Insolvence i exekuce jsou formou vymáhání nesplacených dluhů. Každá z nich probíhá jinak, podle jiných pravidel. A Každá z nich se využívá v jiné situaci. Zatímco exekuci na vás uvalí věřitel, do insolvence se chodí dobrovolně. Zatímco exekuce může být nekonečná, insolvence trvá jen několik let. Zjistěte o exekuci a insolvenci vše, co se vyplatí znát o nich v pozici běžného spotřebitele.
Exekuce
Začněme exekucí, neboť ta přichází na řadu jako první. Exekuce je vynucené splácení dluhů, které může být zahájeno více způsoby. V případě nesplácení spotřebních půjček rozhoduje o exekuci soud a vykonává ji soudní exekutor - podnikatel s patřičným vzděláním, oprávněními a s povinným členstvím v Exekutorské komoře ČR.
U jiných produktů či služeb, za něž spotřebitel zůstane být dlužen, může být exekuce zahájena i bez posvěcení soudem. Ovšem jen v případě, že spotřebitel podepsal smlouvu s takovýmto ujednáním. Exekuci tu odsouhlasí rozhodce v rámci tzv. rozhodčího řízení. Takovému ujednání ve smlouvě se říká rozhodčí doložka.
Exekuce mají probíhat v souladu především s Občanským zákoníkem a Exekučním řádem.
Jakmile je exekuce nařízena, exekutor zašle „povinnému“ (dlužník v exekuci) takzvaný exekuční příkaz. Jde o souhrnné vyrozumění o jejím zahájení a o možnosti vyplatit se z exekuce do 30 dní. Pokud povinný tuto možnost využije, sníží se poplatky exekutorovi na polovinu a exekuce se ukončí. V opačném případě je po 30 dnech zahájeno exekuční vymáhání dluhů.
Jak probíhá exekuce
Samotná exekuce může mít několik podob. Exekutor má ze zákona povoleno několik kroků, kterými donutí dlužníka, aby splatil (resp. postupně splácel) své dluhy. A aby též pravidelně hradil odměnu exekutorovi za jeho činnost. Typy exekuce jsou následující (exekutor je smí i kombinovat):
Které příjmy nepodléhají exekuci
Exekuce se nevztahuje na několik typů příjmu. Všechny pocházejí ze skupiny sociálních dávek:
Které věci nesmí exekutor zabavit
V rámci mobiliární exekuce dochází k zabavení majetku povinného. Exekutor si jej může rovnou odvézt. Nebo poslat do dražby nemovitost, v níž dlužník bydlí a jejímž je (spolu)majitelem. Zákony stanoví, že exekutor smí zabavit vše, co:
Exekutor má několik omezení, co se týká zabavení věcí. Dlužníkovi musejí zůstat jeho běžné věci, které svou hodnotou nepřesahují jeho majetkový standard (nejsou luxusní). A věci, na něž je povinný vázán citově. Exekutor nikdy nesmí odvézt:
Jak dlouho trvá exekuce
Trvání exekuce není omezeno žádnou časovou lhůtou (na rozdíl od insolvence). Exekuce se ukončí splacením všech dluhů a též nákladů na exekuci. Ale k takové události nemusí dojít ani za celý dlužníkův život - pak se exekuce stává součástí dědictví.
V minulosti proběhly dvě významné akce, které pomohly lidem v exekuci dostat se z dluhové pasti. Stát je nazval Milostivé léto, a týkaly se exekučně vymáhaných nedoplatků u státních a veřejnoprávních institucí. Exekuce byla ukončena po doplacení základní jistiny dluhu a paušálně stanoveného (nízkého) poplatku exekutorovi. Dobrovolně se k Milostivému létu přidaly i některé banky a nebankovní společnosti:
Třetí vlna Milostivého léta (2023) ukončí exekuce všem, kdo uhradí svůj dluh na daních a na sociálním pojištění. Opět plus paušální poplatek exekutorovi. Stát doporučuje všem, kdo ukončili nebo plánují exekuci ukončit skrze Milostivé léto, aby si pečlivě ověřili, že k ukončení exekuce opravdu došlo.
Kdy může být na dlužníka vyhlášena další exekuce
Počet nařízených exekucí vůči jednou dlužníku není nijak omezen. Takže v jednom čase se mohou sejít i desítky exekucí na jednoho povinného. A opakovat se smí exekuce zadaná stejným věřitelem v podstatě kdykoliv.
V roce 2023 automaticky zanikají marné a bagatelní exekuce
Nová pravidla exekucí nařizují exekutorů, zastavit exekuce, které jsou:
Insolvence
Také insolvence je vymáhání dluhů od osob, které nezvládly své finanční potíže. Ale v tomto případě je schvalované vždy soudem, a to na přání samotného dlužníka. Insolence má přednost před exekucí, resp. jakmile je zahájena insolvence, pozastavuje se předchozí vymáhání dluhů. Ale jen pozastavuje. Pokud by dlužník nesplnil podmínky insolvence, mohou se dřívější exekuce znovu „rozjet“.
Pro insolvenci spotřebitele (běžné osoby) se používají též pojmy „oddlužení“ a „osobní bankrot“. Podrobné informace o insolvenci získáte v tomto článku, zde uvedeme hlavní přehled v tématu oddlužení.
Oddlužení „řídí“ insolvenční správce
Insolvencí provede dlužníka insolvenční správce. I jeho rolí je inkasovat od dlužníka pravidelné splátky, ale nejen to. Správce také navrhuje, jakým způsobem bude insolvence probíhat a jak dlouho. Na konci trvání insolvence podává soudu zprávu o jejím průběhu a úspěšnosti. Vše je řízeno Insolvenčním zákonem.
Smyslem insolvence je pomoci dlužníkovi vymanit se z doposud neřešitelné situace, z dluhové pasti. Jak? Tím, že splatí jen část dluhů (30 nebo 60 %, viz níže), soud pak u zbývajících dluhů nařídí jejich odpuštění. Přednostně se splácí jistina, až později se může splácet příslušenství dluhu, jako jsou úroky a pokuty.
Věřitelé, kteří chtějí splatit alespoň část pohledávek za dlužníkem, se musejí přihlásit do insolvenčního řízení. To znamená, že jeho součástí nejsou automaticky na základě existujícího dluhu, pouze na základě přihlášky a schválení soudem.
Jak získat povolení k oddlužení (insolvence)
Do insolvence se dlužník může dostat jen na základě podané žádosti. S vyplněním formulářů mohou pomoci buď placení advokáti, notáři, oddlužovací firmy či dokonce exekutoři. Nebo může dlužník využít bezplatné pomoci poraden při finanční tísni. Fungují v podstatě v každém okresním městě.
K samotné žádosti se přikládá především:
Proč by vůbec měl věřitel souhlasit s méně než se zákonem vyžadovanými 30 %? Poplatky exekutorovi totiž bývají tak vysoké, že i když dlužník odvádí exekuční splátky, k věřiteli se z nich nemusí dostat téměř nic. Zato v insolvenci má naději alespoň na například 20 % původní jistiny.
Jakou formou může oddlužení probíhat
Soudem povolená insolvence z části probíhá jako exekuce, drží se však odlišných pravidel. Soud může schválit insolvenci provedenou následujícími způsoby:
Soud může schválit insolvenci realizovanou oběma formami najednou. U nemajetných lidí se oddlužení provádí pouze splátkami.
Jak dlouho trvá insolvence
Pokud jsou splněny všechny podmínky dané při povolení oddlužení, může být ukončeno po pěti nebo po třech letech jeho trvání. Soud smí přistoupit i k prodloužení insolvence. Délka oddlužení se určuje následovně:
oddlužení může skončit kdykoliv, když dlužník uhradí 100 % pohledávek.
Připravuje se novela Insolvenčního zákona, která zkrátí všechna oddlužení na tři roky. Od kdy bude platit (a zda vůbec), zatím není jasné.
Jaká pravidla musí dlužník dodržet, aby byla insolvence úspěšná
O tom, jak insolvence proběhla, a zda bude oddlužení platné, rozhoduje soud na konci trvání schváleného oddlužení. Pro úspěšné absolvování insolvence je nutné dodržet několik povinností:
Důsledkem porušení těchto pravidel je zrušení osobního bankrotu a zaktivnění všech vymáhání dluhů, co byly do insolvence přihlášeny. To znamená, že se znovu rozjedou všechny exekuce.
Po jak dlouhé době smí dlužník znovu požádat o insolvenci
Insolvence se může během života dlužníka odehrát vícekrát. Ale vždy jen jedna v jednom čase, nelze je kupit. Zopakovat oddlužení si smí dlužník v těchto termínech:
Některé dluhy nezaniknou ani oddlužením!
Oddlužení je sice mocný nástroj k pomoci z dluhové pasti, ale přece jen jsou typy dluhů, na které se insolvence vztahovat nesmí. Portál Insolvence.justice.cz uvádí následující:
V čem se liší exekuce a insolvence?
Z předchozího porovnání je to sice patrné, ale přece jen si rozdíly shrňme:
Exekuce je vymáhání dluhů, které nemá pevně stanovenou délku trvání, takže v ní dlužník může skončit i na doživotí. Exekuce se často navyšuje neúměrnými odměnami exekutorů, a tím se z ní stává „nekonečný kolotoč dluhů“. Přitom se věřiteli nemusí dostat ze splátek vymožených exekucí téměř nic.
Insolvence je předem časově limitovaný proces vymáhání jistiny nespláceného dluhu
(dluhů). Splátky jsou použity na úhradu dluhu přímo přihlášeným věřitelům. Po ukončení oddlužení je soudem nařízeno odpuštění zbývajících dluhů přihlášených do insolvence - dlužník se vrací do běžného života s „čistým štítem“. Půjčku po insolvenci jsou ochotny schválit i banky - ale až po uplynutí několika let od úspěšného ukončení oddlužení.
Registrů dlužníků existuje hned několik. Každý z nich obsahuje trošku jiné informace, k většině z nich ale banky a nebankovní společnosti přihlížejí v případě, že žádáte o půjčku, úvěr nebo podobné finanční produkty. V našem článku se dozvíte, jaké registry se v České republice používají, jak dlouho se uchovávají data a kdy dochází k vymazání z registru dlužníků.
Půjčky a hypotéky od bank, stavebních spořitelen, spořitelních družstev či nebankovních společností jsou neodmyslitelnou součástí finančních služeb. Půjčit si mohou jak jednotlivci a domácnosti, tak i firmy, neziskové organizace a veřejná správa - především kraje a obce. Půjčky pro domácnosti a jednotlivce se řídí zákonem o spotřebitelském úvěru a v mnoha ohledech se odlišují od ostatních půjček (pro podnikatele, neziskovky, firmy a veřejnou správu).
Jak splatit dluhy, když na účtu nemám dost peněz? Pokryji to další půjčkou. A co pak? Pomůže další půjčka. Přesně takto vypadá zaručený recept, jak rychle spadnout do takzvané dluhové spirály a následně do dluhové pasti.
Půjčíte si 50 000 korun, po roce ale vrátíte i 4× víc. Jen úrok a další náklady spojené s půjčkou vás tak vyjdou na 100 000 korun. I tak může vypadat extrémní příklad, kdy si vyberete drahého poskytovatele úvěru. Vyplývá to z aktuálních dat organizace Člověk v tísni, která vydává Index odpovědného úvěrování.
Nakoupit na internetu zboží, které je zrovna v akci nebo ho nutně potřebujete, i když na účtu nemáte dost peněz? Žádný problém. Obchodníci stále častěji nabízejí takzvané odložené platby. Celkovou částku za zboží díky nim zaplatíte třeba až za dva týdny. Bez jakéhokoliv navýšení.
KOMENTÁŘE k článku Insolvence a exekuce - jak probíhají, v čem se liší a které dát přednost?
Pujcka, Komentoval(a): Petr
RE: Půjčka, Komentoval(a): Petr Jermář
Dobrý den, v insolvenci ani 5 let od data ukončení insolvence Vám peníze nikdo nepůjčí. Dlužník tak během oddlužení žádnou půjčku nezíská. Dle ins. zákona dlužník v osobním bankrotu taktéž nemůže dělat nové závazky, kterým by nebyl schopen dostát (nemůže si sjednávat další půjčky, i kdyby věřitel porušil Zákon o spotřebitelském úvěru a byl ochoten dlužníkovi v insolvenci půjčit).
RE: Pujcka, Komentoval(a): Petr
Zeptam se tedy jeste jednou a konkretneji. Ktery pravni predpis podle vas narizuje dluznikovi hlasit insolvencnimu spravci, ze si vzal pujcku (kterou radne splaci) a ktery pravni predpis umoznuje spravci prostredky ziskane touto pujckou dluznikovi zabavit (jak pisete)?
RE: Půjčka, Komentoval(a): Petr Jermář
Dobrý den, všichni věřitelé (banky, nebankovky, kamarádi) u všech typů půjček (se zástavou, bez zástavy) mají povinnost dodržovat Zákon o spotřebitelském úvěru, který věřitelům mimo jiné nařizuje ověření bonity dlužníka. Pokud by dlužníkovi v insolvenci přesto někdo peníze půjčil, velmi pravděpodobně by tím porušil Zákon o spotřebitelském úvěru. Půjčka v insolvenci nedává smysl. Dlužník je v insolvenci právě proto, že nezvládal splácet své závazky.
Povinnost hlásit mimořádné příjmy ukládá dlužníkovi ins. zákon. Ins. správce musí postupovat s péčí řádného hospodáře a s využitím všech příjmů dlužníka musí dosáhnout max. možného uspokojení věřitelů.
RE: Pujcka, Komentoval(a): Petr
Re: Půjčka, Komentoval(a): Petr Jermář
Dobrý den, z hlediska Zákona o spotřebitelském úvěru se za spotřebitelský úvěr považují všechny úvěry fyzickým osobám nepodnikatelům (klasické spotřebitelské půjčky bez zástavy stejně jako hypotéky na bydlení se zástavou). Zákon se taktéž vztahuje na všechny věřitele. Kdo půjčuje peníze FO nepodnikatelům, musí se bez výjimky tímto zákonem řídit.
Vy máte možná na mysli půjčky živnostníkům/podnikatelům (tzv. na IČ) - ty pod Zákon o spotřebitelském úvěru nespadají (podnikatelé se za spotřebitele nepovažují).
RE: Pujcka, Komentoval(a): Petr
RE: Půjčka v insolvenci, Komentoval(a): Petr Jermář
Dobrý den, diskuzi na téma "může si vzít dlužník v insolvenci půjčku" bych si dovolil uzavřít následujícím:
Pokud si dlužník v insolvenci půjčí od kamaráda 500 Kč, nikdo to pravděpodobně řešit nebude. Vyšší anebo nesplácené půjčky by řešeny velmi pravděpodobně byly. Přijde na to, kterému aktérovi by se co znelíbilo: