Jak vypořádat dědické podíly v případě převodu majetku na jiné účty a následného rozdělení SJM?

Dobrý den, matka soudním rozhodnutím zbavila otce svéprávnosti po té, co jej umístila do zařízení a tím nabyla dispoziční práva k hospodaření a nakládání s veškerým fin. majetkem, který následně převedla na vlastní a sestřiny účty v hodnotě cca. 10 mil. Kč. ještě za života táty, který byl do té doby ve výlučném vlastnictví tatínka (firemní účty, prodej firem a 100% akcií, životní pojistky, kapitálové fondy, několik penzijních spoření, zlato a další), včetně veškerých nemovitostí, které ještě v době svéprávnosti prošly rozdělením SJM tak, že se stali společnými (dalších 10 mil. Kč) a krátce na to tatínek zemřel. Notář mě jako dědice kontaktoval o zahájil dědické řízení dne 18.10. 2021 a stanovil, že celk. hodnota majetku je 7 mil. Kč na nemovitostech a můj podíl cca.1 ,2 mil. Kč. Ostatní aktiva byla v den úmrtí nulová. Mám právo požadovat zahrnutí zůstatků na účtech matky a sestry do dědického řízení? Mohla matka utratit 10 mil. Kč v období jednoho roku (od zbavení svéprávnosti do úmrtí)? Patří do SJM její účty? Notáři předložila pouze pasiva. Lze to napadnout a zvrátit? 22.11.2021 proběhlo druhé řízení u notáře a ten rozhodl o zákonném vypořádání dědických podílů, jen ten základ je silně neúplný. Jak mám postupovat? Děkuj.

Dobrý den,

zbavením svéprávnosti otce se matka coby opatrovník nestala majitelem výlučného majetku otce (tento majetek měla pouze spravovat ve prospěch otce). Doporučuji tak požadovat zahrnutí těchto peněz a majetku do dědického řízení (byť se tyto peníze ke dni úmrtí zůstavitele nacházely na účtu matky - to není překážkou).

Na toto jste však měl upozornit (a požadovat nápravu) již v průběhu dědického řízení. Bylo-li o vypořádání dědictví rozhodnuto 22/11, máte lhůtu 15 dní na podání odvolání (po uplynutí této lhůty by již nebylo možné případ znovu otevřít). Doporučuji Vám vyhledat odbornou právní pomoc a za úplatu si nechat sepsat odvolání tak, aby mělo šanci na úspěch.