Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #8828, Prodej domu, daně a dědictví

Prodej domu, daně a dědictví, Běžný účet

4.2.2020 Běžný účet

Dobrý den, při dědickém řízení po úmrtí otce jsme se sestrou zdědily polovinu domu. Druhou polovinu nám matka darovala. Ani jedna z nás v domě nežila. Za rok jsme tento dům prodaly. Chtěla jsem se zeptat, jestli budeme platit daň z příjmu a z jaké částky. Odhad domů není, prodej uskutečnila realitní kancelář.

Dobrý den,

daň z příjmu ve výši 15% ze zisku (rozdíl prodejní ceny a nabývací hodnoty) se platí v případě, kdy jste nemovitost nevlastnila min. 5 let nebo v ní min. 2 roky nebydlela. Do lhůty vlastnictví 5 let lze v případě dědictví započíst i dobu, po kterou nemovitost vlastnil zůstavil. Daň tak pravděpodobně zaplatíte z poloviny domu, kterou jste dostali darem.