Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Stavební pozemek

Stavební pozemek


Definice Stavební pozemek

Stavební pozemek je takový, na kterém můžete postavit dům, chatu nebo například chalupu. Musí být proto určený k výstavbě, a to územním nebo regulačním plánem.

Naopak nestačí, pokud je vedený pouze jako pozemek určený k zástavbě. Převod takové nemovitosti na skutečný stavební pozemek může trvat mnoho let a nemáte jistotu, že k tomu opravdu dojde.

Právě účel pozemku ovlivňuje také jeho cenu. Stavební pozemky jsou obvykle nejdražší.

A jak stavební pozemek poznáte? Pomůže vám nahlédnutí do územního plánu obce. Najdete ho buď on-line (například pomocí Googlu) nebo na daném obecním či městském úřadu. Dozvíte se z něj účel nemovitosti nebo například:

  • zda je v ochranném pásmu
  • jak velkou část plochy smíte zastavět
  • jak daleko od hranice pozemku smíte stavět
  • nebo jak je řešené napojení sítí

S koupí takového pozemku vám pomůže hypotéka na pozemek. Abyste ji získali, musíte bance doložit:

  • existenci regulačního nebo územního plánu, který potvrzuje, že jde o stavební pozemek
  • stavební povolení
  • nebo například vyjádření stavebního úřadu

Stejně tak je důležité, aby byly na pozemku vyvedené inženýrské sítě a vedla k němu veřejná komunikace.

Kromě toho si před žádostí o hypotéku zjistěte také maximum informací z katastru nemovitostí. Dozvíte se například, jestli už není zastavený ve prospěch některé banky nebo zda na něm není věcné břemeno.

Podobné faktory získání hypotečního úvěru výrazně komplikují.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Stavební pozemek

KV

#12111, Hypotéka, vlastní úspory a zástava, Hypoteční poradna, 15.12.2020

Dobrý den, s manželem máme hypotéku na byt ve výši 1,71 mil. Kč. Naše rodina se však rozrostla a byt bude určitě v budoucnu malý. Rádi bychom postavili dům. Máme stavební pozemek a možnost ručení dalším domem. Bude v našem případě banka požadovat další hotovost? V současné době ručíme bytem a také tou nemovitosti, kterou bychom rádi zařadili do zástavy v případě výstavby domu. Byt by se samozřejmě prodal a hypotéka předčasné splatila. Bylo nám řečeno, že banka v případě druhého bydlení požaduje již 20%. Jak je to ale v případě, že bychom kromě budoucí novostavby ručili i jiným domem? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banka Vám může půjčit max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti. Potřebujete tak 10-20% vlastních úspor. Absenci vlastních úspor je možné řešit vyšší zástavou (můžete bance ručit ještě jinou než kupovanou/budovanou nemovitostí). Kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejlepší možné řešení.

A

#11976, Proč kupní cena pozemku roste?, Reality, 2.12.2020

Dobrý den, před čtyřmi lety jsme chtěli dokoupit k RD zahradu a obecní úřad nám tehdy poslal kladnou odpověď a cenu 15 000 Kč za plochu 280 m2, tedy 54 Kč/m2. Bohužel jsme si tehdy odkup nemohli dovolit z důvodu rozsáhlé rekonstrukci domu. Teď jsme to chtěli dokoupit, ale cena vzrostla na 300 Kč/m2 a celková cena na 84 000 Kč. Jak je to možné? Na úřadě mi řekli, že je to stavební pozemek! Na katastru nemovitostí je tento pozemek je označen jako ostatní plocha, a způsob využití ostatní komunikace. Můžete mi nějak vysvětlit? Děkuji.

Dobrý den,

možný způsob využití pozemku řeší územní plán obce, nikoliv zapsané aktuální využití na katastru. Není tedy až tak podstatné, co je na katastru u pozemku zapsáno (zahrada, ostatní plocha nebo třeba pole). Lze-li na pozemku dle územního plánu stavět, pak je stavební (a má hodnotu stavebního pozemku).

Ceny realit v posledních letech prudce rostly (i o více než 20% ročně), tedy za 4 roky se mohla hodnota pozemku, bytu či domu i zdvojnásobit. Nevím v jaké lokalitě se nachází váš pozemek, ale cena 47 Kč/m2 se mi zdá nepřiměřeně nízká i na poměry roku 2016 (to má blíží k prodejní ceně pole za vesnicí a ne k zahradě v obci vedle vašeho RD, na které lze stavět). 

Nezapomeňte, že obec nemá povinnost Vám svůj pozemek prodat a cenu si prodávající může stanovit dle svého uvážení (je pouze na kupujícím, zdali ji akceptuje). Obec musí postupovat s péčí řádného hospodáře a nemůže prodávat pod tržní cenou. Pokud pozemek chcete, příliš bych s koupí neváhal (obec může kdykoliv přestat své pozemky prodávat a cena 300 Kč/m2 je velmi slušná i na poměry nejmenších obcí v ČR). 

R

#11771, Zasíťovaný pozemek, Reality, 13.11.2020

Dobrý den, mám koupený stavební pozemek a řešíme stavební povolení. Je to zasíťovaný pozemek, plyn, voda a elektřina. Na kraji pozemku vše připraveno. Starosta mi řekl, že je podmínkou studna a odpadní nádrž, protože stavební pozemky nejsou připojené na vodu a kanalizaci, i když jsou všude v silnici už rozvody. Ale ve smlouvě studna ani odpadní nádrž není napsaná. Můj dotaz zní, jestli půjde financovat pomocí hypotéky také vrtaná studna. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

jak to tedy prosím máte s pozemkem, je zasíťovaný nebo ne? Za zasíťovaný pozemek se považuje takový, který má přípojky vyvedené na hranici svého pozemku. Vodovodní přípojka končí ve vodoměrné šachtě, kanalizační přípojka revizní šachtou, plynovodní přípojka v plynoměrném sloupku a elektrická přípojka v HDS (smyčka NN ve sloupku na hranici pozemku, vedle elektroměrného pilíře). Vedou-li Vám pouze kolem pozemku hlavní řády, pak pozemek zasíťovaný není a Vás čeká administrativně náročná výstavba přípojek. 

Vrtaná studna přijde na několik desítek tisíc korun a můžete ji určitě financovat hypotékou i půjčkou. Výhodnější by však bylo se místo vrtané studny napojit na hlavní vodovodní řád. Vede-li Vám hlavní řád přímo kolem pozemku, neměl by být problém postavit vodovodní přípojku do 40 000 Kč. 

Doporučuji náš článek Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka (druhý a třetí díl o vodovodní, kanalizační a plynovodní přípojce vydáme v následujících týdnech). 

I

#11432, Hypotéka na stavbu, Hypoteční poradna, 6.10.2020

Dobrý den, s přítelem si chceme vzít hypotéku na stavbu domu. Máme stavební pozemek, který vlastníme napůl. Cena pozemku loni byla 800 000 Kč i s IS. Bohužel ale přítel měl v minulosti nesplacené dluhy, kvůli kterým se dostal do registru dlužníků. Nyní jsou pohledávky již propadlé, ale zápisy jsou stále aktivní. Máme hotový projekt na stavbu, kde cena výstavby je 2,4 mil. Kč. Přítel má příjem 25 tisíc, já 22 tisíc. Jde mi o to, zda mohu žádat o hypotéku pouze sama. Potřebovali bychom si půjčit 2,2 milionu, zbytek máme v hotovosti. Jak by to bylo se stavebním povolením? Musí být pouze na mě, nebo můžeme být oba dva vedeni jako majitelé domu s tím, že hypotéku bych si vzala pouze já?

Dobrý den,

dům je nedílnou součástí pozemku. Vlastníte-li pozemek 50:50, budete vlastnit ve stejném poměru i postavený RD. Banky přihlížejí pouze k záznamům v registrech mladším 5 let. Jsou-li přítelovy prohřešky starší, nemusí mít negativní vliv na získání hypotéky. Sama byste s příjmem 22 000 Kč na hypotéku ve Výši 2,2 mil. Kč dosáhnout měla, ale přítel by pak nemohl uplatňovat slevu na dani za zaplacené úroky (to bude aktuální, až půjdete na mateřskou). Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejlepší možné řešení. 

T

#10723, Hypotéka na koupi zahrady, Hypoteční poradna, 19.7.2020

Dobrý den, chtěl bych si koupit zahradu zhruba za 450 000 Kč. Jaký je podle Vás nejlepší způsob financovaní? Měsíční příjem je 55 000 Kč, měsíční náklady jsou cca. 18.000 Kč. Děkuji

Dobrý den,

můžete-li bance ručit jinou než kupovanou nemovitostí (byt, dům, stavební pozemek - banky do zástavy akceptují pouze trvale obyvatelné nemovitosti), pak bych doporučil hypotéku s úrokem kolem 2%. Jinak půjčka s úrokem 4-7% (doporučuji Equa bank za 3,87%).

Články o Stavební pozemek

Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

20.11.2020, Hypotéka

…pozemek. Důležité je zejména, jestli už parcelu máte, nebo ji teprveplánujete koupit. Právě to ovlivňuje postup při žádosti o hypoteční úvěr. Stavební pozemek už máteJednodušší je, když už pozemek máte.Automaticky s ním ručíte za stavbu, která na něm vznikne. Jeho cena se totižzapočí…

Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

17.11.2020, Hypotéka

Ručení nemovitostí je základní podmínkouhypotéky. Co všechno ale banka do zástavy přijme? Musíte ručit kupovanounemovitostí nebo to může být i jiná nemovitost? A jde jako záruka použítpozemek nebo chalupa? Možná i vy řešíte podobné otázky. Proto vám na ně nyníodpovíme. Obecně platí, …

Majetková přiznání ČSSD

Majetková přiznání ČSSD

18.3.2015, Politika

…tný realitní obchodník Nová místopředsedkyně ČSSD Lenka Teska Arnoštová je zdatná obchodnice na poli realit. V roce 2006 zakoupila lukrativní stavební pozemek v Praze Michli o výměře 1 747m2 za 1,5 mil. Kč, tedy kupovala m2 za zhruba 859 Kč. Cenová mapa z roku 2006 indikovala cenu po…Banky v ČR