Banky.cz Články Půjčka Novela insolvenčního zákona: Tříleté oddlužení pro všechny

Novela insolvenčního zákona: Tříleté oddlužení pro všechny

Novela insolvenčního zákona: Tříleté oddlužení pro všechny
24.5.2024 Půjčka

Dluhy pryč za 3 roky? Možná ano. Poslanci totiž schválili zkrácení oddlužení z 5 let na 3 roky pro všechny dlužníky (spotřebitele každého věku i podnikatele). Dosud měli tříletou lhůtu pouze senioři a invalidé ve druhém a třetím stupni. Změna vychází z evropské směrnice, která požaduje tříleté oddlužení jen pro podnikatele. Ale česká vláda se zavázala, že se bude zkrácení oddlužení vztahovat i na spotřebitele

Jednotný tříletý proces oddlužení

Novela zavádí jednotný tříletý proces oddlužení. Rozšíření úlevy i na spotřebitele se ale zdaleka nelíbí všem. „Evropská unie to po nás nechce – a tohle děláme aktivisticky nad rámec, abychom úplně stejnou možnost dali spotřebitelům, oddlužit se v rámci tří let, zaplatit třeba sedm procent dluhu, odejít a moci se zadlužovat znovu,“ vyslovila svůj nesouhlas Helena Válková (ANO).

Změnu před médii obhajovala Olga Richterová (Piráti, místopředsedkyně Sněmovny): „Bylo by velmi obtížné a opravdu nespravedlivé, jak odlišovat dobu oddlužení pro osoby samostatně výdělečně činné, a právě proto jsme se shodli i v tom programovém prohlášení vlády na funkčním tříletém oddlužení.“

Splacení určité části dluhu už nebude podmínkou úspěšného oddlužení

V novele najdeme i další změnu: osvobození od placení zbývajících dluhů už nebude automaticky podmíněno splacením určité části pohledávek věřitelů. Soud nově bude každý případ posuzovat individuálně. 

Že klesá částka, kterou dlužníci budou nakonec muset splatit, kritizují již od první přípravy novely některé profesní svazy a především sdružení věřitelů. Připomeňme, že věřitelem se často nedobrovolně stanou i společenství vlastníků jednotek (de facto majitelé bytů v bytových domech). 

Již dříve stát zrušil hranici třiceti procent pro uspokojení pohledávek věřitelů. Novela tak v důsledku připraví o peníze nejen soukromé věřitele, ale i daňové poplatníky, protože věřiteli jsou také veřejné instituce,“ citujeme starší vyjádření Hospodářské komory.

Jak je to teď?

V současnosti máme dvě varianty oddlužení a jeden zvýhodněný režim. Konkrétně je současné rozdělení podmínek oddlužení následující:

1. Základní oddlužení:

  • Nejlevnější půjčka od Air Bank

    Doba trvání: 5 let

  • Podmínka: měsíčně splácet min. cca 2 200 Kč a projevit snahu

  • Rozhodnutí o oddlužení: po uplynutí 5 let

2. Rychlejší oddlužení

  • Doba trvání: 3 roky

  • Podmínka: uhrazení aspoň 60 % dlužné částky

Zvýhodněný režim:

  • Pro seniory, zdravotně postižené a pro lidi s dluhy z dětství

Detailně rozepsaný současný průběh a podobu insolvence najdete v detailním článku Insolvence a osobní bankrot (oddlužení).

Novela má dostat lidi z dluhové pasti

Nejlevnější půjčka od Zonky

Věřitelé podle zastánce této změny hájí novelu z pohledu lepší šance dostat dlužníky zpět na běžný pracovní trh. Novela totiž má snáze dostat lidi z dluhové pasti. Díky tomu věřitelé dostanou více, než kdyby se lidé neoddlužili. 

V dnešním nastavení ale dlužníci leckdy nic nesplácí, vězí do konce života v dluhové pasti a pracují načerno, a to věřitelům, kteří se mnohdy k penězům nedostanou, nepomáhá. Vyhovuje to pouze půjčkovému byznysu. Dluhové pasti připravují stát o obrovské miliardy, které skončí v práci načerno, ačkoliv by měly jít na daních a odvodech do státní kasy,“ popsal Jakub Michálek (Piráti).

Soudům zůstává možnost s oddlužením hýbat

Insolvenční soudce s insolvenčním správcem budou i nadále moci oddlužení prodloužit nebo zrušit, pokud dlužník nebude plnit své povinnosti, nebo pokud se prokáže, že mohl splatit více, ale zatajil některé ze svých příjmů.

Širší výčet podkladů a sjednocení výše srážek

Sněmovna rozšířila výčet podkladů, které budou mít insolvenční správci k dispozici pro dohled nad plněním povinností dlužníka. Věřitelé budou mít delší (dvouměsíční) lhůtu pro podání návrhu na prodloužení nebo zrušení oddlužení. Soud by mohl oddlužení prodloužit až o 1,5 roku, pokud by zahrnovalo prodej majetku.

Sněmovna také sjednotila výši srážky ze mzdy v exekučním a insolvenčním řízení, pokud dlužník čelí nejméně čtyřem exekucím. Dlužníky by to mělo motivovat k tomu, aby na sebe podali insolvenční návrh, a tím začali svou situaci aktivně řešit. Ptáte-li se proč, podívejte se, jaké jsou rozdíly mezi exekucí a insolvencí.

Ještě to není definitivní

Novelu ještě čeká schvalování v Senátu a podpis prezidenta, aby se tyto změny uskutečnily.


KOMENTÁŘE k článku Novela insolvenčního zákona: Tříleté oddlužení pro všechny

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Vše, co potřebujete vědět o půjčce na mateřské dovolené

Vše, co potřebujete vědět o půjčce na mateřské dovolené

7.6.2024 Půjčka

Půjčka na MD, půjčka na RD, zkrátka půjčka na mateřské dovolené. Jaký je to typ úvěru, kdo jej poskytuje, kdy a kde se dá tahle půjčka vyřídit? Jak dlouho se splácí půjčka na mateřské dovolené a co při jejím výběru upřednostnit? Budete potřebovat ručitele nebo spoludlužníka, a dá se vůbec taková půjčka vyřídit u banky? V textu najdete odpověď na všechny otázky.

SMS půjčka - vše co o ní potřebujete vědět

SMS půjčka - vše co o ní potřebujete vědět

31.5.2024 Půjčka

SMS půjčka často mate svým názvem. Byť na první pohled vypadá, že se vyřizuje jako dopisování si přes SMS, skutečnost je odlišná. Jedná se o online půjčku, ale s možností opakovaného čerpání. A právě pro čerpání další nebo opakované částky už využijete SMS. Jak funguje SMS půjčka, v čem je výhodná a na co si při jejím vyřizování a hlavně čerpání a splácení dávat největší pozor?

Půjčka pro důchodce aneb jak a proč banky (ne)půjčují klientům nad 65-70 let

Půjčka pro důchodce aneb jak a proč banky (ne)půjčují klientům nad 65-70 let

28.5.2024 Půjčka

Půjčka pro důchodce je stále častěji využívaným typem spotřebitelského úvěru. Podívejte se, proč tomu tak je, čím se půjčky důchodcům vyznačují. Jsou půjčky k mání pro všechny důchodce, i ty invalidní, či jak je to s hypotékami. Je seniorská půjčka doménou jen nebankovních společností, anebo se dá získat i u banky?

Novela insolvenčního zákona: Tříleté oddlužení pro všechny

Novela insolvenčního zákona: Tříleté oddlužení pro všechny

24.5.2024 Půjčka

Dluhy pryč za 3 roky? Možná ano. Poslanci totiž schválili zkrácení oddlužení z 5 let na 3 roky pro všechny dlužníky (spotřebitele každého věku i podnikatele). Dosud měli tříletou lhůtu pouze senioři a invalidé ve druhém a třetím stupni. Změna vychází z evropské směrnice, která požaduje tříleté oddlužení jen pro podnikatele. Ale česká vláda se zavázala, že se bude zkrácení oddlužení vztahovat i na spotřebitele

Nejvýhodnější půjčka a jak ji vybrat

Nejvýhodnější půjčka a jak ji vybrat

16.5.2024 Půjčka

Poohlížíte se po půjčce, která se dá označit jako nejvýhodnější? Pak vítejte v článku, který vám jednoduchou cestou ukáže, jak vybrat půjčku právě pro vás. Každý, kdo plánuje úvěr, samozřejmě chce jen tu nejvýhodnější půjčku. A to je správně. Vybavte se důležitými informacemi, bez nichž se výběr nejvýhodnější půjčky zkrátka nemůže obejít.  

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena