Banky.cz Články Hypotéka Dobrá zpráva: daňové odpočty u hypoték zůstaly, daň z nabytí nemovitosti padla

Dobrá zpráva: daňové odpočty u hypoték zůstaly, daň z nabytí nemovitosti padla

13.7.2020 Hypotéka

S dobrou zprávou pro všechny zájemce o hypotéku přišli minulý týden poslanci. Na svém jednání totiž odhlasovali zrušení daně z nabytí nemovitosti. Zároveň zachovali možnost odečíst si úroky z hypotéky od daně z příjmu. Pro žadatele o hypoteční úvěr to znamená, že ušetří i statisíce korun.

Návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti podalo ministerstvo financí. Spolu s tím ale chtělo zrušit i daňové odpočty hypotečních úroků. Noví majitelé nemovitostí by tak sice ušetřili při nákupu domu nebo bytu, museli by ale počítat s vyšší daní z příjmu.

Proti tomuto návrhu se však kromě opozice postavili také někteří koaliční poslanci. A schválili návrh, podle kterého daňové odpočty u hypotéky zůstanou – i když menší.

Nově se zkrátí z 300 000 na 150 000 korun ročně. Podle poslanců by to za současných úrokových sazeb mělo pokrýt i nadprůměrně vysoké hypotéky.

Ušetříte i statisíce korun

V praxi to znamená, že oproti dřívějším žadatelům o hypotéku ušetříte i statisíce korun. Úspora na dani z příjmu vám zůstane a navíc nemusíte platit daň z nabytí nemovitosti.

Kolik přesně ušetříte, záleží na tom, jak drahý dům nebo byt kupujete. Daň z nabytí nemovitosti totiž v současnosti odpovídá 4 % z kupní ceny. Už u bytu v hodnotě 2 500 000 korun tak uspoříte 100 000 korun.

Dosud se přitom této dani vyhnuli pouze majitelé novostaveb.

Zrušení daně z nemovitosti navíc platí i zpětně, a to od 1. prosince 2019. Pokud jste tedy tuto daň už zaplatili, můžete požádat o její vrácení.

Nezapomeňte ale, že zákon musí nejdřív vstoupit v platnost. A k tomu ho musí ještě schválit senát a podepsat prezident.

Na původní návrh by doplatily hypotéky

Původní návrh zákona byl výhodný hlavně pro lidi, kteří k nákupu nemovitosti nepotřebují hypotéku. Žadatelé o hypoteční úvěr by sice nejdřív ušetřili statisíce korun díky zrušení daně z nabytí nemovitosti, následně by ale přišli o daňové zvýhodnění u daně z příjmu.

Ročně by tak u této daně zaplatili až o 45 000 korun víc. A ušetřené peníze by státu v podstatě vraceli na dani z příjmu.

Odpočty jako snaha oživit hypoteční trh

Zachování daňových odpočtů je tedy naprosto zásadní. Někteří poslanci a analytici si od něj dokonce slibují, že povede ke zvýšení zájmu o hypotéky a o nákup nemovitostí.

Právě poptávka po hypotékách přitom v posledních týdnech výrazně klesá. Může za to zejména pandemie koronaviru COVID–19 a následná vládní opatření, kvůli kterým spoustě lidí klesly příjmy.

Dokazují to i statistiky. Minulý květen byl totiž podle počtu žádostí o hypotéky nejhorší za posledních 10 let.

Z hlediska objemu hypotečních úvěrů pak byl druhý nejslabší od roku 2015. Horšímu výsledku přitom zabránil jen fakt, že průměrná výše hypoték stále roste. Dokáže tak částečně kompenzovat pokles poptávky.

Úroky padají pod 2 %

Banky proto v posledních měsících výrazně zlevňují. Snaží se tím přilákat nové zájemce o hypoteční úvěr. Díky tomu na trhu aktuálně najdete i několik nabídek s úrokem pod 2 %.

Ne vždy jsou ale jejich podmínky tak výhodné, jak se na první pohled zdá. Řada poskytovatelů totiž podmiňuje získání nejnižšího úroku sjednáním pojištění schopnosti splácet nebo využitím jiných produktů. Na ně pak bývají navázané další poplatky, které hypotéku zbytečně prodraží.

Důležité je proto nesáhnout po první nabídce, na kterou narazíte, ale podmínky u jednotlivých bank důkladně porovnat.

S tím vám naštěstí pomůže on-line hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní potřebné parametry a za okamžik získáte přehled těch nejvýhodnějších hypoték. Máte tak jistotu, že nesáhnete vedle.

Ceny nemovitostí vzrostly o téměř 10 %

Správný výběr hypotéky je zásadní také proto, že cena nemovitostí roste. A s ní i výše potřebného úvěru.

Potvrzují to i nejnovější údaje evropského statistického úřadu Eurostat. Česká republika je podle nich v rychlosti zdražování nemovitostí na 5. místě mezi zeměmi Evropské unie. Jen v prvním letošním čtvrtletí byl meziroční růst 9,5 %.

Ceny bytů a domů rostly rychleji pouze v:

  • Lucembursku – o 14 %,
  • Slovensku – o 13,1 %,
  • Estonsku – o 11,5 %,
  • Polsku – o 11,3
  • a v Portugalsku – o 10,3 %.

Právě vytrvalé a výrazné zdražování nemovitostí je jednou z hlavních příčin menšího zájmu o hypotéky a o bydlení ve vlastním. Analytici sice předpokládají, že nyní růst cen zpomalí, nicméně i nadále bude pokračovat.

Je proto otázkou, jestli zrušení daně z nabytí nemovitosti k oživení trhu opravdu pomůže. A na jak dlouho.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Dobrá zpráva: daňové odpočty u hypoték zůstaly, daň z nabytí nemovitosti padla

Souhlasíte se zachováním odpočtu úroků u hypoték?

Počet odpovědí: 161

KOMENTÁŘE k článku Dobrá zpráva: daňové odpočty u hypoték zůstaly, daň z nabytí nemovitosti padla

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Předčasné splacení hypotéky? Banka zaplatí rekordní pokutu za vysoké poplatky

30.1.2023 Hypotéka

Přes 42 milionů korun. Takovou částku v souhrnu požadovala UniCredit Bank po téměř 1 500 klientech, kteří chtěli předčasně splatit hypotéku. Podle České národní banky si však úrokové náklady naúčtovala neoprávněně. Za porušení zákona o spotřebitelském úvěru proto UniCredit Bank dostala pokutu 10 milionů korun.

Jak na odpočet úroků z hypotéky: kdo na něj dosáhne a kolik si můžete odečíst

25.1.2023 Hypotéka

Ušetřit každoročně díky splátkám hypotéky i desítky tisíc korun? Proč ne! Stačí u daně z příjmů využít odpočet úroků z hypotéky. Jednoduše tak můžete každý rok dostat část zaplacených úroků zpátky. Podívejte se, jak odpočet hypotéky z daní funguje a kdy na něj dosáhnete.

Zájem o hypotéky narazil na dno. Banky lákají klienty na nové možnosti

2.1.2023 Hypotéka

Objemy poskytnutých hypoték už 3 měsíce stagnují. Banky a stavební spořitelny poskytly loni v listopadu hypoteční úvěry za zhruba 7,3 miliardy korun. To je téměř stejné číslo jako v září, kdy byl objem 7,21 miliardy korun, a jako v říjnu, kdy si lidé na bydlení půjčili 7,16 miliardy.

Chvilkové zastavení a pak další růst. Hypotéky opět zdražují

5.12.2022 Hypotéka

Pokles úrokových sazeb se nekoná. Alespoň ne u hypoték. I když některé banky začaly v přechozích měsících hypoteční úvěry zlevňovat, po čase úroky opět zvedly. Potvrzují to i data za celý trh. Podle nich hypotéky stále postupně zdražují.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

18.11.2022 Hypotéka

Vývoj úrokových sazeb hypoték je v posledním roce opravu překotný. Z levných a dostupných hypoték jsme se dostali k hypotékám drahým, a to díky úrokovým sazbám. V současné situaci si financování nákupu bytu hypotékou může dovolit jen málokdo.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena