úvěry o tisíce korun. Ukázal to aktuální průzkum jedné z malých bank mezi tisícovkou respondentů, kteří mají spotřebitelský úvěr.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena