Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #12173, Penzijní spoření a úmrtí

Co se stane s penzijním připojištěním při úmrtí jednoho z manželů?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
21.12.2020 Spoření

Dobrý den, jsme manželé staršího věku. Oba máme penzijní připojištění, zhruba stejné částky. Toto připojištění platíme nejméně 10 let. Oběma nám přispíval zaměstnavatel. V současné době platíme ročně každý na svůj účet 12 000 Kč. Jak by v případě úmrtí jednoho z nás byla vyplacena a zdaněna naspořená částka? Oba jsme vedeni jako nastávající vlastníci (dědici) penzijního účtu. Děkuji.

Dobrý den,

jste-li vzájemně vedeni jako oprávněné osoby pro výplatu peněz v případě úmrtí účastníka penzijního spoření, vyplatil by vám penzijní fond v případě úmrtí druhého peníze přímo (tyto peníze by nebyly předmětem dědického řízení).

Pokud by byly k datu úmrtí splněny podmínky pro řádnou výplatu renty (dosažení min. 60 let a odspořeno min. 5 let) a Vy jste požádal o výplatu renty (nikoliv jednorázové odbytné), dostal byste nezdaněné úspory včetně státních příspěvků. Pokud by podmínky pro řádnou výplatu renty splněny nebyly, dostal byste pouze odbytné (úspory bez státních příspěvků).