Banky.cz Banky.cz Články Půjčka Novomanželská půjčka

Novomanželská půjčka

Novomanželská půjčka
19.8.2021, Půjčka

Brát si novomanželské půjčky bývalo dříve zcela běžné. Stát je poskytoval bezúročně, některé podniky ani nevyžadovaly jejich vrácení (splácení). Novomanželská půjčka byla brána jako investice do nově získaných zaměstnanců v regionech, kam bylo složitější nové obyvatele přilákat. Ale co půjčka pro novomanžele dnes? Funguje ještě a je také zdarma? 

Novomanželská půjčka má dneska dvě hlavní podoby

Půjčky pro novomanžele dnes také potkáváme, jen už nemají tak velkorysou podobu, co v dobách minulých. Vzít si novomanželský úvěr mohou čerstvě sezdané páry buď jako podporu od státu na bydlení, nebo jako klasickou půjčku od banky. U banky budou čerství manželé vystupovat v pozici spoludlužníků.

Novomanželská půjčka od státu na bydlení s názvem „Vlastní bydlení“

Česká republika poskytuje prostřednictvím fondu až 2,4 miliony korun na pořízení domu nebo až 2 miliony korun k pořízení bytu. Jedná se o program s názvem Vlastní bydlení. Tato půjčka je poskytována s nízkými úroky a dostatečně dlouhou dobou splatnosti, dále s bonusem za dítě narozené (nebo osvojené) během trvání úvěru. Vstřícná jsou i pravidla pro odložení splátek či předčasné splacení.

Z programu Vlastní bydlení mohou půjčku čerpat lidé, kteří chtějí žít nebo už žijí ve společné domácnosti, přičemž alespoň jeden z partnerů je mladší 40 let. Zažádat může i osoba samoživitel, pokud jí ještě nebylo 40 let a pokud se stará alespoň o jedno dítě mladší 15 let. Nejde proto čistě o novomanželskou záležitost, ale k této příležitosti se dá také využít.

Pro přehlednost uveďme, že půjčka z programu Vlastní bydlení dovoluje čerpat následující částky:

  • až 2 miliony korun na pořízení bytu,
  • až 2,4 miliony korun na pořízení domu (v obou případech je LTV na 90 %),
  • až 600 tisíc Kč na modernizaci obydlí,
  • a až 2 miliony Kč na pořízení družstevního podílu v bytovém družstvu s právem nájmu družstevního bytu.

Úroková míra nesmí klesnout pod 1 % p. a., vždy je odvozena od základní sazby Evropské unie pro Českou republiku snížené o 0,2 procentního bodu za každé dítě do 15 let věku. O dítě žadatel trvale pečuje (musí s ním trvale bydlet). Úrok se fixuje na 5 let. V současnosti je nastaven na rovné 1 % p. a.

Co se splatnosti týká, půjčku si novomanželé (a další lidé do 40 let) mohou vzít na:

  • maximálně 10 let v případě úvěru na modernizaci,
  • maximálně 20 let v případě úvěru na pořízení obydlí.

Dlužníci mohou až na 2 roky přerušit splácení jistiny, a to z důvodu narození, osvojení, poručenství, svěření dítěte do péče nebo jeho pěstounství. Přerušit splácení jistiny lze i z důvodu ztráty zaměstnání na dobu delší než 3 měsíce, nemoci trvající déle než 3 měsíce nebo úmrtí člena domácnosti.

Zároveň také platí, že ani jeden z manželů nebo partnerů žádajících o půjčku na pořízení bydlení nesmějí být v době podání žádosti vlastníkem ani spoluvlastníkem obydlí a ani nájemcem družstevního bytu. Žadatel o úvěr na modernizaci bytu nesmí být zároveň nájemcem bytu družstevního.

Společná půjčka od banky, u níž jsou novomanželé spoludlužníky

Vedle půjčky od státu si mohou novomanželé vzít společnou půjčku od banky, na menší projekt i od nebankovní společnosti. Ve smlouvě o úvěr pak vystupují jako spolužadatelé / spoludlužníci, přičemž za splácení půjčky ručí oba v plné výši úvěru.

Výhodou spolužadatelství o půjčku u banky je možnost dosáhnout na vyšší částky s nižšími úroky. Také máte vyšší pravděpodobnost úspěchu při schvalování žádosti a samozřejmě vzájemná podpora ve splácení, pokud jeden z manželů dočasně přijde o část svého příjmu.

Půjčky ve většině případů vstupují do společného jmění manželů. Proto i když o vyšší částku (půjčku nad 300 000 Kč, někde nad 600 000 Kč) zažádá jen jeden z partnerů, bude banka vyžadovat souhlas toho druhého. Případně jej bude „natvrdo“ vyžadovat coby spoludlužníka (typické pro hypotéky).

Nástupní bonus od zaměstnavatele, obce, či regionu

V některých regionech se můžete setkat s nástupním bonusem i ve výši desítek tisíc a víc. Vypláceny bývají zaměstnavateli nebo obcemi a regiony, kde je nedostatek osob s určitým profesním zaměřením nebo ochotou pracovat pro konkrétní firmu.

Bonus většinou bývá nevratný. Podmínkou je trvání pracovního poměru alespoň po předem stanovenou dobu a neporušení pracovní kázně. Setkat se můžete i s podílem zaměstnavatele na splácení vašeho úvěru, který jste si vzali v souvislosti s přesunem do oblasti, kde zaměstnavatel (obec, region) vaši práci požaduje. Situace může být spojena i s uzavřením manželství a s náklady na stěhování novomanžela(ky).

ANKETA k článku "Novomanželská půjčka "

Využili jste půjčky od státu na lepší bydlení?
Počet odpovědí: 70

KOMENTÁŘE k článku Novomanželská půjčka

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Finanční gramotnost roste. O cenu půjčky se zajímá už 60 % lidí

Finanční gramotnost roste. O cenu půjčky se zajímá už 60 % lidí

6.9.2021, Půjčka, Autor: Jan Budín

Na kolik mě půjčka vyjde, můžu ji splatit předčasně a kolik budu měsíčně splácet? Právě tyto tři otázky si lidé při sjednávání půjčky pokládají nejčastěji. Vyplývá to alespoň z nového průzkumu Air Bank.

Manželská půjčka

Manželská půjčka

3.9.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

Někdy si půjčku berou lidé jen sami na sebe, často se ale zadluží v jednom úvěru oba manželé. Buď proto, aby společně dosáhli na vyšší částku, nebo si podpis smlouvy oběma manželi vyžádá banka. Pravidelně se tak děje u hypoték a často u manželských úvěrů nad půl milionu korun. Jak fungují manželské půjčky, kdo za co ručí a kdy je v pořádku vzít si úvěr bez souhlasu manžela?

AirBank půjčky - která půjčka je ta pravá?

AirBank půjčky - která půjčka je ta pravá?

11.8.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

I banku prý můžeme mít rádi. Tak se pojďme podívat, jestli nám právě Air Bank dává podněty k tomu, abychom si ji mohli oblíbit. Podíváme se na AirBank půjčky, které nám v současnosti tato banka nabízí. Jaké zkušenosti přináší Air Bank půjčka, co ji odlišuje od ostatních bankovních úvěrů? jak přísně Air bank žadatele o půjčku hodnotí. Jde vůbec o banku, které se dá věřit, když je ve stejné finanční skupině jako Home Credit nebo Kamali? A zůstane i nadále českou bankou pod názvem Air Bank?

Mikropůjčky: rozdíl v ceně je až stonásobný

Mikropůjčky: rozdíl v ceně je až stonásobný

9.8.2021, Půjčka, Autor: Jan Budín

Krátkodobá půjčka 10 000 korun může znamenat, že budete vracet necelé dvě stovky navíc. Nebo můžete za takovou půjčku zaplatit klidně i přes 18 000 korun. Záleží na tom, u koho si půjčíte.

Půjčka bez dokládání příjmu

Půjčka bez dokládání příjmu

8.8.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

Už jste se také potkali s nabídkami na úvěr, které nevyžadovaly žádný příjem? Většinou jsou nazvány „Online půjčka bez příjmu“, „Půjčka bez dokládání příjmu“ nebo „Půjčka pro každého bez doložení přijmu“. Co si o nich myslet? Jsou podobně nebezpečné jako většina půjček bez registru? Vyhnout se jim, nebo se naopak není čeho bát? Poskytují úvěry bez příjmů jen nebankovní společnosti? A jak se u půjček bez příjmu prokazuje, že půjčené peníze dokážete vrátit? Na všechny tyto otázky hned odpovíme.Banky v ČR