Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #5401, Nebankovní půjčka se zástavou nemovitosti

Jak se bránit před nevýhodnými podmínkami půjček se zajištěním nemovitosti?

Nejlevnější půjčka od Zonky
7.11.2018 Půjčka

Dobrý den, potřebuji poradit v něčem, o čem si myslím, že není v pořádku. Dostala jsem se do dluhového problému a tak jsem se snažila získat půjčku na zaplacení všech těch nebankovních s vysokým úrokem splátek. Zavolali mi z další nebankovní společnosti, že mi půjčí se zajištěním nemovitosti, tak jsem souhlasila. Sepsali smlouvu a nechali mi jí emailem prostudovat, a už se mi tam nelíbilo to, že paní mi nabídla 75 000 Kč, ale s tím, že si potom mohu načerpávat do 50% odhadu nemovitosti. Najednou bylo ve smlouvě, že nedostanu 75 000 Kč ale jen 53 000 Kč, protože 22 000 Kč jsou poplatky, kolky, odhadce atd. Také ale to, že ne jenom to strhli, ale také to musím splácet ve splátkách. Po týdnu mi už nabídli navýšení a paní mi psala do emailu, že do 160 000 Kč. Ale že se splatí těch 75 000 Kč a budu mít 55 000 Kč. Tak aspoň to, že zaplatím to nevýhodné. Ale najednou přijel obchodní zástupce a vše ve spěchu, ani na mou žádost si dopředu prostudovat smlouvu už jsem nemohla, hned rychle podepsat, že spěchá odjet. Potom jsem se najednou dozvěděla, když jsem jim psala, že mi nabídli navýšení na 160 000 Kč, že mi vlastně půjčili jen 130 000 Kč a oni mi psali, že si vzali 30 000 Kč na to samé co před tím. Tak to se mi nelíbí a potřebuji poradit, co mám dělat.

Dobrý den,

Váš příběh může bohužel sloužit jako vzor toho, co přesně by finančně gramotný člověk neměl dělat:

1) nepůjčovat si na spotřebu

2) když už si musím půjčit, tak pouze v bance (obloukem se vyhýbám nebankovním poskytovatelům půjček)

3) když nestíhám splácet, neřeším problém dalšími půjčkami

4) za žádných okolností neručit poskytovatelům nebankovních půjček nemovitostí

5) nepodepisovat smlouvy, jejichž podmínky se mi nelíbí či jim nerozumím

6) půjčovat si jen za přiměřený úrok a poplatky (poplatek 22 000 Kč za půjčku ve výši 53 000 Kč je naprosto absurdní)

Solidní banka Vám v takové situaci nepůjčí ani se zástavou nemovitosti, protože ví, že úvěr pravděpodobně nebudete schopná splatit (nechce Vás připravit o střechu nad hlavou). Naopak business mnoha nebankovních poskytovatelů půjček se zástavou nemovitosti je založen na tom, že Vám půjčí i když předem ví, že dluh pravděpodobně nesplatíte.

Ze zákona se musí každý věřitel před poskytnutím úvěru přesvědčit, že dlužník má na splácení. Jinak se můžete soudně domáhat zrušení půjčky (věřitel by Vám musel vrátit všechny zaplacené úroky a poplatky a Vy byste splácela pouze jistinu dle svých možností). Najděte si dobrého právníka, který Vás z toho vyseká. Jinak si rovnou můžete začít balit kufry.