Banky.cz Články Hypotéka Jak dlouho trvá schválení hypotéky a co k němu potřebujete

Jak dlouho trvá schválení hypotéky a co k němu potřebujete

25.11.2020 Hypotéka

Schválení hypotéky je zásadní bod při řešení každého hypotečního úvěru. Na něm záleží, jestli vám banka půjčí. Podívejte se proto, co musíte zařídit, aby bylo schvalování hypotéky co nejhladší, a jak dlouho její schválení trvá.

Nejprve je důležité říct, že základ pro úspěšné schválení hypotéky položíte ještě předtím, než celý proces schvalování začne. A to nejpozději při přípravě dokladů, které k získání hypotečního úvěru potřebujete.

Ideální je, když se na hypotéku připravíte už několik měsíců před podáním žádosti. Můžete tak zvýšit svou bonitu.

Například doplacením aktuálních půjček nebo vhodně vyplněným daňovým přiznáním, u kterého nepracujete s takzvanou daňovou optimalizací.

První krok sníží vaše výdaje a druhý zvýší vaši bonitu v očích banky. Tím pádem také zvednou vaše šance na schválení hypotéky.

V každém případě počítejte s tím, že aby banka vaši žádost schválila, musíte splnit několik základních podmínek. Je to například:

 • věk nejméně 18 let,
 • dostatečný příjem,
 • dostatečná hodnota zástavy,
 • úvěrová historie bez negativních záznamů,
 • nebo české občanství (u hypotéky pro cizince je potřeba trvalý či přechodný pobyt).

Snadné schválení hypotéky zařídí poradce

Samotné schvalování hypotéky je obvykle poměrně rychlá záležitost. Předchází mu ale pečlivá příprava podkladů, které musíte bance dodat.

Čím lépe si s tím poradíte, tím je proces schvalování hypotéky jednodušší a rychlejší.

Základem je už výběr poskytovatele. Každý totiž nabízí jiné podmínky a jinak hodnotí bonitu. Nikde tak není psáno, že banka, u které máte účet, vám dá tu nejlepší půjčku.

Lepší je obrátit se nejdřív na hypotečního poradce. Proberete s ním své požadavky a poradce podle nich najde nejvýhodnější nabídky, které jsou aktuálně na trhu. A které odpovídají vašim možnostem.

Zároveň vám poradí, jaké dokumenty musíte bance dodat. A pomůže vám je zajistit. Kromě toho zařídí i komunikaci s bankou a potřebnou administrativu. Jeho služby jsou přitom zdarma.

Co potřebujete ke schválení hypotéky

Právě příprava a dodání potřebných dokladů obvykle zabere víc času než následné schvalování hypotéky. Bance totiž musíte dodat například:

 • žádost o hypoteční úvěr,
 • průkaz totožnosti a další doklad (občanský průkaz, pas nebo řidičský průkaz),
 • potvrzení příjmů ze zaměstnání nebo daňové přiznání (u OSVČ),
 • případně potvrzení o rodičovském příspěvku nebo jiných typech příjmu, které splňují podmínky pro schválení hypotéky,
 • potvrzení o úhradě vyměřené daně u OSVČ,
 • výpisy z běžného účtu za požadované období (u jednotlivých bank se toto období liší, některé výpisy nevyžadují vůbec),
 • rezervační smlouvu nebo návrh kupní smlouvy,
 • smlouvu o úschově,
 • list vlastnictví,
 • původní nabývací titul k nemovitosti,
 • projekt výstavby a položkový rozpočet (u hypotéky na výstavbu či rekonstrukci)
 • a další.
Jak dlouho trvá schválení hypotéky: dům.

Počítejte přitom s tím, že vyřízení některých dokladů může trvat i víc dnů. Například u potvrzení příjmů ze zaměstnání jste závislí na flexibilnosti účetního oddělení ve své firmě.

Součástí podkladů, které banky potřebují pro schvalování hypotéky, bývá také odhad ceny nemovitosti. Právě jeho získání obvykle zabere nejvíc času. Může to být i víc než týden.

Pamatujte, že ke schválení hypotéky potřebujete také odhad ceny nemovitosti, kterou ručíte. Jeho vyhotovení může odhadci trvat i víc než týden.

Jak dlouho trvá schválení hypotéky

Jakmile tedy máte pohromadě všechny potřebné podklady, předejte je bance. Její pracovníci složku zkompletují a připraví scoring žadatele. Z něj pak vyplyne vaše bonita. Právě ta je základem pro schválení hypotéky a nastavení jejích podmínek.

Kompletní složka následně putuje k zaměstnancům banky, kteří mají schvalování hypotéky na starosti. Pokud zjistí, že jim nějaké podklady chybí, můžou si je u vás ještě vyžádat.

Čím dřív je dodáte, tím rychleji je vše hotové.

A jak dlouho tedy schválení hypotéky trvá? Obvykle je to několik dní. Nejpozději do 3 pracovních dnů se tak zpravidla dozvíte, jestli půjčku dostanete nebo se musíte obrátit na jiného poskytovatele.

U složitějších případů se ale může schvalování hypotéky protáhnout. A to i na víc než týden.

Co ovlivňuje rychlost schválení hypotéky

Samotný proces schvalování hypotéky je tak poměrně rychlý. Zejména v porovnání s přípravou podkladů.

Každá žádost je ale jiná. Jak dlouho trvá schválení a celkové vyřízení hypotéky záleží například na:

Jak dlouho trvá schválení hypotéky: výhody hypotečního poradce.
 • složitosti vašeho případu,
 • konkrétním účelu hypotečního úvěru – tedy jestli půjčku chcete na nákup bytu, stavbu domu nebo k refinancování stávajícího úvěru (v takových případech bývá schvalování hypotéky nejrychlejší a nejjednodušší),
 • vaší bonitě a úvěrové minulosti.

Vše přitom můžete urychlit, pokud požádáte o pomoc hypotečního poradce, který vám s vyřízením potřebné administrativy pomůže.

Hypoteční poradce dokáže urychlit i proces schvalování hypotéky. Pomůže vám připravit všechny potřebné materiály a klesá tak riziko, že od vás bude banka chtít doplnění podkladů.

Vyplatí se předschválení hypotéky?

Banky svým klientům často nabízejí také předschválení hypotéky. Tato možnost je pro spoustu lidí lákavá. Otázkou ale je, jestli se skutečně vyplatí.

V praxi bývá taková nabídka výhodná hlavně pro banky. Díky předschválení hypotéky si totiž zajistí, že klient bude nemovitost financovat právě u nich.

Pro vás už ale předschválení hypotéky tak výhodné být nemusí. Abyste ji totiž opravdu získali, musíte do určité doby najít vhodnou nemovitost, kterou chcete hypotékou financovat.

Problém ale nastává, že nikdy nevíte, jak odhad nemovitosti dopadne. Znalec tak může nemovitost ohodnotit na nižší částku, než je prodejní cena. A banka vám pak nepůjčí tolik, kolik potřebujete.

Protože jste se ale už poskytovateli „upsali”, nezbývá vám, než sehnat zbytek peněz jiným způsobem. Nebo se s vybraným domem či bytem rozloučit.

Navíc hrozí, že v potřebném termínu od podpis smlouvy žádnou vhodnou nemovitost nenajdete. A z lákavé půjčky od banky se tak stane sankce, kterou jí musíte zaplatit za nevyčerpáný úvěr.

Předschválení hypotéky tedy neznamená, že na úvěr opravdu dosáhnete. Je to spíš marketingové lákadlo, které vás má přimět, abyste podobnou půjčku nehledali u jiného poskytovatele.

Jak správně postupovat

Jak tedy zvýšit své šance na schválení hypotéky a co nejvíc urychlit schvalovací proces? A na co si dát naopak pozor? Podívejme se na to přehledně a popořádku.

S rychlým schválením hypotéky vám pomůže:

 • pečlivá příprava a rychlé dodání všech potřebných dokladů,
 • dobrá úvěrová historie,
 • dobrá bonita,
 • dostatek vlastních úspor, kterými doplatíte zbývající cenu nemovitosti (hypotéka obvykle pokryje maximálně 90 % z ceny nemovitosti),
 • dostatečná hodnota zástavy
 • a pomoc hypotečního poradce, který ví, co a jak zařídit.

Pozor si naopak dejte hlavně na:

 • předschválení hypotéky, které často v praxi nic neznamená
 • a na vysoké výdaje a nesplacené půjčky, které můžou výrazně zhoršit vaši bonitu a snížit vaše šance na získání půjčky.


Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Jak dlouho trvá schválení hypotéky a co k němu potřebujete

Pomohl Vám hypoteční poradce urychlit celý proces schvalování hypotéky?

Počet odpovědí: 141

KOMENTÁŘE k článku Jak dlouho trvá schválení hypotéky a co k němu potřebujete

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak na odpočet úroků z hypotéky: kdo na něj dosáhne a kolik si můžete odečíst

25.1.2023 Hypotéka

Ušetřit každoročně díky splátkám hypotéky i desítky tisíc korun? Proč ne! Stačí u daně z příjmů využít odpočet úroků z hypotéky. Jednoduše tak můžete každý rok dostat část zaplacených úroků zpátky. Podívejte se, jak odpočet hypotéky z daní funguje a kdy na něj dosáhnete.

Zájem o hypotéky narazil na dno. Banky lákají klienty na nové možnosti

2.1.2023 Hypotéka

Objemy poskytnutých hypoték už 3 měsíce stagnují. Banky a stavební spořitelny poskytly loni v listopadu hypoteční úvěry za zhruba 7,3 miliardy korun. To je téměř stejné číslo jako v září, kdy byl objem 7,21 miliardy korun, a jako v říjnu, kdy si lidé na bydlení půjčili 7,16 miliardy.

Chvilkové zastavení a pak další růst. Hypotéky opět zdražují

5.12.2022 Hypotéka

Pokles úrokových sazeb se nekoná. Alespoň ne u hypoték. I když některé banky začaly v přechozích měsících hypoteční úvěry zlevňovat, po čase úroky opět zvedly. Potvrzují to i data za celý trh. Podle nich hypotéky stále postupně zdražují.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

18.11.2022 Hypotéka

Vývoj úrokových sazeb hypoték je v posledním roce opravu překotný. Z levných a dostupných hypoték jsme se dostali k hypotékám drahým, a to díky úrokovým sazbám. V současné situaci si financování nákupu bytu hypotékou může dovolit jen málokdo.

O 48 % méně než loni. Objem sjednaných hypoték letos výrazně klesl

7.11.2022 Hypotéka

Nejhorší za posledních 8 let. Takové bylo letošní září v objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Lidé si jejich prostřednictvím půjčili pouze 7,16 miliardy korun – tedy o 2,9 miliardy korun méně než v srpnu. Za jediný měsíc tak klesl objem nových a refinancovaných hypoték o 30 %!

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena