Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Stavební pozemek

Stavební pozemek


Definice Stavební pozemek

Stavební pozemek je takový, na kterém můžete postavit dům, chatu nebo například chalupu. Musí být proto určený k výstavbě, a to územním nebo regulačním plánem.

Naopak nestačí, pokud je vedený pouze jako pozemek určený k zástavbě. Převod takové nemovitosti na skutečný stavební pozemek může trvat mnoho let a nemáte jistotu, že k tomu opravdu dojde.

Právě účel pozemku ovlivňuje také jeho cenu. Stavební pozemky jsou obvykle nejdražší.

A jak stavební pozemek poznáte? Pomůže vám nahlédnutí do územního plánu obce. Najdete ho buď on-line (například pomocí Googlu) nebo na daném obecním či městském úřadu. Dozvíte se z něj účel nemovitosti nebo například:

  • zda je v ochranném pásmu
  • jak velkou část plochy smíte zastavět
  • jak daleko od hranice pozemku smíte stavět
  • nebo jak je řešené napojení sítí

S koupí takového pozemku vám pomůže hypotéka na pozemek. Abyste ji získali, musíte bance doložit:

  • existenci regulačního nebo územního plánu, který potvrzuje, že jde o stavební pozemek
  • stavební povolení
  • nebo například vyjádření stavebního úřadu

Stejně tak je důležité, aby byly na pozemku vyvedené inženýrské sítě a vedla k němu veřejná komunikace.

Kromě toho si před žádostí o hypotéku zjistěte také maximum informací z katastru nemovitostí. Dozvíte se například, jestli už není zastavený ve prospěch některé banky nebo zda na něm není věcné břemeno.

Podobné faktory získání hypotečního úvěru výrazně komplikují.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.58 %

Dotazy v poradně k Stavební pozemek

T

#10723, Hypotéka na koupi zahrady, Hypoteční poradna, 19.7.2020

Dobrý den, chtěl bych si koupit zahradu zhruba za 450 000 Kč. Jaký je podle Vás nejlepší způsob financovaní? Měsíční příjem je 55 000 Kč, měsíční náklady jsou cca. 18.000 Kč. Děkuji

Dobrý den,

můžete-li bance ručit jinou než kupovanou nemovitostí (byt, dům, stavební pozemek - banky do zástavy akceptují pouze trvale obyvatelné nemovitosti), pak bych doporučil hypotéku s úrokem kolem 2%. Jinak půjčka s úrokem 4-7% (doporučuji Equa bank za 3,87%).

LV

#10398, Mohu ručit za hypotéku pozemkem?, Hypoteční poradna, 10.6.2020

Dobrý den, chceme koupit stavební pozemek, jehož součástí je stavba bez čísla popisného či evidenčního. Poskytne banka na toto hypotéku, kdybychom ručili za tento pozemek jinou nemovitostí vhodnou k bydlení? Je toto dostatečný účel, když stavba nemá žádné číslo, ale je to stavební pozemek?

Dobrý den,

hypotéku můžete čerpat i na koupi stavebního pozemku, kterým lze ručit. Možná tak ani nebude třeba ručit jinou než kupovanou nemovitostí. Stavba bez čísla popisného bude mít dopad na hodnotu pozemku (hodnotný zkolaudovatelný dům zvýší hodnotu zástavy, starý nebo nezkolaudovatelný dům může naopak hodnotu pozemku snížit). 

AK

#10174, Hypotéka na pozemek, Hypoteční poradna, 22.5.2020

Dobrý den, Vážení, rádi bychom si koupili pozemek (zahrada). V horizontu cca 3-4 let bude pozemek převedený na stavební pozemek. Jakým nejlepším způsobem koupi financovat? Zdroje máme cca 200 tis. Kč, cena pozemku je 1,3 mil. Kč. Děkuji Vám.

Dobrý den,

doporučuji koupi pozemku financovat hypotékou. Kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení.

T

#9686, Konsolidace hypoték, Hypoteční poradna, 11.4.2020

Dobrý den, mám úvěr na byt ze stavebního spoření na 1,4 mil. Kč, splaceno cca 600 000 Kč. Dále vlastním stavební pozemek v hodnote 800 000 Kč. Přemýšlím o stavbě domu za cenu okolo 2,5 mil. Kč. Existuje možnost vzít si hypotéku, kterou doplatím stávající úvěr a postavím za to dům? Po přesťehování by se byt pronajímal nebo prodal podle potřeby financí na dodělání domu a jeho okolí. Moje představa je mít byt bez dluhu a kdyby se něco pokazilo přijít ,,jen" o pozemek a dům. Vlastní finance zanedbatelné, tak na výbavu nového domu. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

kdyby se "něco pokazilo", můžete přijít i o nemovitosti, které banka nemá v zástavě (pokud by na doplacení dluhu nestačily nemovitosti v zástavě). Banka Vám může půjčit max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti. Pokud byste dal do zástavy pouze pozemek a dům (celkem 3,3 mil. Kč), může Vám banka půjčit max. 2,97 mil. Kč, což by nestačilo na stavbu RD (2,5 mil. Kč) a refinancování úvěru na byt (0,8 mil. Kč). 

AJ

#8612, Hypotéka a ručení pozemkem, Hypoteční poradna, 19.1.2020

Dobrý den pane Jermář, chci koupit pozemek o výměře cca 6 000 m2. Je veden jako trvalý travní porost a v územním plánu je k dispozici k výstavbě RD. Při sjednávání hypotéky chci ručit samotným pozemkem, který následně rozparceluji a pro část zřídím inženýrské sítě (změna na stavební pozemek). Druhou část pozemku, cca 2500m2 bez inž. sítí jako travní porost bych chtěl vyjmout z ručení hypotéky a následně prodat. Otázka zní, je tento scénář reálný a jak se k tomuto postaví banka? Děkuji

Dobrý den,

při splnění podmínky LTV (banka Vám nemůže půjčit více než 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti) je toto teoreticky možné. Nicméně jednodušší by bylo pozemek rozdělit již před žádostí o hypotéku a ručit bance jen jedním pozemkem, neboť banka Vám do katastru možná zapíše věcné břemeno zákaz zcizení a zákaz zatížení. Bez souhlasu banky a papírování by tak nebylo možné část pozemku prodat. 

Články o Stavební pozemek

Hypotéka: Jakou nemovitostí lze ručit?

Hypotéka: Jakou nemovitostí lze ručit?

23.8.2018, Hypotéka

… Jakou nemovitostí lze ručit? bytová jednotka či ateliér rodinný dům bytový dům rekreační objekt s přiděleným číslempopisným nebo orientačním stavební pozemek Nemovitost musíbýt vždy vosobním vlastnictví. Družstevní vlastnictví není přípustné,neboť vtomto případě nevlastníme přímo by…

Majetková přiznání ČSSD

Majetková přiznání ČSSD

18.3.2015, Politika

…tný realitní obchodník Nová místopředsedkyně ČSSD Lenka Teska Arnoštová je zdatná obchodnice na poli realit. V roce 2006 zakoupila lukrativní stavební pozemek v Praze Michli o výměře 1 747m2 za 1,5 mil. Kč, tedy kupovala m2 za zhruba 859 Kč. Cenová mapa z roku 2006 indikovala cenu po…Banky v ČR