Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Pojištění #6597, Pojištění nemovitosti a podpojištění

Pojištění nemovitosti a podpojištění, Pojištění

S

V roce 2013 jsem uzavřela smlouvu a zahájila čerpání hypoúvěru u Modré pyramidy. Jednou z podmínek bylo pojištění nemovitosti, které zprostředkoval přímo můj poradce z MP, který mě nyní kontaktoval (čerpání úvěru již bylo uzavřeno a řádně splácím) s tím, že vzhledem k růstu cen nemovitostí za poslední roky mám nemovitost podpojištěnou a musím uzavřít novou pojistnou smlouvu - samozřejmě s vyšším pojistným. Mám skutečně povinnost své současné pojištění zrušit a nahradit ho novým? Poradce se odkazuje na porušování zástavní smlouvy bodu tohoto znění: "Zástavce se zavazuje nejpozději před poskytnutím úvěru sjednat pojištění Nemovitostí proti škodám a jiným nebezpečím do výše ceny Nemovitostí, které jsou předmětem tohoto pojištění, pokud to povaha Nemovitostí umožňuje a pokud nebude ujednáno jinak.". Dle mého názoru však tato podmínka již byla splněna před čerpáním úvěru a z tohoto znění nevyplývá povinnost přizpůsobovat pojištění aktuálním podmínkám na trhu. Nebo ano?

Sjednat pojištění online

Dobrý den,

podmínkou pro čerpání hypotéky je pojištění nemovitosti sjednané na hodnotu nemovitosti (stanovenou odhadcem) a vinkulované ve prospěch banky. Toto jste splnila před načerpáním peněz a určitě nejste dále povinna navyšovat pojistnou částku. Nicméně je pravdou, že ceny nemovitostí od roku 2013 výrazně vzrostly a jste tak nyní pravděpodobně podpojištěna. To nikterak nevadí úvěrové smlouvě (pojistná částka je dostatečná pro krytí zástavy úvěru), ale je to rizikové pro Vás. Pokud by došlo vlivem živelné události k poškození nemovitosti (např. požár), dostali byste méně než činí aktuální tržní hodnoty nemovitostí (hůře by se Vám sháněla náhrada či odstraňovaly škody). Navýšení pojistné částky je otázkou pár stokorun ročně navíc. Tady bych neváhal. Je to zbytečné riziko, jehož pojištění není vůbec drahé. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Chcete stavební spoření bez vstupního poplatku? Máte šanci 45 %

Chcete stavební spoření bez vstupního poplatku? Máte šanci 45 %

18.1.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Stačilo mít jen trochu štěstí a mohli jste loni při založení stavebního spoření ušetřit i několik tisíc korun. Stavební spořitelny se totiž předháněly v akcích, při kterých klientům odpouštěly vstupní poplatek. Šance, že se do takové akce trefíte, byla 45 %. Vychází to z analýzy serveru stavebky.cz.

Jak změnit investiční životní pojištění a nepřijít o slevy na daních

Jak změnit investiční životní pojištění a nepřijít o slevy na daních

11.1.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Před několika lety patřilo investiční (a předtím kapitálové) životní pojištění k oblíbeným pojistkám. Hlavně díky kombinaci pojistné a investiční či spořicí složky. Postupem času se ale objevily praktičtější produkty. Lidé proto mnohdy původní pojistky ruší a sjednávají si nové. Takové řešení vás však může stát spoustu peněz. Naštěstí známe způsob, jak se tomu vyhnout.

Česká spořitelna koupila banku Sparkasse

Česká spořitelna koupila banku Sparkasse

7.1.2021, Banka, Autor: Petr Jermář

Česká spořitelna přebírá od ledna 2021 českou pobočku rakouské regionální banky Waldviertler Sparkasse. Co se mění pro klienty Sparkasse?

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

K

#12532, Hypotéka po exekuci, Hypoteční poradna, 20.1.2021

Dobrý den, s manželem bychom si rádi vzali hypotéku na cca 4 mil. Kč. Manžel měl ale bohužel před 2 lety exekuci na částku cca 30 000 Kč kvůli tomu, že před 8 lety zapomněl uhradit něco na VŠ a nevěděl o tom, že do něčeho takového spadl. Příjmy máme 70 000 Kč měsíčně, jsme bez dluhů, bez závazků, 10% částky, kterou si chceme půjčit máme. Máme šanci hypotéku dostat? Děkuji.

Dobrý den, kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení. Příjem 70 000 Kč je více než dostatečný pro získání hypotéky 4 mil. Kč, ale exekuce před 2 lety by mohla vést u mnoha bank k zamítnutí žádosti o úvěr.

PL

#12531, Jak požádat o vrácení daňového přeplatku?, Daně, 20.1.2021

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, dcera je studentkou vysoké školy, přivydělává si brigádami. U Střediska volného času, kde pomáhá s volnočasovými aktivitami dětí (DPP) podepsala v lednu 2020 prohlášení poplatníka daně z příjmu. Doložila potvrzení o studiu, tudíž jí nebyla strhávána daň. Během roku měla ještě další brigády u více zaměstnavatelů (DPP, DPČ), kde samozřejmě prohlášení poplatníka k dani podepsané neměla, takže jí u těchto zaměstnavatelů daň strhávali. Může si nějakým způsobem požádat o vrácení této daně a co vše pro to potřebuje? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, ano, o vrácení sražených záloh na daň z příjmu si může požádat podáním daňového přiznání. Vyžádejte si Potvrzení o zdanitelných příjmech od všech zaměstnavatelů a na základě těchto dokumentů vyplňte daňové přiznání. Více info v našem článku Daň z příjmu.

J

#12530, Insolvence a COVID odměna, Exekuce a insolvence, 20.1.2021

Dobrý den, dostal jsem odměny za Covid v první vlně. Jsem v insolvenci a přišel jsem o ně. Je to správné? Děkuji za odpověď

Dobrý den, covid odměna je mimořádným příjmem, který podléhá exekučním a insolvenčním srážkám. Odměna tak byla správně použita na umoření vašich dluhů.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 12 500 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR