Banky.cz Články Půjčka Novomanželská půjčka

Novomanželská půjčka

19.8.2021 Půjčka

Brát si novomanželské půjčky bývalo dříve zcela běžné. Stát je poskytoval bezúročně, některé podniky ani nevyžadovaly jejich vrácení (splácení). Novomanželská půjčka byla brána jako investice do nově získaných zaměstnanců v regionech, kam bylo složitější nové obyvatele přilákat. Ale co půjčka pro novomanžele dnes? Funguje ještě a je také zdarma? 

REKLAMA

Novomanželská půjčka má dneska dvě hlavní podoby

Půjčky pro novomanžele dnes také potkáváme, jen už nemají tak velkorysou podobu, co v dobách minulých. Vzít si novomanželský úvěr mohou čerstvě sezdané páry buď jako podporu od státu na bydlení, nebo jako klasickou půjčku od banky. U banky budou čerství manželé vystupovat v pozici spoludlužníků.

Novomanželská půjčka od státu na bydlení s názvem „Vlastní bydlení“

Česká republika poskytuje prostřednictvím fondu až 2,4 miliony korun na pořízení domu nebo až 2 miliony korun k pořízení bytu. Jedná se o program s názvem Vlastní bydlení. Tato půjčka je poskytována s nízkými úroky a dostatečně dlouhou dobou splatnosti, dále s bonusem za dítě narozené (nebo osvojené) během trvání úvěru. Vstřícná jsou i pravidla pro odložení splátek či předčasné splacení.

Z programu Vlastní bydlení mohou půjčku čerpat lidé, kteří chtějí žít nebo už žijí ve společné domácnosti, přičemž alespoň jeden z partnerů je mladší 40 let. Zažádat může i osoba samoživitel, pokud jí ještě nebylo 40 let a pokud se stará alespoň o jedno dítě mladší 15 let. Nejde proto čistě o novomanželskou záležitost, ale k této příležitosti se dá také využít.

Pro přehlednost uveďme, že půjčka z programu Vlastní bydlení dovoluje čerpat následující částky:

  • až 2 miliony korun na pořízení bytu,
  • až 2,4 miliony korun na pořízení domu (v obou případech je LTV na 90 %),
  • až 600 tisíc Kč na modernizaci obydlí,
  • a až 2 miliony Kč na pořízení družstevního podílu v bytovém družstvu s právem nájmu družstevního bytu.

Úroková míra nesmí klesnout pod 1 % p. a., vždy je odvozena od základní sazby Evropské unie pro Českou republiku snížené o 0,2 procentního bodu za každé dítě do 15 let věku. O dítě žadatel trvale pečuje (musí s ním trvale bydlet). Úrok se fixuje na 5 let. V současnosti je nastaven na rovné 1 % p. a.

Nejlevnější půjčka od Air Bank

Co se splatnosti týká, půjčku si novomanželé (a další lidé do 40 let) mohou vzít na:

  • maximálně 10 let v případě úvěru na modernizaci,
  • maximálně 20 let v případě úvěru na pořízení obydlí.

Dlužníci mohou až na 2 roky přerušit splácení jistiny, a to z důvodu narození, osvojení, poručenství, svěření dítěte do péče nebo jeho pěstounství. Přerušit splácení jistiny lze i z důvodu ztráty zaměstnání na dobu delší než 3 měsíce, nemoci trvající déle než 3 měsíce nebo úmrtí člena domácnosti.

Zároveň také platí, že ani jeden z manželů nebo partnerů žádajících o půjčku na pořízení bydlení nesmějí být v době podání žádosti vlastníkem ani spoluvlastníkem obydlí a ani nájemcem družstevního bytu. Žadatel o úvěr na modernizaci bytu nesmí být zároveň nájemcem bytu družstevního.

Společná půjčka od banky, u níž jsou novomanželé spoludlužníky

Vedle půjčky od státu si mohou novomanželé vzít společnou půjčku od banky, na menší projekt i od nebankovní společnosti. Ve smlouvě o úvěr pak vystupují jako spolužadatelé / spoludlužníci, přičemž za splácení půjčky ručí oba v plné výši úvěru.

Nejlevnější půjčka od Zonky

Výhodou spolužadatelství o půjčku u banky je možnost dosáhnout na vyšší částky s nižšími úroky. Také máte vyšší pravděpodobnost úspěchu při schvalování žádosti a samozřejmě vzájemná podpora ve splácení, pokud jeden z manželů dočasně přijde o část svého příjmu.

Půjčky ve většině případů vstupují do společného jmění manželů. Proto i když o vyšší částku (půjčku nad 300 000 Kč, někde nad 600 000 Kč) zažádá jen jeden z partnerů, bude banka vyžadovat souhlas toho druhého. Případně jej bude „natvrdo“ vyžadovat coby spoludlužníka (typické pro hypotéky).

Nástupní bonus od zaměstnavatele, obce, či regionu

V některých regionech se můžete setkat s nástupním bonusem i ve výši desítek tisíc a víc. Vypláceny bývají zaměstnavateli nebo obcemi a regiony, kde je nedostatek osob s určitým profesním zaměřením nebo ochotou pracovat pro konkrétní firmu.

Bonus většinou bývá nevratný. Podmínkou je trvání pracovního poměru alespoň po předem stanovenou dobu a neporušení pracovní kázně. Setkat se můžete i s podílem zaměstnavatele na splácení vašeho úvěru, který jste si vzali v souvislosti s přesunem do oblasti, kde zaměstnavatel (obec, region) vaši práci požaduje. Situace může být spojena i s uzavřením manželství a s náklady na stěhování novomanžela(ky).

REKLAMA

ANKETA k článku Novomanželská půjčka

Využili jste půjčky od státu na lepší bydlení?

Počet odpovědí: 79

KOMENTÁŘE k článku Novomanželská půjčka

Přidejte nový komentář

Novomanželská půjčka, Komentoval(a): Daniel

15.11.2021 16:19:56
Dobrý den,

jednou z podmínek pro získání novomanželské půjčky je to, že ani jeden z páru nesmí být v době podání žádosti vlastníkem ani spoluvlastníkem obydlí. Dotaz zní, zda je za obydlí považována i chata za účelem rekreace?

Děkuji za odpověd.

Re: Novomanželská půjčka, Komentoval(a): Petr Jermář

16.11.2021 11:27:09
Dobrý den, není možné vlastnit ani chatu za účelem rekreace.

Novomanzelska pujčka, Komentoval(a): Michal

7.1.2022 22:38:35
Dobrý den
Lze novomanželskou půjčku uplatnit i na mobilní dům a kde se o ní žádá? Děkuji za odpověď

Doplatit, Komentoval(a): Jan

16.2.2022 12:12:44
Lze novomanželskou půjčku předčasně splatit?

Dotaz, Komentoval(a): Martina

31.8.2023 11:59:28
Zdravím, lze novomanželskou půjčku uplatnit na Samotu-rekreační dům kde by sme chceli bydlet?

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Kdy se vyplatí konsolidace půjček

11.4.2024 Půjčka

Aby se konsolidace úvěrů vůbec mohla vyplatit, je potřeba ji provést správně. Co to znamená? Ve výsledku nejde o nic složitého: úspěšné sloučení půjček musí splňovat jen několik zcela základních (a jistě uznáte, že i očekávatelných) podmínek. Podívejte se, jak na nejvýhodnější konsolidaci půjček: kde ji hledat, jak si ji nastavit, kdy ji provést. Ukážeme vám i situace, kdy konsolidace buď nebude vůbec výhodná, nebo dojde k jejímu zamítnutí.

Půjčka na ruku: rychlá finanční pomoc, když ji nejvíce potřebujete

8.4.2024 Půjčka

Pro půjčky na ruku je typických několik skutečností: nevyžadují bankovní účet, čisté registry a ani příkladnou bonitu klienta. Dostupné jsou i lidem s nižším příjmem, také ve zkušební době, ve výpovědní lhůtě, často i období nezaměstnanosti nebo na mateřské/rodičovské dovolené. To je vše je stále ještě v toleranci zákona o spotřebitelském úvěru, byť na hony vzdálené od praxí bank. Přesto může být bezpečná a opravdovou pomocí v krátkodobé krizi.

Jak porozumět kontokorentu (povolenému debetu)

28.3.2024 Půjčka

Kontokorent neboli povolené přečerpání, či povolený debet, je spotřebitelským úvěrem. Že jste to doposud nevěděli? Možná je víc věcí, které o kontokorentu netušíte, přestože ho možná i sem tam využijete. Jde o poměrně automatizovaný produkt, permanentní finanční rezervu, u které netřeba myslet na pravidelné splátky. A to je značnou výhodou. Jenže má i rizika a nevýhody, o kterých se vyplatí vědět.

Půjčka pro dlužníky: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

26.3.2024 Půjčka

Půjčky pro dlužníky vypadají na první pohled nebezpečně a nezodpovědně. Ale není tomu tak. Půjčku pro dlužníky si totiž vyřizuje i ten, kde chce svůj současný úvěr refinancovat na nový a výhodnější. Nebo ten, kdo chce několik svých stávajících půjček (včetně kontokorentu či kreditky) převést do jednoho nového úvěru, a tím si usnadnit splácení i správu svých půjček. Podívejte se, jak na půjčky při zadlužení.

Půjčka po insolvenci: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

22.3.2024 Půjčka

Spojení půjčky a insolvence není možné. Tak proč takové téma? Protože se týká období PO insolvenci, kdy (pokud byla úspěšná) vstupuje klient na finanční trh s „čistým štítem“. Půjčka po insolvenci je (po výmazu z registrů) dostupná bez omezení. Ale jak tomu bude v pětiletém období, kdy ještě nedošlo ke zlepšení kreditní historie po insolvenci, protože se záznam v Insolvenčním rejstříku udržuje aktivní a veřejně dostupný?

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena