Banky.cz Banky.cz Články Hypotéka Hypotéka: Jakou nemovitostí lze ručit?

Hypotéka: Jakou nemovitostí lze ručit?

Hypotéka: Jakou nemovitostí lze ručit?
23.8.2018, Hypotéka

Za hypotéku lze ručit nejen kupovaným bytem, domem či pozemkem, ale taktéž zcela jinou nemovitostí v našem i cizím vlastnictví. Jaké nemovitosti může banka přijmout do zástavy?

Ručení kupovanou nemovitostí

Nejčastější situace, kdy ručíme přímo kupovanou nemovitostí nebo RD ve výstavbě s pozemkem. Banka nám může půjčit max. 90% z hodnoty nemovitosti (pro lepší úrok jen 80%), tedy zbylých 10-20% je třeba uhradit z vlastních úspor. Donedávna populární dofinancování jiným úvěrem (půjčka či úvěr ze stavebního spoření) již dnes možné není, resp. nová „doporučení centrální banky“ platná od října 2018 toto výslovně zapovídají.

Ručení jinou nemovitostí

Méně obvyklé řešení, které nachází své uplatnění nejčastěji při koupi bytu v družstevním vlastnictví či nemovitosti z dražby. Nákupem nemovitosti v nedobrovolné dražbě lze dosáhnout lepší ceny, ovšem je třeba strpět jistá omezení (vydraženou nemovitostí nelze obratem ručit bance, neboť k jejím právnímu očištění dochází až po uhrazení kupní ceny – lze taktéž řešit dražším překlenovacím úvěrem).

Ručení více nemovitostmi

Nemáme-li našetřeno 10-20% kupní ceny z vlastních úspor, lze bance ručit dvěma a více nemovitostmi. Např. rodina stěhující se z bytu do nově kupovaného RD může ručit nejen novým RD, ale i svým starým bytem (který si ponechává na pronájem). Takto lze dosáhnout požadované hodnoty LTV i s nulovými úsporami. Ručit lze i cizí nemovitostí (např. byt či dům rodičů), nicméně toto řešení nedoporučujeme. V případě nesplácení hypotéky pak o střechu nad hlavou přichází doslova celá rodina, což je velmi riskantní.

Jakou nemovitostí lze ručit?

reality-5.jpg
  • bytová jednotka či ateliér
  • rodinný dům
  • bytový dům
  • rekreační objekt s přiděleným číslem popisným nebo orientačním
  • stavební pozemek

Nemovitost musí být vždy v osobním vlastnictví. Družstevní vlastnictví není přípustné, neboť v tomto případě nevlastníme přímo byt, ale pouze podíl v družstvu s právem byt užívat. Majitelem družstevního bytu je družstvo, které nemá důvod dávat svůj majetek bance do zástavy za úvěr družstevníka (byla by poškozena práva ostatních družstevníků).

Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!

Banky taktéž požadují splnění těchto kritérií:

  • zastavovaná nemovitost se musí nacházet na území ČR
  • musí být zapsaná v katastru nemovitostí
  • má nebo bude mít přidělené číslo popisné (orientační)
  • více než 50% podlahové plochy musí být určeno k bydlení (zejména u byt. domů)
  • na nemovitosti nesmí váznout zákaz zcizení a zatížení

ANKETA k článku "Hypotéka: Jakou nemovitostí lze ručit?"

Ručil jsem bance za úvěr kupovanou nemovitostí?
Počet odpovědí: 218

KOMENTÁŘE k článku Hypotéka: Jakou nemovitostí lze ručit?

23.2.2019 00:35:27

RD je už zatížen hypotekou, Komentoval(a): Nela Kabourková

Dobrý den, mohu ručit RD, i když je zatížen hypotékou?

2.4.2019 15:25:49

RE: RD zatížený hypotékou, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, banky obvykle vyžadují zapsanou první pozici u zástavního práva na KN. Některé banky přidávají i záznam "zákaz zcizení a zatížení". Již zastavenou nemovitostí tak nejspíše ručit nepůjde.

Petr JermářBanky.cz

23.4.2019 12:26:16

Zástava, Komentoval(a): Jiří

Dobrý den, mohu ručit majetkem rodičů?

23.4.2019 14:33:51

Re: Zástava, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, ano, ručit můžete i trvale obyvatelnou nemovitostí rodičů v osobním vlastnictví.

Petr JermářBanky.cz

4.5.2019 22:22:41

Pozemek, Komentoval(a): Michaela

Dobrý den, lze požadovaných 10-20% vlastních zdrojů nahradit hodnotou pozemku, kterého jsem vlastníkem, ale na který stále splácím úvěr? Děkuji, Michaela
18.5.2019 12:32:08

Odhadní cena ručenou nemovitostí, Komentoval(a): Zuzana

Dobrý den, Chceme koupit větší družstevní byt a ručit menším bytem v osobním vlastnictví. Kolik nám banka půjčí peněz pokud tržní hodnota bytu je 3.5milionu? Předem děkuji za odpověď Zuzana
18.5.2019 15:48:58

Re: Odhadní cena ručenou nemovitostí, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, banka Vám může půjčit max. 90% z hodnoty nemovitosti, tedy 3,15 mil. Kč.

Petr JermářBanky.cz

29.5.2019 12:52:25

Lze ručit domem ve společném jmění manželů , Komentoval(a): Jiřina

Dobrý den. Zvažuji koupi bytu, ručení tímto bytem a 20% ručení domem v SJM. Musím mít s tímto souhlas od manžela? A je třeba pro každé ručení vypracovat odhad nemovitosti? Děkuji moc za odpověď.
31.5.2019 15:26:05

ručení čtyřbytový dům, Komentoval(a): Danča

dobrý den, bydlím ve čtyřbytovém domě, kde mám na katastru zapsaný 1/4 podíl na nemovitosti, není rozděleno na bytové jednotky, nemáme založené žádné společenství, nic. Obývám jednu bytovou jednotku stejné velikosti jako ostatní. Lze tímto podílem/bytem jakýmkoliv způsobem ručit, nejsem si jistá, zda budou spoluvlastníci chtít provést převod na katastru na bytové jednotky?děkuji za odpověď.
5.6.2019 07:13:52

Ručení bytem,kde splácím hypotéku. , Komentoval(a): Lucie

Dobrý den. Máme zájem koupit rodinný dům. Mám být v osobním vlastnictví a splácím na něj hypotéku. Zajímalo by mě, zda můžu ručit bytem nebo je lepší byt prodat a mít finanční hotovost. Hypotéku by si vzal přítel. Děkuji a přeji hezký den.
6.6.2019 06:57:43

, Komentoval(a): Lucie oralkova

Můžu dostat úvěr na polovinu rodinného domu získaného z dědictví na rekonstrukci?

8.6.2019 18:58:10

Re:, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, 1) Ručení domem v SJM - ano, je třeba souhlas manžela (musí podepsat zástavní smlouvu). Pro každou zastavovanou nemovitost je třeba vypracovat odhad. 2) Ručení podílem - ano, lze ručit i 1/4 podílem na nemovitosti. Počítejte však s tím, že tento podíl bude mít menší tržní hodnotu než 25% ceny celé nemovitosti (je tak reflektována "právní vada" v podobě více majitelů). 3) Prodat byt nebo s ním ručit - finanční rezerva je u hypotéky nezbytná (aby nikdy nedošlo k prodlení ve splácení), ale byt můžete prodat vždy a ceny nemovitostí rostou. Já osobně bych byt spíše pronajal. Na druhou stranu, pokud již bytem ručíte za jinou hypotéku, nemůžete s ním ručit jiné bance za další úvěr Vašeho přítele. 4) Hypotéka na rekonstrukci - ano, úvěr lze získat i na rekonstrukci zděděné poloviny RD

Petr JermářBanky.cz

17.6.2019 15:15:55

Byt s věcným břemenem , Komentoval(a): Denisa

Dobrý den, dá se ručit bytem ktéry má na sebe psané věcne břemeno? Děkuji za odpověď.
20.6.2019 18:19:18

Re: Věcné břemeno, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, ano, lze ručit i nemovitostí se zapsaným věcným břemenem, nicméně toto břemeno bude mít negativní dopad na zástavní hodnotu nemovitosti (banka Vám na takovou nemovitost půjčí méně).

Petr JermářBanky.cz

22.6.2019 13:42:49

Ručení, Komentoval(a): Edita

Dobrý den, chceme si vzít hypotéku na stavbu domu, mame pozemek a chteli by jsme jím ručit. Pozemek ma 2500m2 takze predpokladam ze to by slo ale je veden jako "orna puda" tudiz trzni cena neni 1500/m apod ale treba jen 8kc dle informaci na internetu (Pozemky se v nasi lokalite prodavaji kolem 2000/m). Mohu se zeptat jak na to bude nahlizet banka?zda je teoreticky mozne ze nam ji priklepnou. Chceme si pujcit cca 3mil.
27.6.2019 14:03:00

Křížová, Komentoval(a): Skarlet

Dobrý den, mám dotaz z trošku jiného pohledu k věci. Chtěla jsem se zeptat jaký je rozdíl, když chce majitel bytu ručit tímto bytem pokud v něm sám žije, či když v něm má nájemníky. Majitelka po nás žádá zpřístupnění bytu pro banku k nacenění, avšak nesmí jít poznat, že v něm má nájemníky. Děkuji za odpověď.
29.6.2019 03:09:25

Insolvence , Komentoval(a): Saša

Dobrý den, mohu ručit nemovitostí rodičů, kteří jsou v insolvenci ? Popřípadě, při ukončení insolvence, za jak dlouho by to možné bylo ? Děkuji
2.7.2019 09:38:47

Re: Zástava, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, 1) Orná půda: Pozemky vedené v územním plánu jako stavební lze kdykoliv vyjmout ze zemědělského půdního fondu a na KN tím změnit jejich klasifikaci z orné půdy. Pozemky mají cenu stavebních parcel (přestože jsou vedeny jako orná půda). 2) Nájemníci: Nemají-li nájemníci nevypověditelnou smlouvu za netržní nájemné, pak obsazenost bytu nájemníky nemá na tržní hodnotu bytu velký vliv (dnes se zpravidla dávají podnájemní smlouvy na dobu určitou - 1 rok). 3) Nemovitost rodičů v insolvenci: Na nemovitosti je pravděpodobně zapsané věcné břemeno exekuce či jiná poznámka o probíhající insolvenci (v rámci které bude nemovitost pravděpodobně zpeněžena) - takovou nemovitost banka do zástavy akceptovat nemůže

Petr JermářBanky.cz

5.8.2019 14:24:00

Dotaz, Komentoval(a): Radka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to je v případě, že vlastním pozemek v určité hodnotě a žádám o hypotéku. Stačí vlastnit nemovitost nebo musím mít ještě k tomu "hotovost". Děkuji za odpověď.
23.9.2019 16:23:34

Úvěr na dobu mezi koupí nového bytu a prodejem starého, Komentoval(a): Jan Dvořák

Dobrý den, chci koupit byt v OS, bydlím v družstevním bytě cca s dvojnásobnou hodnotou. Nový byt musím zaplatit dříve než dostanu peníze za starý byt (asi 1/2 roku). Na hypotéku na nový byt nemám šanci. Existuje možnost získat úvěr na tuto krátkou dobu?
24.9.2019 17:13:59

Re: Úvěr na dobu mezi koupí nového bytu a prodejem starého, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, ano, lze sjednat i překlenovací úvěr na kratší dobu (úrok cca 4-5%) nebo regulérní hypotéku se splatností 30 let a fixací na 1 rok (úrok cca 3-3,5%), kterou byste mohl doplatit bez sankce při výročí fixace (za onen pouhý rok). Doporučuji kontaktovat naše hypo specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení.

Petr JermářBanky.cz

27.9.2019 08:46:03

RUČENÍ ZAHRADOU, Komentoval(a): Jiřina

Dobrý den, přítel vlastní velkou zahradu, která by nám finančně pokryla 20% vlastních zdrojů k společné hypotéce. Zahrada má číslo popisné, akorát tam zatím nemáme žádnou chatu. Lze i tak ručit? Nebo musí být na zahradě chata, tak aby to splňovalo rekreační objekt?
25.10.2019 12:40:02

Ručení nemovitostí, Komentoval(a): Veronika

Dobrý den. Lze určit nemovitostí, kde majitelem 4/5 jsem já a 1/5 můj nezletilý syn, který svůj podíl zdědil po zemřelém manželovi? Podotýkám, že syn má svého poručníka. Nemovitostí se rozumí rodinný dům se zahradou. Děkuji
29.10.2019 12:11:48

Americká hypotéka - zástava zemědělský pozemek, Komentoval(a): Karel

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli jde ručit za americkou hypotéku zemědělským pozemkem? Druh pozemku by byl orná půda. Díky za odpověď.
6.11.2019 23:04:00

Ručení, Komentoval(a): Zuzana Slezáková

Dobrý deň, rada by som sa opýtala či je možné pri kúpe bytu v Českej republike ručiť nemovitostí na Slovensku? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
10.11.2019 10:53:35

RE: Ručení, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, 1) Nemovitost v zahraničí: Banky vyžadují do zástavy nemovitosti situované pouze v ČR (není možné ručit nemovitostí v zahraničí). 2) Zemědělský pozemek: Banky obvykle akceptují pouze trvale obyvatelnou nemovitosti 3) Podíl na nemovitosti: Lze ručit i podílem na nemovitosti (nicméně hodnota 4/5 podílu bude mít reálně nižší zástavní hodnotu než 80% celé nemovitosti - je zde diskont za právní komplikaci v podobě spoluvlastnictví)

Petr JermářBanky.cz

3.12.2019 21:21:42

ručení bytem, Komentoval(a): Kaderková Danuše

Chtěla bych synovipomoci a ručit při hypotéce svým bytem. Co by se stalo, kdyby došlo k nenadálé situaci a byt by přišel do dědictví. Děkuji
12.1.2020 10:19:39

výměna nemovitosti, Komentoval(a): zdena

Dobrý den, syn si koupil byt a aby dostal hypotéku ručila mu svým bytem jeho přítelkyně. Byt celý zrekonstruoval. Je možné vyměnit cca po roce tak, aby místo bytu jeho přítelkyně ručil již svým bytem? Děkuji.
13.4.2020 21:52:07

Ručení podílem, Komentoval(a): Jan

Dobrý den, můžu ručit nemovitostí jejíž jsem 50 procentním vlastníkem? Potřebuji tomu souhlas druhého majitele, nebo jiné povolení? Děkuji!
22.4.2020 23:50:18

Ručení, Komentoval(a): Monika

Dobrý den, chtěla bych hypotéku ale nemám našetřeno a nemám ani čím ručit. Šlo by teoreticky ručit tím bytem který bych si chtěla koupit? Děkuji za odpověď
23.4.2020 09:04:24

Re: Ručení, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, kupovanou nemovitostí ručit můžete, ale banka Vám na hypotéku půjčí max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti. Bude tak třeba mít našetřeno min. 10% nebo ručit ještě jinou než kupovanou nemovitostí. Doporučuji prostudovat podmínky hypotéky nebo kontaktovat naše hypoteční poradce.

Petr JermářBanky.cz

23.5.2020 16:06:26

Ruceni, Komentoval(a): Pavlína

Dobry den, chtela jsem se zeptat. Jsem majitelka pozemku. Trzni hodnota pozemku cca 2 mil. Chtela bych na tomto pozemku stavet. Na vystavbu potrebuji cca 2,5 mil. Kdyz budu zadat v bance o uver, potrebuji mit vlastni prostredky (10% z castky o kterou budu zadat)? Nebo staci ze budu rucit tim pozemkem? Dekuji za odpoved.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Úroková sazba hypoték klesá a zájem roste. Navzdory koronaviru

Úroková sazba hypoték klesá a zájem roste. Navzdory koronaviru

1.6.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Ani koronavirus nás nezastaví! Přesně to si mohou říct poskytovatelé hypoték na českém trhu. Jen v dubnu uzavřeli víc než 6 700 nových smluv a klientům půjčili téměř 18 miliard korun. Tedy o 3 miliardy víc než loni stejnou dobou.

Hypotéky s úrokem pod 2% jsou stále častější. A bude jich přibývat

Hypotéky s úrokem pod 2% jsou stále častější. A bude jich přibývat

20.5.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Zlevňujeme. Takovou zprávu poslalo zájemcům o hypotéku v posledních týdnech hned několik bank na českém trhu. Dá se navíc čekat, že další poskytovatelé se brzy přidají. Tlačí je k tomu aktuální situace.

Objem nových hypoték v březnu klesl o čtvrtinu. Kvůli koronaviru

Objem nových hypoték v březnu klesl o čtvrtinu. Kvůli koronaviru

4.5.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Zhruba o 25,5%. Tak výrazně propadl v březnu objem nových hypoték v porovnání s únorovými údaji. Může za to zejména pandemie koronavirového onemocnění COVID-19 a opatření, která měla zabránit jejím dalšímu šíření. Dá se proto čekat, že v příštích měsících bude pokles ještě výraznější.

Pět základních podmínek pro získání hypoték

Pět základních podmínek pro získání hypoték

27.4.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Hypoteční úvěr je pro mnoho lidí jediná cesta k vlastnímu bydlení. Dosáhnout na něj je ale v posledních letech stále těžší. Přibývá totiž podmínek, které musíte pro získání hypotéky splnit. Záleží například na vašem zaměstnání, příjmech i na hodnotě nemovitosti. Projděte si vše s námi a zjistěte, jak vysněnou hypotéku získat.

Požádat o hypotéku u banky nebo přes hypotečního makléře? Srovnali jsme výhody a nevýhody

Požádat o hypotéku u banky nebo přes hypotečního makléře? Srovnali jsme výhody a nevýhody

24.4.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Objevíte perfektní byt, podepíšete smlouvu a stačí už jen získat tu nejvýhodnější hypotéku. Jenže jak ji poznat? Vyplatí se spolehnout na vaši banku nebo raději využít služby hypotečního makléře? Obě varianty mají svá pro i proti. Podívejte se na ně s námi.Banky v ČR