Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Stavební pozemek

Stavební pozemek


Definice Stavební pozemek

Stavební pozemek je takový, na kterém můžete postavit dům, chatu nebo například chalupu. Musí být proto určený k výstavbě, a to územním nebo regulačním plánem.

Naopak nestačí, pokud je vedený pouze jako pozemek určený k zástavbě. Převod takové nemovitosti na skutečný stavební pozemek může trvat mnoho let a nemáte jistotu, že k tomu opravdu dojde.

Právě účel pozemku ovlivňuje také jeho cenu. Stavební pozemky jsou obvykle nejdražší.

A jak stavební pozemek poznáte? Pomůže vám nahlédnutí do územního plánu obce. Najdete ho buď on-line (například pomocí Googlu) nebo na daném obecním či městském úřadu. Dozvíte se z něj účel nemovitosti nebo například:

  • zda je v ochranném pásmu
  • jak velkou část plochy smíte zastavět
  • jak daleko od hranice pozemku smíte stavět
  • nebo jak je řešené napojení sítí

S koupí takového pozemku vám pomůže hypotéka na pozemek. Abyste ji získali, musíte bance doložit:

  • existenci regulačního nebo územního plánu, který potvrzuje, že jde o stavební pozemek
  • stavební povolení
  • nebo například vyjádření stavebního úřadu

Stejně tak je důležité, aby byly na pozemku vyvedené inženýrské sítě a vedla k němu veřejná komunikace.

Kromě toho si před žádostí o hypotéku zjistěte také maximum informací z katastru nemovitostí. Dozvíte se například, jestli už není zastavený ve prospěch některé banky nebo zda na něm není věcné břemeno.

Podobné faktory získání hypotečního úvěru výrazně komplikují.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.38 %

Dotazy v poradně k Stavební pozemek

TC

#15661, Hypotéka na koupi pozemku, Hypoteční poradna, 20.10.2021

Dobrý den, mám možnost koupit pozemek o výměře 1 500 m2, aktuálně v katastru zapsaný jako orná půda, nicméně v územním plánu města je zakreslený jako stavební pozemek. Hledám ideální financování prostřednictvím hypotéky, ideálně bez nutnosti ručit za úvěr jinou nemovitostí. Má představa je rozdělit pozemek na dvě stavební parcely o velikosti 750 m2 a zasíťovat je. Z prodeje jedné takto zhodnocené parcely bych chtěl uhradit úvěr na koupi celých 1 500 m2. Má kupní cena na pozemek je taková, že je to opravdu reálné. Můj dotaz zní takto - jde hypoteční úvěr postavit tak, aby nebyla žádná překážka splatit celý úvěr např. po roce od jeho uzavření? Je zde reálná možnost, že banka zafinancuje nákup pozemku bez zástavy jinou nemovitostí, pokud mám 15% z požadovaného úvěru naspořeno? Předem Vám děkuji za Váše rady.

Dobrý den,

hypoteční úvěr je určitě možné sjednat tak, abyste ho mohl za rok splatit celý bez sankce. Hypotéku můžete doplatit vždy ke konci fixace, tedy by stačilo sjednat fixaci úrokové sazby na 1 rok. Banka Vám může půjčit max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti (LTV), tedy pokud by byla hodnota pozemku dostačující, lze hypotéku sjednat i bez zástavy další nemovitosti.

EB

#13462, Hypotéka na stavbu domu, Hypoteční poradna, 14.3.2021

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na názor, zda je reálné dostat hypotéku na specifický pozemek. Všude kolem jsou již domy a pozemek je v územnm plánu veden jako "bydlení nízkopodlažní předměstské". Nicméně v katastru je jako zahrada s tím, že by se poté vyjala daná část a převedla se na stavební pozemek. Postavit bych tam chtěla modulový dům k trvalému bydlení. Sítě jsou vedle pozemku, VAK již schválil a nacenil přípojku, ale ještě se nezačala realizovat. Myslíte, že je reálná možnost dostat hypotéku? Ideálně na 90% LTV nebo na 100% s ručením nemovitosti rodiče? Děkuji předem za odpověď

Dobrý den,

stavební pozemek vedený jako zahrada není vůbec překážkou pro získání hypotéky. Rozhodující je vždy územní plán a napojení na sítě (u nezasíťovaných pozemků se obvykle vyžaduje min. vydaný územní souhlas na přípojky). 100% hypotéku na stavbu RD získáte při ručení ještě jinou než budovanou nemovitostí (např. nemovitost rodičů). Kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejvhodnější banku. Prostudujte náš článek Hypotéka na stavbu domu.

MP

#13115, Prodej pozemku a daň z příjmu, Reality, 23.2.2021

Dobrý den, vlastníme stavební pozemek 2 roky. Původně jsme zde chtěli stavět rodinný dům, máme i vypracovanou část projektu (jsme schopni prokázat). Nakonec jsme našli jinde hotový dům. Je možné využít osvobození od daně z příjmu prodeje pozemku, pokud použijeme prostředky na splacení hypotéky nového domu jinde? Případně pokud ne, lze do výdajů oproti prodejní ceně kromě ceny za pořízení započítat i výdaje na technické zhodnocení, tj. přípojka elektřiny, hydrogeologický vrt? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

osvobození od daně z příjmu při využití peněz z prodeje nemovitosti na řešení vlastních bytových potřeb se týká jen nemovitostí, ve kterých jste bydlela (byť méně než 2 roky). Zisk z prodeje stavebního pozemku tak bude třeba zdanit. Daněný zisk můžete ponížit o náklady na technické zhodnocení.

AK

#12953, Oceňování pozemků z pohledu bank, Hypoteční poradna, 13.2.2021

Dobrý den, mám dotaz ohledně oceňování nemovitého majetku. Mám v plánu si sjednat hypoteční úvěr na výstavbu malého rodinného domu v hodnotě řekněme 2,5 mil. Kč (přesný rozpočet zatím není znám) s tím, že bych si půjčil 2 mil. Kč. Chci se zeptat, jestli je možné ocenit nemovitý majetek, například stavební pozemek na kterém chci stavět. Potom by mě zajímalo, jak takové oceňování probíhá. Často slyším, že banky oceňují tyto nemovitosti spíš na menší hodnotu. Byť holý pozemek 1 200 m2 se všemi dostupnými přípojkami v těsné blízkosti u pozemku (do 1m) ocení řekněme na 50 000 Kč, přestože tržní cena je víc než deseti násobek, a o nezávislém odhadu soudním znalcem ani nemluvím. Tak mě zajímá, co je na tom pravdy a v čem je problém, ať vím na co se mám připravit. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banky do zástavy za hypotéku přijímají i stavební pozemky. Ocenění probíhá zcela standardně (nejsou zde žádné odchylky oproti oceňování bytů či domů). Není pravdou, že by banky oceňovaly stavební pozemky pouze na 10% hodnoty. Hodnota se však může velmi lišit dle připravenosti pozemku ke stavbě (je-li pozemek určen k zástavbě územním plánem obce a je-li zasíťován). 

Páteřní sítě 1m od hranice pozemku jsou dobrým začátkem, ale co když Vám obec nedá souhlas s napojením? Vaše přípojky budou umístěny na pozemku obce. Od obce tak potřebujete souhlas s věcným břemenem. Ten některé obce podmiňují zaplacením nemalého poplatku (i stovky tisíc korun). Pokud by např. v místě budoucích přípojek byla nově zbudovaná či zrekonstruovaná infrastruktura (silnice, chodník), nemusí Vám být stavba např. dalších 5 let vůbec povolena. Nebo je třeba kapacita VaK sítě na hranici svých možností a obec nemusí umožnit napojení dalších parcel. Je tak velký rozdíl mezi zasíťovaným a nezasíťovaným pozemkem. Chcete-li zvýšit hodnotu svého pozemku, doporučuji nejprve zbudovat přípojky (nebo si na ně opatřit aspoň územní souhlas).

Doporučuji náš článek Hypotéka na stavbu domu.

Š

#12785, Nákup a prodej pozemku a daň z příjmu, Daně, 2.2.2021

Dobrý den, mám dotaz ohledně případného osvobození od daně z příjmů z prodeje nemovitých věcí. V roce 2018 jsem dostal darem od matky pozemek. V roce 2020 jsem tento pozemek v rámci vícestranné kupní smlouvy prodal obci, ale obratem jsem od obce koupil jiný pozemek, který použiji na stavbu RD. Původně se mělo jednat o směnnou smlouvu, ale z důvodu více stran to tedy byla vícestranná kupní smlouva. Mohu takto uplatnit osvobození od daně z příjmu z prodeje nemovitosti, když jsem peníze za pozemek použil ihned obratem na obstarání vlastní bytové potřeby, tzn. nákup stavebního pozemku? Musím to nějak hlásit finančnímu úřadu? Všude čtu, že se oznamuje až zisk nad 5 mil., tak si nejsem jistý, jestli i já mám něco hlásit, když můj zisk byl cca 113 000 Kč. Stavební pozemek byl dražší. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud jste příjem z prodeje pozemku použil do 1 roku od data přijetí peněz na řešení svých bytových potřeb (např. nákup stavebního pozemku), jste od placení daně z příjmu (15% ze zisku) osvobozen. Tuto skutečnost je třeba nahlásit Finančnímu úřadu. Tato možnost osvobození se týká pouze pozemků souvisejících se stavbou. Ohlašovací limit 5 mil. Kč platí pro nezdanitelné příjmy (např. dar v rámci rodiny), nikoliv pro příjem z prodeje pozemku (byť darovaného v rámci rodiny).

Články o Stavební pozemek

Nemovitosti zdražují nejrychleji za 10 let. Až o 16 %

Nemovitosti zdražují nejrychleji za 10 let. Až o 16 %

2.6.2021, Reality

… na to, jestli sháníte byt, dům nebo stavebnípozemek. Nejvíc zdražují pozemkyNa největší meziroční zdražení se musíte připravit, pokudhledáte stavební pozemek. V prvním letošním čtvrtletí totiž lidé za parceluzaplatili v průměru o 16 % víc než o rok dřív. Tempo přitom zrychluje. V po…

Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

20.11.2020, Hypotéka

…pozemek. Důležité je zejména, jestli už parcelu máte, nebo ji teprveplánujete koupit. Právě to ovlivňuje postup při žádosti o hypoteční úvěr. Stavební pozemek už máteJednodušší je, když už pozemek máte.Automaticky s ním ručíte za stavbu, která na něm vznikne. Jeho cena se totižzapočí…

Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

17.11.2020, Hypotéka

Ručení nemovitostí je základní podmínkouhypotéky. Co všechno ale banka do zástavy přijme? Musíte ručit kupovanounemovitostí nebo to může být i jiná nemovitost? A jde jako záruka použítpozemek nebo chalupa? Možná i vy řešíte podobné otázky. Proto vám na ně nyníodpovíme. Obecně platí, …

Majetková přiznání ČSSD

Majetková přiznání ČSSD

18.3.2015, Politika

…tný realitní obchodník Nová místopředsedkyně ČSSD Lenka Teska Arnoštová je zdatná obchodnice na poli realit. V roce 2006 zakoupila lukrativní stavební pozemek v Praze Michli o výměře 1 747m2 za 1,5 mil. Kč, tedy kupovala m2 za zhruba 859 Kč. Cenová mapa z roku 2006 indikovala cenu po…Banky v ČR