Uvažujete o koupi nemovitosti a přemýšlíte, kde si na to půjčit? V říjnu dosáhly úrokové sazby u hypoték nového dna a pětiletou fixaci lze nyní pořídit při refinancování za 1,99%. Které banky nabízejí nejnižší úroky a nulové poplatky?
Magická dvouprocentní hranice úrokových sazeb u hypoték je prolomena – to čekal málokdo. Většina analytiků potvrzovala dosažení dna úrokových sazeb již před půl rokem na hodnotách blízko 2,5%. Uběhlo několik málo měsíců, další kolo konkurenčního boje o klienty je za námi a sazby spadly o půl procenta níže. Nyní se zdá, že úroky skutečně dosáhly možného minima, neboť se pětileté fixace téměř rovnají variabilním sazbám kopírujícím PRIBOR + marže bank kolem 1,7-1,9%. S menší marží prozatím hypotéky evidentně prodávat nelze - uvidíme, s jakým delivery modelem přijde Air-Bank, která slibuje hypotéky do Vánoc, resp. dosáhne-li ještě nižších provozních nákladů, umožňujících srazit marži u hypoték pod úroveň, která je dnes považována za minimum.
Refinancování
Nový úvěr
Výše uvedené sazby platí pro pětiletou fixaci a bonitní klienty (s LTV do 70-90%, bez záznamech v registrech, s dostatečnými a doložitelnými příjmy). Nesmíme zapomenout, že o zaplacené úroky si je možné ponížit základ daně z příjmu, tedy můžeme odečíst dalších 15%, což např. sazbu 1,99% dostává na 1,69%. Úvěr na 3 miliony korun nás tedy vyjde na úrocích ročně pouze na necelých 51 tisíc Kč, což je ekvivalentní měsíčním splátkám spotřebitelských úvěrů, které si až příliš často berou klienti za daleko méně rozumným účelem, než je pořízení si vlastní střechy nad hlavou.
Zklamáním je mBank, která ještě před třemi lety udávala trendy v bankovnictví svými inovativními a levnými produkty (první hypotéka s offset mechanismem, nejnižšími úroky a bez poplatků) a dnes nabízí hypotéky s podobnými podmínkami jako tradiční velké banky a úrokem 2,69%. Překvapením jsou naopak právě ony velké tradiční banky (Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB, Raiffeisenbank), které příliš nezaostávají za výše zmíněnou čtyřkou bank a jejich sazby se reálně pohybují mezi 2,3-2,7%. Takto malý odstup tu dříve nebyl a není nereálný, neboť tyto banky sice musí pokrýt výrazně vyšší fixní náklady na svůj provoz (rozsáhlá pobočková sít, byrokracie, administrativa), ale zároveň lidem na úrocích u spořicích produktů dávají výrazně méně než štědré sazby Equa bank či Air-Bank.
Pro méně bonitní a problematické klienty (záznamy v registrech, nedoložitelný příjem, nedostatečná LTV) je stále jasnou volbou Hypoteční banka s úroky kolem 4% (jiné banky za těchto podmínek moc ochotné půjčovat nejsou). Americkou hypotéku pořídíte nejlevněji u Equa Bank, ale i v tomto případě se připravte na sazbu blízkou čtyřem procentům, přesněji 3,99%.
Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!
Každý měsíc stoupá objem sjednaných úvěrů na
bydlení a celkový objem hypoték za rok 2020 útočí na absolutní rekord. Taková
je situace na hypotečním trhu. Přestože je kvůli koronavirové epidemii a
vládním opatřením řada podniků zavřená a některé už ohlásily svůj konec, zájem
o půjčky na bydlení roste.
Změna práce, rozvod nebo třeba příliš vysoké
náklady spojené s bydlením. To jsou některé důvody k prodeji nemovitost. Jenže
co když jste si na ni vzali hypoteční úvěr? Nebojte se, prodej domu nebo bytu s
hypotékou není v praxi žádný problém. Administrativně je jen o trochu
složitější než prodej jakékoliv jiné nemovitosti.
Výměna střechy, nová kuchyň nebo celková
oprava domu. To jsou jen některé práce, se kterými vám pomůže hypotéka na
rekonstrukci domu nebo bytu. Získáte díky ní dost peněz na potřebné úpravy.
Hypotéka vs. hypoúvěr a další úvěry. Tak
vypadá „věčný” souboj o to, jak co nejvýhodněji získat peníze na nákup, stavbu
nebo rekonstrukci vlastního bydlení. Mezi hypotékou a úvěrem je přitom několik
zásadních rozdílů. Podívejte se na ně a zjistěte, jaká půjčka se vám víc
vyplatí.
Schválení hypotéky je zásadní bod při řešení
každého hypotečního úvěru. Na něm záleží, jestli vám banka půjčí. Podívejte se
proto, co musíte zařídit, aby bylo schvalování hypotéky co nejhladší, a jak
dlouho její schválení trvá.
KOMENTÁŘE k článku Kam pro hypotéku?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.