Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Stavební pozemek

Stavební pozemek


Definice Stavební pozemek

Je pozemek, který je vymezený a určený k výstavbě nemovitosti územním rozhodnutím, případně regulačním plánem.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k Stavební pozemek

AK

#10174, Hypotéka na pozemek, Hypoteční poradna, 22.5.2020

Dobrý den, Vážení, rádi bychom si koupili pozemek (zahrada). V horizontu cca 3-4 let bude pozemek převedený na stavební pozemek. Jakým nejlepším způsobem koupi financovat? Zdroje máme cca 200 tis. Kč, cena pozemku je 1,3 mil. Kč. Děkuji Vám.

Dobrý den,

doporučuji koupi pozemku financovat hypotékou. Kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení.

T

#9686, Konsolidace hypoték, Hypoteční poradna, 11.4.2020

Dobrý den, mám úvěr na byt ze stavebního spoření na 1,4 mil. Kč, splaceno cca 600 000 Kč. Dále vlastním stavební pozemek v hodnote 800 000 Kč. Přemýšlím o stavbě domu za cenu okolo 2,5 mil. Kč. Existuje možnost vzít si hypotéku, kterou doplatím stávající úvěr a postavím za to dům? Po přesťehování by se byt pronajímal nebo prodal podle potřeby financí na dodělání domu a jeho okolí. Moje představa je mít byt bez dluhu a kdyby se něco pokazilo přijít ,,jen" o pozemek a dům. Vlastní finance zanedbatelné, tak na výbavu nového domu. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

kdyby se "něco pokazilo", můžete přijít i o nemovitosti, které banka nemá v zástavě (pokud by na doplacení dluhu nestačily nemovitosti v zástavě). Banka Vám může půjčit max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti. Pokud byste dal do zástavy pouze pozemek a dům (celkem 3,3 mil. Kč), může Vám banka půjčit max. 2,97 mil. Kč, což by nestačilo na stavbu RD (2,5 mil. Kč) a refinancování úvěru na byt (0,8 mil. Kč). 

AJ

#8612, Hypotéka a ručení pozemkem, Hypoteční poradna, 19.1.2020

Dobrý den pane Jermář, chci koupit pozemek o výměře cca 6 000 m2. Je veden jako trvalý travní porost a v územním plánu je k dispozici k výstavbě RD. Při sjednávání hypotéky chci ručit samotným pozemkem, který následně rozparceluji a pro část zřídím inženýrské sítě (změna na stavební pozemek). Druhou část pozemku, cca 2500m2 bez inž. sítí jako travní porost bych chtěl vyjmout z ručení hypotéky a následně prodat. Otázka zní, je tento scénář reálný a jak se k tomuto postaví banka? Děkuji

Dobrý den,

při splnění podmínky LTV (banka Vám nemůže půjčit více než 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti) je toto teoreticky možné. Nicméně jednodušší by bylo pozemek rozdělit již před žádostí o hypotéku a ručit bance jen jedním pozemkem, neboť banka Vám do katastru možná zapíše věcné břemeno zákaz zcizení a zákaz zatížení. Bez souhlasu banky a papírování by tak nebylo možné část pozemku prodat. 

FP

#8092, Nákup a prodej pozemku, Daně, 21.11.2019

Dobrý den, pokud jsem koupil v letošním roce stavební pozemek a zároveň ho letos ještě prodám (bude převedeno na katastru) a rozdíl příjmu a výdajů na tento pozemek následně použiji ještě letos jako úhradu jedné zálohové faktury developera, který mi staví na základě budoucí kupní smlouvy rodinný dům a který koupím a přestěhuji se do něj až příští rok, je možné uplatnit osvobození od daně z příjmu? Děkuji

Dobrý den,

osvobození od daně z příjmu (15% ze zisku) zde možné není, neboť jste nesplnil podmínku, kdy mezi nákupem a prodejem musí uplynout min. 5 let (nebo musíte v nemovitosti min. 2 roky bydlet). Jak se ziskem z prodeje naložíte už na placení daně vliv nemá (i kdybyste dal třeba celý zisk na charitu, daň zaplatit musíte).

TK

#8042, Stavba RD a ručení pozemkem, Hypoteční poradna, 16.11.2019

Dobrý den, vlastním stavební pozemek v hodnotě 1,35 mil. Kč, čisté LV bez zatížení. Chci na něm postavit dřevostavbu na klíč. Firmy mi ji podle stavební dokumentace oceňují na cca 5 mil. Kč. Chci se zeptat, zda-li mi banka půjčí tolik peněz. S bonitou problém není, spíš jestli bude stačit ručit pozemkem a nebudu muset dávat do hypotéky další vlastní prostředky. Také bych se rád zeptal jak banka pozná, že bude dům stát 5 nebo 4 miliony. Jelikož se bude jednat o dům podlahovou plochou malý, ale z nadstandardních materiálů a stavebních postupů. Tak aby se bance nezdálo divné, že to bude stát tolik peněz a nebudou chtít tolik půjčit.

Dobrý den,

banka Vám může půjčit max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti (pro lepší úrok max. 80%). Ručením nemovitostí s celkovou hodnotou 6,35 mil. Kč podmínky pro poskytnutí hypotéky ve výši 5 mil. Kč splníte (LTV 79%). Hypotéka na stavbu se čerpá po částech, platit budete dodavateli vždy jen dokončenou část, kterou banka nechá ocenit znalcem (takto banka pozná, jak hodnotný dům stavíte). Doporučuji kontaktovat naše hypo specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky - vše s Vámi projdeme a nabídneme nejlepší možné řešení. 

Články o Stavební pozemek

Hypotéka: Jakou nemovitostí lze ručit?

Hypotéka: Jakou nemovitostí lze ručit?

23.8.2018, Hypotéka

… Jakou nemovitostí lze ručit? bytová jednotka či ateliér rodinný dům bytový dům rekreační objekt s přiděleným číslempopisným nebo orientačním stavební pozemek Nemovitost musíbýt vždy vosobním vlastnictví. Družstevní vlastnictví není přípustné,neboť vtomto případě nevlastníme přímo by…

Majetková přiznání ČSSD

Majetková přiznání ČSSD

18.3.2015, Politika

…tný realitní obchodník Nová místopředsedkyně ČSSD Lenka Teska Arnoštová je zdatná obchodnice na poli realit. V roce 2006 zakoupila lukrativní stavební pozemek v Praze Michli o výměře 1 747m2 za 1,5 mil. Kč, tedy kupovala m2 za zhruba 859 Kč. Cenová mapa z roku 2006 indikovala cenu po…Banky v ČR