Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #5400, Dědictví a výplata peněz dědicům

Dědictví a výplata peněz dědicům, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, po smrti manželky zůstal na účtu u banky finanční zůstatek, který v celé částce plnomocným notářským usnesením zdědil jeden ze 3 dědiců. Banka na tomto dědici oprávněně požaduje předložení usnesení, ze kterého si však pořizuje celkovou kopii pro svoji potřebu. Toto usnesení však obsahuje osobní údaje i o dalších dědicích, včetně jejich osobních údajů i další údaje o jimi zděděných nemovitostech podle KN, jejich cenách, podílech, atd. Je takový postup banky oprávněný? Je v souladu se současnými platnými právními předpisy? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

jak správně píšete, banka pro výplatu dědictví potřebuje doložit notářského usnesení. Musí si udělat i kopii, aby se měla v případě budoucích sporů jak bránit. Kdyby banka kopii usnesení nearchivovala a za rok se jí ozval třeba potomek zemřelého který nedědil, neměla by mu banka jak oponovat. Kopie notářského usnesení by měla být v plném znění, jinak by v budoucnu nemuselo být jasné, co přesně je v dokumentu začerněno. Banka archivuje ze zákona kopii notářského usnesení po dobu min. 10 let.