Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #9703, Pronájem bytu a co může majitel účtovat nájemníkům?

Pronájem bytu a co může majitel účtovat nájemníkům?, Reality

Sjednejte si hypotéku online
13.4.2020 Reality

Dobrý den, bydlím v pronajatém bytě. Nezdá se mi co všechno si majitel účtuje za poplatky. Konkrétně správa cca 4 500 Kč/rok Dále v domě je recepce, takže bezpečnost. 8 800 Kč/rok. Pojistka cca 1 000 Kč/rok. Co by si neměl majitel účtovat? Vodu, odpad a topení chápu, platit ale za za 2kk elektřinu 5 000 Kč/měsíc? Děkuji za odpověd.

Dobrý den,

legislativa umožňuje smluvním stranám sjednat si v nájemní smlouvě libovolnou výši nájemného a záloh na služby. Naopak není možné požadovat po nájemnících platby do fondu oprav, které hradí vždy majitel nemovitosti. Správu domu, služby recepce a pojištění majitel nájemníkům účtovat může. Elektřina (5 000 Kč/měsíčně) je za 2kk zcela nepřiměřená (blíže realitě by bylo spíše 500 Kč/měsíc), nicméně platí jednoduché pravidlo - pokud s podmínkami nájmu nesouhlasíte, zkuste si s majitelem domluvit jiné podmínky nebo se poohlédnout u konkurence (přestěhovat se jinam).