Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #15833, Mám dědictví s dluhy přijmout nebo odmítnout?

Mám dědictví s dluhy přijmout nebo odmítnout?, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, mám dotaz. Má nebo nemá v dědickém řízení notář právo rozporovat převod majetku, ke kterému došlo za života, kde například rodič daroval část nemovitosti, ale zároveň měl nějaké dluhy? Co by nastalo, pokud by dědic odmítl dluhy? Hrozilo by mu, že by notář rozporoval tento převod? Doporučil byste v této situaci dluhy odmítnout (řekněme v řádu statisíců) nebo přijmout? Má notář takovou pravomoc? Nebo jen exekutor nebo insolvenční správce? Díky

Dobrý den,

dědictví lze přijmout nebo odmítnout pouze jako celek (majetek a dluhy). Není možné přijmout majetek a odmítnout dluhy. Na počátku každého dědického řízení jsou dědici dotázáni, zda dědictví přijímají nebo odmítají. Pokud byste dědictví odmítl, dědické řízení by pro Vás nevratně skončilo a již byste se ničeho neúčastnil (nedědil byste majetek, neručil byste za dluhy zůstavitele). Jestliže jste dědictví neodmítl (ani neučinil tzv. výhradu soupisu), přijal jste dědictví se všemi povinnostmi (včetně dluhů).

Účelové převody majetku dlužníka (odklánění peněz před věřiteli) lze stornovat zpětně až 3 roky.

Zdali máte dědictví přijmout či odmítnout si netroufám radit - neznám přesnou výši dluhů a hodnotu majetku. Neznáte-li přesnou výši dluhů, doporučuji výhradu soupisu (pak byste ručil za dluhy zůstavitele jen do hodnoty děděného majetku).