Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #14037, Vkladní knížka a úmrtí

Vkladní knížka a úmrtí, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
27.4.2021 Spoření

Pokračování dotazu č. 14036: Dobrý den, již jsem se dnes ptala, ale odpověď se týkala bankovního účtu a ne vkladní knížky. Jde mi o to, když budeme s dcerou, která je mým jediným dědicem, dva vkladatelé na vkladní knížku. V případě mého úmrtí by měla mít nadále neomezené právo výběru i vkladu na knížku. Výše vkladu k datu úmrtí bude tedy předmětem dědického řízení a základem pro výpočet notářského poplatku, samozřejmě chápu, že nezáleží na tom, zda uložené prostředky do té doby použije či nikoliv. Zajímalo by mne ale, zda bude platit poplatek z celé výše uložené, když jako druhý vkladatel je také majitelem těchto prostředků a je předpoklad, že jde i o její vklady. Děkuji

Dobrý den,

postup je stejný pro všechny bankovní produkty (vkladní knížka, běžný účet, spořicí účet, termínovaný vklad). Předmětem dědictví je zůstatek k datu úmrtí zůstavitele a disponentovi zaniká přístup k účtu. Každý produkt má pouze jednoho majitele (aby bylo jasně identifikovatelné, čí jsou peníze na účtu). Máte-li historickou vkladní knížku, u které bylo možné dříve zapisovat více majitelů, bude pouze na dceři, jak se jí podaří na všem dohodnout s notářem. Nebylo by jednodušší převést peníze na účet dcery a Vám dát k účtu dispoziční právo?