Banky.cz Články Hypotéka Jak dlouho trvá schválení hypotéky a co k němu potřebujete

Jak dlouho trvá schválení hypotéky a co k němu potřebujete

25.11.2020 Hypotéka

Schválení hypotéky je zásadní bod při řešení každého hypotečního úvěru. Na něm záleží, jestli vám banka půjčí. Podívejte se proto, co musíte zařídit, aby bylo schvalování hypotéky co nejhladší, a jak dlouho její schválení trvá.

Nejprve je důležité říct, že základ pro úspěšné schválení hypotéky položíte ještě předtím, než celý proces schvalování začne. A to nejpozději při přípravě dokladů, které k získání hypotečního úvěru potřebujete.

Ideální je, když se na hypotéku připravíte už několik měsíců před podáním žádosti. Můžete tak zvýšit svou bonitu.

Například doplacením aktuálních půjček nebo vhodně vyplněným daňovým přiznáním, u kterého nepracujete s takzvanou daňovou optimalizací.

První krok sníží vaše výdaje a druhý zvýší vaši bonitu v očích banky. Tím pádem také zvednou vaše šance na schválení hypotéky.

V každém případě počítejte s tím, že aby banka vaši žádost schválila, musíte splnit několik základních podmínek. Je to například:

 • věk nejméně 18 let,
 • dostatečný příjem,
 • dostatečná hodnota zástavy,
 • úvěrová historie bez negativních záznamů,
 • nebo české občanství (u hypotéky pro cizince je potřeba trvalý či přechodný pobyt).

Snadné schválení hypotéky zařídí poradce

Samotné schvalování hypotéky je obvykle poměrně rychlá záležitost. Předchází mu ale pečlivá příprava podkladů, které musíte bance dodat.

Čím lépe si s tím poradíte, tím je proces schvalování hypotéky jednodušší a rychlejší.

Základem je už výběr poskytovatele. Každý totiž nabízí jiné podmínky a jinak hodnotí bonitu. Nikde tak není psáno, že banka, u které máte účet, vám dá tu nejlepší půjčku.

Lepší je obrátit se nejdřív na hypotečního poradce. Proberete s ním své požadavky a poradce podle nich najde nejvýhodnější nabídky, které jsou aktuálně na trhu. A které odpovídají vašim možnostem.

Zároveň vám poradí, jaké dokumenty musíte bance dodat. A pomůže vám je zajistit. Kromě toho zařídí i komunikaci s bankou a potřebnou administrativu. Jeho služby jsou přitom zdarma.

Co potřebujete ke schválení hypotéky

Právě příprava a dodání potřebných dokladů obvykle zabere víc času než následné schvalování hypotéky. Bance totiž musíte dodat například:

 • žádost o hypoteční úvěr,
 • průkaz totožnosti a další doklad (občanský průkaz, pas nebo řidičský průkaz),
 • potvrzení příjmů ze zaměstnání nebo daňové přiznání (u OSVČ),
 • případně potvrzení o rodičovském příspěvku nebo jiných typech příjmu, které splňují podmínky pro schválení hypotéky,
 • potvrzení o úhradě vyměřené daně u OSVČ,
 • výpisy z běžného účtu za požadované období (u jednotlivých bank se toto období liší, některé výpisy nevyžadují vůbec),
 • rezervační smlouvu nebo návrh kupní smlouvy,
 • smlouvu o úschově,
 • list vlastnictví,
 • původní nabývací titul k nemovitosti,
 • projekt výstavby a položkový rozpočet (u hypotéky na výstavbu či rekonstrukci)
 • a další.
Jak dlouho trvá schválení hypotéky: dům.

Počítejte přitom s tím, že vyřízení některých dokladů může trvat i víc dnů. Například u potvrzení příjmů ze zaměstnání jste závislí na flexibilnosti účetního oddělení ve své firmě.

Součástí podkladů, které banky potřebují pro schvalování hypotéky, bývá také odhad ceny nemovitosti. Právě jeho získání obvykle zabere nejvíc času. Může to být i víc než týden.

Pamatujte, že ke schválení hypotéky potřebujete také odhad ceny nemovitosti, kterou ručíte. Jeho vyhotovení může odhadci trvat i víc než týden.

Jak dlouho trvá schválení hypotéky

Jakmile tedy máte pohromadě všechny potřebné podklady, předejte je bance. Její pracovníci složku zkompletují a připraví scoring žadatele. Z něj pak vyplyne vaše bonita. Právě ta je základem pro schválení hypotéky a nastavení jejích podmínek.

Kompletní složka následně putuje k zaměstnancům banky, kteří mají schvalování hypotéky na starosti. Pokud zjistí, že jim nějaké podklady chybí, můžou si je u vás ještě vyžádat.

Čím dřív je dodáte, tím rychleji je vše hotové.

A jak dlouho tedy schválení hypotéky trvá? Obvykle je to několik dní. Nejpozději do 3 pracovních dnů se tak zpravidla dozvíte, jestli půjčku dostanete nebo se musíte obrátit na jiného poskytovatele.

U složitějších případů se ale může schvalování hypotéky protáhnout. A to i na víc než týden.

Co ovlivňuje rychlost schválení hypotéky

Samotný proces schvalování hypotéky je tak poměrně rychlý. Zejména v porovnání s přípravou podkladů.

Každá žádost je ale jiná. Jak dlouho trvá schválení a celkové vyřízení hypotéky záleží například na:

Jak dlouho trvá schválení hypotéky: výhody hypotečního poradce.
 • složitosti vašeho případu,
 • konkrétním účelu hypotečního úvěru – tedy jestli půjčku chcete na nákup bytu, stavbu domu nebo k refinancování stávajícího úvěru (v takových případech bývá schvalování hypotéky nejrychlejší a nejjednodušší),
 • vaší bonitě a úvěrové minulosti.

Vše přitom můžete urychlit, pokud požádáte o pomoc hypotečního poradce, který vám s vyřízením potřebné administrativy pomůže.

Hypoteční poradce dokáže urychlit i proces schvalování hypotéky. Pomůže vám připravit všechny potřebné materiály a klesá tak riziko, že od vás bude banka chtít doplnění podkladů.

Vyplatí se předschválení hypotéky?

Banky svým klientům často nabízejí také předschválení hypotéky. Tato možnost je pro spoustu lidí lákavá. Otázkou ale je, jestli se skutečně vyplatí.

V praxi bývá taková nabídka výhodná hlavně pro banky. Díky předschválení hypotéky si totiž zajistí, že klient bude nemovitost financovat právě u nich.

Pro vás už ale předschválení hypotéky tak výhodné být nemusí. Abyste ji totiž opravdu získali, musíte do určité doby najít vhodnou nemovitost, kterou chcete hypotékou financovat.

Problém ale nastává, že nikdy nevíte, jak odhad nemovitosti dopadne. Znalec tak může nemovitost ohodnotit na nižší částku, než je prodejní cena. A banka vám pak nepůjčí tolik, kolik potřebujete.

Protože jste se ale už poskytovateli „upsali”, nezbývá vám, než sehnat zbytek peněz jiným způsobem. Nebo se s vybraným domem či bytem rozloučit.

Navíc hrozí, že v potřebném termínu od podpis smlouvy žádnou vhodnou nemovitost nenajdete. A z lákavé půjčky od banky se tak stane sankce, kterou jí musíte zaplatit za nevyčerpáný úvěr.

Předschválení hypotéky tedy neznamená, že na úvěr opravdu dosáhnete. Je to spíš marketingové lákadlo, které vás má přimět, abyste podobnou půjčku nehledali u jiného poskytovatele.

Jak správně postupovat

Jak tedy zvýšit své šance na schválení hypotéky a co nejvíc urychlit schvalovací proces? A na co si dát naopak pozor? Podívejme se na to přehledně a popořádku.

S rychlým schválením hypotéky vám pomůže:

 • pečlivá příprava a rychlé dodání všech potřebných dokladů,
 • dobrá úvěrová historie,
 • dobrá bonita,
 • dostatek vlastních úspor, kterými doplatíte zbývající cenu nemovitosti (hypotéka obvykle pokryje maximálně 90 % z ceny nemovitosti),
 • dostatečná hodnota zástavy
 • a pomoc hypotečního poradce, který ví, co a jak zařídit.

Pozor si naopak dejte hlavně na:

 • předschválení hypotéky, které často v praxi nic neznamená
 • a na vysoké výdaje a nesplacené půjčky, které můžou výrazně zhoršit vaši bonitu a snížit vaše šance na získání půjčky.


Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Jak dlouho trvá schválení hypotéky a co k němu potřebujete

Pomohl Vám hypoteční poradce urychlit celý proces schvalování hypotéky?

Počet odpovědí: 141

KOMENTÁŘE k článku Jak dlouho trvá schválení hypotéky a co k němu potřebujete

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Vývoj úrokových sazeb hypoték

25.11.2023 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 se pohybují okolo 6 %. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

Porovnání poplatků za předčasné splacení hypotéky: Od 0 Kč až po 4 000 Kč

12.11.2023 Hypotéka

Doplatit hypoteční úvěr, kdykoliv chcete. A to buď zcela zdarma, nebo jen s minimálními poplatky za předčasné splacení hypotéky. Takovou možnost mají lidé už od konce roku 2016. Neznamená to však, že je situace všech klientů stejná. Náklady, které banky lidem účtují, se u jednotlivých poskytovatelů liší. A mnohdy poměrně výrazně.

Úroky u hypoték prolomily hranici 5 %. Jak to ovlivní ceny nemovitostí?

26.10.2023 Hypotéka

Získat hypotéku s úrokem pod 5 %? To je už víc než rok pouhá utopie. Tedy přesněji řečeno byla – situace se začíná měnit. V říjnu se totiž k zásadnímu zlevnění odhodlala Moneta Money Bank. Úrokové sazby u hypotéky s pětiletou fixací u ní nově začínají na hodnotě 4,99 %. A u fixace na nejméně 7 let se dostanete dokonce na 4,89 %.

Nemám na splátku hypotéky – jak postupovat

25.10.2023 Hypotéka

Skokový nárůst úrokových sazeb hypoték zkomplikoval mnohým Čechům splácení hypotéky. Přečtěte si, jak řešit situaci, když nezbývají peníze na hypotéku.

Jak získat levný úvěr na bydlení? Pomůže zelená hypotéka na úsporné bydlení

24.7.2023 Hypotéka

Nižší úrokové sazby, levnější pojištění a řada dalších výhod. To všechno přináší zelená hypotéka. Je určena všem lidem, kteří plánují úsporné bydlení – bez ohledu na to, jestli si pořizují novou nemovitost, nebo rekonstruují tu stávající. Podívejte se, co zelená hypotéka nabízí, kdo na ni dosáhne a kde ji najdete.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena