Banky.cz Články Reality Rozúčtování topných nákladů 2016

Rozúčtování topných nákladů 2016

Rozúčtování topných nákladů 2016
3.12.2015 Reality

Ministerstvo pro místní rozvoj vydalo novou vyhlášku měnící pravidla pro rozúčtování topných nákladů v bytových domech. Zatímco evropské trendy podporují šetření, MMR touto vyhláškou trestá úspory ještě více než doposud.

Nemalá část bytových domů je napojena na centrální vytápění (teplárna zásobující celé sídliště nebo kotelna pro samotný bytový dům či blok). Oproti novostavbám, kde má dnes již každý svůj kotel a platí si pouze svoji spotřebu, trápí starší bytové domy s centrálním vytápěním problematika rozúčtování topných nákladů. Zatímco ohřev teplé užitkové vody (TÚV) je řešen beze změn vcelku spravedlivě již mnoho let (30% fix, 70% variabilně dle spotřeby bez jakýchkoliv dalších korekcí), topení zůstalo od revoluce beze změn, razíc principy reálného socialismu (všichni platí stejně nehledě na spotřebu).

Rozúčtování dnes

rozúčtování tepla

Dnes se náklady na topení platí 40-50% fix a 60-50% dle korigované spotřeby. Fix je dle podlahové plochy bytu. Korigovaná spotřeba vychází ze skutečně spotřeby (zaznamenané poměrovými měřidly) a je upravena o polohovou korekci a korekci min./max. spotřeby.

Polohová korekce: zohledňuje krajní byty (přízemí, poslední patro, atd.) a světové strany (sever, jih, atd.). Méně výhodné polohy (sever přízemí, atd.) mají skutečnou spotřebu korigovánu směrem dolů (obvykle x0,8-0,9 reálu) a více výhodné polohy (jih střed) mají skutečnou spotřebu korigovánu směrem nahoru (obvykle x 1,1-1,2).

Korekce spotřeby: každý bytový dům či blok má průměrnou spotřebu tepla na m2. Reálná spotřeba se nesmí odchylovat od průměru o více než +/- 25-40%. Kdo topí méně, je mu doúčtováno automaticky penále do výše minimálního plnění. Kdo topí více, topí zdarma (resp. se mu na to skládají sousedé).     

Rozúčtování zítra

Nejlepší hypotéka online

Dle nové vyhlášky MMR bude moci fix poklesnout až na 30% a spotřeba vzrůst až na 70%. Polohová korekce zůstává beze změny. Korekce spotřeby mění přípustné odchylky na -20%/+100%. Kdo topí nadprůměrně, připlatí si více. Kdo šetří, připlatí si také více. Zejména z posunuté hranice minimální odchylky od průměru (z -25% na -20%) plyne, že šetřit se nevyplatí (i když topíš méně, zaplatíš jako bys topil více). Z nových rozúčtovacích pravidel tak budou benefitovat především teplárny.

Optimální rozúčtování

Náklady na ohřev TÚV či vytápění v sobě vždy musí obsahovat dvě složky – za možnost si zatopit a za skutečnou spotřebu. Pokud bychom účtovali všem jen podle spotřeby, nebylo by to zcela spravedlivé (byť by se to tak na první pohled mohlo zdát), neboť i ten co vůbec netopí má stále možnost si kdykoliv zatopit (a tato možnost něco stojí – náklady na údržbu kotelny a rozvodové soustavy) a navíc čerpá tepelné ztráty z rozvodů (voda cirkulující v trubkách směrem k sousedovi přes naše patro hřeje). Tedy 30% fix má opodstatnění (můžeme diskutovat, jestli to má být přesně 20% nebo 30%, ale více nemá smysl).

Zbytek by měl čistě dle spotřeby bez jakýchkoliv dalších korekcí. Jestli má někdo méně či více výhodnou polohu (jih/sever/střed/kraj), to je již obsaženo v ceně bytu (druhé patro s okny na jih má vyšší hodnotu než severní osmé patro). Každá prodávaná nemovitost má dnes povinně Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) – či ho lze v některých případech nahradit fakturami za energie. Každý kupující bytu tedy předem ví, do čeho jde a je čistě na něm, zda si za lepší polohu bytu (nejen z hlediska teplených ztrát) připlatí či nikoliv.

účet za teplo

Nejlepší hypotéka online

Největším zlem je ovšem korekce spotřeby, která ve 21. století zaměřeném na úspory, odpovědnost a spravedlnost nemá opodstatnění. Několik zásadních argumentů proti smyslu průměrných nákladů:

  • Počet osob: i v identicky velkých bytech žije rozdílný počet osob
  • Individuální tepelná pohoda: někomu je příjemně již v 18°C, jiný se klepe zimou i při 22°C
  • Trávený čas v bytě: někdo v bytě jen přespává, jiný v něm tráví i celé dny
  • Diskriminace (nerovný přístup): byty s vlastním kotlem (menšina paneláků, většina novostaveb) žádné rozúčtování nákladů nemají – každý si platí přesně to, co sám protopí. A pokud někdo netopí vůbec, sousedovi nic nedoplácí.

Jak je tedy možné počítat průměrnou spotřebu a někomu nakazovat, kolik musí minimálně protopit? Typický životní cyklus zahrnuje tři etapy: mládí, rodina, stáří. V mládí nám obvykle stačí těch 18°C a v bytě jen přespáváme (tedy téměř vůbec netopíme). S rodinou (a zejména malými dětmi) roste nárok na tepelnou pohodu a posouváme se třeba ke 20°C a doma trávíme více času (min. manželka na mateřské). A ve stáří je leckomu málo i těch 22°C a doma tráví většinu dne. Proč si MMR myslí, že by všichni měli topit stejně, je velkou záhadou. Nazývat někoho parazitem jen proto, že topí méně (protože se nechce saunovat nebo doma netráví tolik času), je stejné jako nazývat parazitem živnostníka.

ANKETA k článku Rozúčtování topných nákladů 2016

Jsou nová pravidla rozúčtování topných nákladů spravedlivá?

Počet odpovědí: 580

KOMENTÁŘE k článku Rozúčtování topných nákladů 2016

Přidejte nový komentář

nespravedlivé rozúčtování nákladů topení v peneláku, Komentoval(a): Milan Bořík

07.12.2015 09:55:54

Vážení,mělo by se také z ohledňovat to že na to abych nemusel topit jsem do bytu investoval jednak SV zateplilo celý dům včetně bytů krajních to už musíme platit, a mi jsme si nechali zasklít lodžii(6m).A stačí aby v zimě vysvitlo slunce a vturánu je na balkoně 25-30 stupňů a když se otevřou balkonové dveře do bytu tak máme v bytě tepla tolik že nemusím použít radiátor.Tak nechápu proč bych měl doplácet někomu jinému na topení.S pozdravem Bořík Milan Most

nespravedlivé rozúčtování nákladů topení v paneláku, , Komentoval(a): Ladislav Boček

04.01.2016 14:40:49

Ten kdo to vymyslel to je ale hlava skopová. Nejen že platím prázdné byty ve vchodě ( 3+1 a to hned 3 volné ) Jsem sám důchodce a nemám peněz na vyhazování,,, proč mám dělat sponzora druhým .

nespravedlivé rozúčtování nákladů topení v paneláku, , Komentoval(a): Ladislav Boček

04.01.2016 14:42:25

Ten kdo to vymyslel to je ale hlava skopová. Nejen že platím prázdné byty ve vchodě ( 3+1 a to hned 3 volné ) Jsem sám důchodce a nemám peněz na vyhazování,,, proč mám dělat sponzora druhým . Sám jsem v pronájmu 1+1 byt .

Spravedlivé rozúčtování tepla .... ?, Komentoval(a): Markéta Kučerová

14.02.2016 00:19:20

Pane Jermáři, přečtete si něco o šíření tepla a prostupech tepla v panelových domech např. od odborníků, kteří se touto problematikou zaobírají zodpovědně po většinu svého života. A také o fungování společné otopné soustavy. Bude se vám to jistě hodit. Škoda, že jste to neudělal dříve, než jste se pustil do sepisování takovýchto článků. Vezměme kupříkladu byt, ve kterém jeho majitel jen přespává, jak píšete, a navíc miluje oněch 18°C (což je dost neobvyklé). Nedávno mi totéž tvrdila jedna členka našeho výboru, a přitom seděla v mém bytě v pokoji ve 20ti°C v bundě, zatímco my všichni ostatní jsme měli tričko, a vůbec jí nebylo horko. Divné, že? Ale připusťme, že si někdo opravdu libuje v teplotách okolo 18°C. Na rozdíl od vás si myslím, že naopak právě člověk libující si v teplotě 18°C do paneláku nepatří, protože většina obyvatel paneláku potřebuje teploty vyšší, minimálně oněch zmiňovaných 20°C a tudíž, když sousedí s bytem otužilce, poskytuje mu zdarma své zaplacené teplo. Pravda, otužilec musí toto teplo odebírat proti své vůli, protože ono tam přijde chtě nechtě, a pokud vyžaduje teplotu okolo 18°C, musí nutně teplotu ve svém bytě snižovat větráním. Čímž zase zvyšuje náklady celého domu a plýtvá teplem, které zaplatí někdo jiný :-).

Re: Markéta Kučerová, Komentoval(a): Petr Jermář

14.02.2016 10:28:36

Dobrý den, děkuji za reakci. Ze starších panelových staveb má zhruba 80% bytů centrální a 20% individuální vytápění. U dnešních novostaveb (a starších cihlových bytovek) je to naopak (80% vlastní kotel, 20% centrál). Ať už považujeme rozúčtování topných nákladů za spravedlivé či nespravedlivé, není to tak jako tak diskriminace poloviny lidí? Protože tam kde si každý topí sám žádné dorovnání mezi sousedy neprobíhá. A přitom by jeden řekl, že prostupy tepla jsou nezávislé na způsobu vytápění (individuální/centrální)...

Nespravedlivé teplo, Komentoval(a): Monika Chaloupková

17.10.2016 15:39:50

Dobrý den, máme v domě souseda, který má 3+1 v zimě má puštěný topení na plno a k tomu otevřený okno, Vždy doplácel za topení zhruba okolo 20.000.- Chodím do práce od 07.00-19.00 skoro každý den. Přijdu domů a zatopím jen co potřebuji a ráno zase odejdu tak vypínám topení na minimimum. Nevím proč bych měla doplácet za někoho komu je to evidentně jedno ....

RE:, Komentoval(a): Petr Jermář

20.10.2016 08:21:28

Dobrý den, plně s Vámi souhlasím - poděkujte Ministerstvu pro místní rozvoj, které nás těmito socialistickými výdobytky obohacuje.

Lobing pro teplárny, Komentoval(a): Věra Heřmanová

02.03.2017 18:45:44

Dobrý den, po obdržení vyúčtování mě málem ranilo, koeficien 1,478, to znamená o téměř 50% navíc, léta si vedu evidenci spotřeby, za r. 2016 jsme měli spotřebu vyšší než v r. 2015 o 2400 Kč, další nárůst o 2500 díky přepočtu a nedoplatek 4900 Kč, byt na sever, topíme hlavně v kuchyni a obýváku, teplota je 21-22°C, v ložnici topíme méně do 20°C.
V dalším pokoji je občas vnučka,je na jih teplota cca 20°C.
Sousedíme se schodištěm,pak dvě ložnice a dětský pokoj,nikdo na mě nemůže doplácet a přesto jsme trestáni! Nevím na co jsou měřáky,nová okna,dům jsme nezateplovali. Co Vy na to?

Re:, Komentoval(a): Petr Jermář

04.03.2017 08:30:35

Dobrý den, já jsem obecně pro rozumný sociální stát. Ale měl by ho platit právě stát z vybraných daní. Přitom neustále je tady skryto spousta dotačních transferů (rozúčtování tepla, donedávna regulované nájemné, atd.), kdy stát nutí jednu část občanů dotovat tu druhou nad rámec daní i ze své kapsy. Pravidla rozúčtování topných nákladů jdou bohužel navíc na ruku teplárnám. Kdyby si každý platil jen svoje, dobře by si rozmyslel, jak moc potřebuje topit a celková spotřeba by klesla. Vy bohužel nikdy nebudete vědět, kolik za teplo zaplatíte. Protože to více závisí na tom, kolik protopí vaši sousedé a ne Vy osobně.

co s tím uděláme?, Komentoval(a): Pavlína

05.11.2017 20:26:19

Dobrý den, u nás to samé, pár bytů v domě topí hodně, v bytech mají 23 a víc stupňů. Nutno říct, že to ani nejsou krajní byty. Ostatní protopíme minimum ( průměrná teplota 20-21 st) a výsledkem je, že polovina z bytů je pod průměrem víc jak těch 20 % a zbytečně doplácí. Tento způsob roozúčtování připadá většině lidí nespravedlivý, dokonce i těm, co topí hodně! Nejde s tím něco dělat??? P.

RE: Co s tím uděláme?, Komentoval(a): David

07.11.2017 12:55:59

Nevolit levici, která má v programu přerozdělování peněz (od pracujících k nepracujícím, od zodpovědných k nezodpovědným, od spořivých lidí k plýtvačům). Tahle regulace je jen dalším skrytým transferem, kdy stát nařizuje zodpovědným lidem dotovat notorické plýtvače. Teplárnám se to líbí také, neboť se více protopí. Jo, kdyby si měl každý platit svoji útratu sám, to by rázem poklesla spotřeba tepla v republice i o 10%.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Ceny nájmů v Česku opět rostou: Kde najdete nejlevnější bydlení?

Ceny nájmů v Česku opět rostou: Kde najdete nejlevnější bydlení?

4.9.2024 Reality

Hledáte nájemní bydlení? Trh s pronájmy v Česku zažívá další vlnu zdražování. V článku se dozvíte, kde najdete nejlevnější nájmy, jaké jsou aktuální ceny ve velkých městech, a proč zase rostou. Prozradíme trendy v nájemním bydlení a na co si dát pozor při hledání pronájmu.

Vývoj cen nemovitostí v ČR v letech 2020 až 2024

Vývoj cen nemovitostí v ČR v letech 2020 až 2024

27.8.2024 Reality

Ať už plánujete kupovat nebo stavět dům, rozhodně se vám bude hodit mít přehled o vývoji cen nemovitostí na nemovitostním trhu. Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak se ceny nemovitostí vyvíjely v letech 2020 až 2024.

Bydlení v ČR: Drahý luxus nebo investiční příležitost? Analyzujeme trh a možnosti

Bydlení v ČR: Drahý luxus nebo investiční příležitost? Analyzujeme trh a možnosti

25.8.2024 Reality

Bydlení v Česku má pověst luxusu, který si stále méně lidí může dovolit, spíše než dostupné nutnosti. Ceny bytů a domů výrazně vzrostly, což z bydlení činí finanční zátěž pro mnoho domácností. Některé české rodiny platí až 26 % svého rozpočtu pouze na bydlení.

ČNB je připravena krotit hypoteční trh vázáním půjček na příjem dlužníků

ČNB je připravena krotit hypoteční trh vázáním půjček na příjem dlužníků

30.7.2024 Reality

Česká národní banka zvažuje opětovné zavedení příjmových limitů pro hypoteční úvěry, pokud by roční růst cen nemovitostí výrazně překročil pět procent. Limity by se týkaly měsíčního příjmu žadatele o hypotéku a jeho celkového zadlužení, tedy DSTI a DTI.

Pokles indexu IDB: Co to znamená pro trh s nemovitostmi?

Pokles indexu IDB: Co to znamená pro trh s nemovitostmi?

19.7.2024 Reality

Nedostupnost bytů na hypoteční úvěr od března 2020 na úrovni celého Česka vzrostla zhruba o 112 procent. Tento výrazný nárůst má značný dopad na trh s nemovitostmi a vyvolává otázky o budoucím vývoji. V posledních několika týdnech ale klesá, pokles je teď nejvýraznější za posledních 6 měsíců.

Z naší bankovní poradny

Rozdělení bytového domu na bytové jednotky a založení SVJ

3.6.2024 Reality
Dobrý den, mám po otci podíl v bytovém činžovním domě. Podílové vlastnictví je tam už řadu let, protože byly nějaké spory mezi nájemníky a nebyla vůle vytvořit SVJ. Aktuálně je dům v havarijním stavu a je potřeba ho rekonstruovat, zateplit apod. Pro získání dotace i úvěru nám bylo doporučeno založení SVJ. Někdo tvrdí, že to není potřeba, ale firma, která by měla mít rekonstrukci na starost, to považuje za nutné. Co všechno s touto změnou souvisí? Jde mi zejména o vypořádání případných dluhů, aktuální přeměření bytových jednotek apod. Chtěli bychom před ostatní předstoupit s jasným a právně podloženým postupem. Děkuji moc za odpověď. Dobrý den, důrazně doporučuji bytový dům rozdělit na samostatné bytové jednotky a založit SVJ nezávisle na tom, zdali toto po vás někdo požaduje či nikoliv. Je to především v zájmu všech stávajících podílových vlastníků bytového domu. Podílové vlastnictví bytových domů je reliktem minulosti, má mnoho nevýhod a rizik, nemá žádné výhody. Naopak rozdělení domu na bytové jednotky a založení SVJ má samé výhody. Každý budeme vlastníkem svého bytu, nebudou Vás ohrožovat dluhy ostatních atd.Co všechno s touto změnou souvisí? Rozdělení BD na bytové jednotky se řeší přes Prohlášení vlastníků podaného na katastr. Doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc. Právník Vám za úplatu pomůže s Prohlášení vlastníků i se založením SVJ.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Mohu nařídit budoucímu vlastníkovi povinnost bydlet v kupované nemovitosti?

2.6.2024 Reality
Dobrý den, rozděluji dům se sousedkou tzv. prohlášením vlastníka pro katastr. Ona bude chtít svou polovinu prodat. Mohu se nějak bránit, např. věcným břemenem v prohlášení vlastníka, že budoucí majitel tam bude muset bydlet? (podmínka v prohlášení) Bojím se, že budoucí majitel tam může nastěhovat někoho, s kým nebude k vydržení a společné soužití tím bude narušeno. Děkuji za odpověď. Dobrý den, budoucímu vlastníkovi nemovitosti nemůžete nařizovat, aby v nemovitosti bydlel. Taktéž mu nelze zakazovat pronájem ani jakékoliv jiné jednání (bezúplatné poskytnutí bydlení třetí osobě, návštěvy atd.). Takovéto omezování práv není přípustné, nelze jej zapsat do prohlášení vlastníků ani jako věcné břemeno k nemovitosti. Vždy existuje riziko, že si se sousedem nesednete. S tím bohužel nic nenaděláte.Rozdělení nemovitosti na samostatné jednotky vřele doporučuji. Každý pak budeme majitelem svého bytu. Setrvání v podílovém vlastnictví by pro Vás bylo výrazně rizikovější. Sousedka by se mohla rozhodnout bydlet ve Vašem bytě a Vy byste s tím nic nenadělala (nebo by k Vám rovnou mohla nastěhovat cizí osobu). Navíc není možné nikoho proti jeho vůli držet v podílovém vlastnictví. Sousedka by svůj podíl mohla kdykoliv prodat nebo požádat soud o prodej celé nemovitosti (i Vašeho bytu).  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena