Notářka uvedla v dědickém řízení vyšší náklady na pohřeb než skutečně byly - Proč?

Dobrý den, měla bych dotaz týkající se dědického řízení, které proběhlo v červenci tohoto roku 2021. Vypravitelkou pohřbu byla sestra, která údajně předložila fakturu za náklady spojené s pohřbem na 25 000 Kč. Když jsem se ptala notářky, jestli vážně na tuto částku fakturu viděla, tvrdila, že ano. Včera jsem byla nahlédnout do spisu k příslušnému soudu, tato částka byla napsaná pouze rukou notářky, žádná kopie faktury ve spise není přiložena. Z pohřebního ústavu mi ukázali pravou fakturu na částku 22 371 Kč a k tomu vrácení ještě dodatečně 4 600 Kč, tzn. náklady na pohřeb byly celkem 17 771 Kč včetně květinové výzdoby. Z čeho notářka mohla usoudit náklady na 25 000 Kč, když taková faktura neexistuje? A pokud ano, proč není přiložena ve spise. Oblečení nové se nepořizovalo a žádné rozloučení v restauraci rovněž neproběhlo. Samozřejmě, že nechci žádat peníze zpět, které jsem již zaplatila, ale jde mi pouze o princip.

Dobrý den,

notář detailně neověřuje cenu pohřbu a vychází z informací od dědiců. V rámci dědického řízení pak mají všichni účastníci řízení (dědicové) možnost podané informace korigovat nebo vznést námitku. Tedy pokud sestra deklarovala výdaje za pohřeb 25 000 Kč a Vy jste získala informace z pohřebního ústavu o nižší částce (17 771 Kč), měla jste na toto v rámci dědického řízení upozornit.