Banky.cz Banky.cz Články Hypotéka Hypotéka na nemovitost v zahraničí: 3 možnosti, jak ji získat

Hypotéka na nemovitost v zahraničí: 3 možnosti, jak ji získat

Hypotéka na nemovitost v zahraničí: 3 možnosti, jak ji získat
3.10.2020, Hypotéka

Pořídit si vlastní chatu v Alpách nebo třeba apartmán v Chorvatsku. O něčem podobném sní alespoň občas skoro každý, kdo někdy vyrazil na dovolenou do zahraničí. Splnit si podobný sen přitom není tak složité, jak se na první pohled zdá. Pomůže vám hypotéka na nemovitost v zahraničí. Podívejte se, jaké možnosti máte.

Užít si pohodovou lyžovačku kdykoliv chcete, aniž byste museli řešit hotel či pronájem chaty. Vychutnat si důchod v malém apartmánu u moře. Anebo například vydělat nákupem a následným pronájmem bytu v některé světové metropoli.

Důvodů k nákupu nemovitosti v zahraničí je zkrátka celá řada.

Spousta lidí se ale podobného nápadu rychle vzdává. Jednoduše proto, že získat nemovitost v cizí zemi se jim zdá nereálné.

Jenže to už dávno není pravda. Koupit si dům či byt v jiné zemi je skoro stejně jednoduché jako nákup nemovitosti v tuzemsku.

3 typy hypotéky na nemovitost v zahraničí

Jak ale nemovitost v cizině získat? Ideální je mít dostatek vlastních peněz a koupit si vysněný byt, dům nebo třeba chalupu ze svých úspor.

V praxi si to ale může dovolit jen málokdo. Proto existuje ještě jedno řešení: hypotéka na nemovitost v zahraničí. Díky ní si půjčíte od banky, které pak vše postupně splácíte.

Peníze na splátky navíc můžete získat třeba tím, že zahraniční byt či chalupu pronajímáte. A nemusíte kvůli tomu ani nikam jezdit – existuje spousta služeb, které za vás zařídí všechny potřebné úkony.

A jak vlastně hypotéka na nemovitost v zahraničí funguje? Na výběr máte 3 varianty:

 • hypotéku požádáte přímo v zahraničí.
 • U české banky požádáte o takzvanou americkou hypotéku.
 • Využijete klasickou hypotéku u některého z českých poskytovatelů.

Hypotéka v zahraničí

První možností je požádat o hypotéku přímo v zemi, kde si chcete byt či dům pořídit. Vše tak vyřešíte „na jednom místě”. A navíc můžete ručit nemovitostí, kterou si kupujete.

Samozřejmě musíte splnit klasické podmínky pro získání hypotéky, jako je bonita či minimální věk žadatele. Zpravidla bývají podobné jako v České republice.

Zároveň ale platí, že v různých zemích jsou s hypotečními úvěry spojené různé další podmínky a poplatky.

Může se tak stát, že vám banka půjčí nanejvýš 70 % z hodnoty nemovitosti. Jednoduše proto, že v daném státě nemáte bydliště.

Někde je pro získání hypotéky potřeba také prokázat bankovní historii v dané zemi. A počítejte i s tím, že jednotlivé státy mají jinou daň za pořízení nemovitosti.

To vše si musíte předem nastudovat. Jinak můžete být dost nemile zaskočeni. A zaplatit za hypotéku víc, než čekáte.

Výhody a nevýhody

 • můžete ručit kupovanou nemovitostí
 • musíte zjistit, jaké poplatky a podmínky jsou spojené s hypotékou v dané zemi
 • v některých státech musíte prokázat bankovní historii
 • výše hypotéky v poměru k zástavě (LTV) může být poměrně nízká

Americká hypotéka u české banky

Řešením může být také neúčelová neboli americká hypotéka, kterou nabízí řada bank na českém trhu. Od běžného hypotečního úvěru se liší tím, že ji můžete využít na cokoliv. Banku totiž účel nezajímá.

A protože ručíte nemovitostí, získáte podstatně nižší úrok než u spotřebitelských úvěrů.

Nic tak nebrání tomu, využít americkou hypotéku na nákup horské chaty v Alpách nebo přímořského apartmánu.

Pamatujte ale, že zpravidla můžete ručit jen nemovitostí v České republice. Výše půjčky navíc bývá o něco nižší než u běžné hypotéky. Naopak úroky jsou oproti o ní o trochu větší.

Výhody a nevýhody

 • je jen na vás, jak hypotéku využijete
 • nabízí ji většina bank na českém trhu
 • můžete ručit jen nemovitostí v České republice
 • maximální LTV se pohybuje okolo 70 %
 • úroky jsou vyšší než u účelové hypotéky
 • maximální doba splácení bývá kratší než u běžné hypotéky, tím pádem roste výše splátek

Klasická hypotéka v České republice

Hypotéka na nemovitost v zahraničí může vypadat také úplně stejně jako běžný hypoteční úvěr, který získáte na dům či byt v České republice. Tedy se stejným úrokem i podmínkami.

Stačí jen vybrat domácí banku, která takovou půjčku poskytuje.

A v tom je právě háček. Zdaleka ne každý poskytovatel hypotéku na nemovitost v zahraničí nabízí. Je proto potřeba dobře hledat a vybírat.

Stejně jako u americké hypotéky musíte počítat s tím, že budete ručit nemovitostí v České republice. Většinou ale není nutné, abyste byli jejím majitelem. Stačí, když od něj máte ověřený souhlas.

Hypotéku na nemovitost v zahraničí navíc zpravidla získáte jen u staveb, které už stojí nebo jsou ve výstavbě. Pokud tedy náhodou plánujete postavit zbrusu nový dům či chalupu, klasický hypoteční úvěr od českého poskytovatele vám nepomůže.

Přesto tato varianta bývá nejvýhodnější. Podmínky jsou totiž jasné a srozumitelné a nemusíte se bát, že doplatíte na neznalost cizích zákonů a nařízení.

Kromě toho dostanete dobrý úrok, vyšší půjčku a delší dobu splácení. Lépe si tak přizpůsobíte výši splátek. Stačí jen mít dostatečnou bonitu a splnit ostatní obvyklé podmínky pro získání půjčky na bydlení.

Výhody a nevýhody

 • maximální možná půjčka je vyšší než u předchozích variant
 • nižší úrok než u americké hypotéky
 • doba splácení je obvykle až 30 let
 • podmínky jsou podobné jako u hypotéky na nákup nemovitosti v České republice
 • můžete ručit jen nemovitostí v České republice
 • nabízí ji pouze někteří poskytovatelé

Nevíte si rady? Pomůže hypoteční poradce

Nejbezpečnější a nejjednodušší je tedy zpravidla hypotéka na nemovitost v zahraničí, kterou získáte od ověřených poskytovatelů na českém trhu. Jak už jsme ale zmínili, zdaleka ne každá banka vám na nákup bytu, domu nebo apartmánu v zahraničí půjčí.

Proto si musíte dobře zmapovat jednotlivé poskytovatele a jejich nabídky. A to vám zabere spoustu hodin.

Lepší je požádat o pomoc nezávislého hypotečního poradce. Hypoteční poradce totiž ví, které banky hypotéku na nemovitost v zahraničí opravdu nabízejí a jaké mají podmínky. Snadno tak porovná jejich nabídky a doporučí vám ty nejvýhodnější.

A díky velkokapacitním slevám navíc často dokáže získat nižší úrok, než na jaký dosáhnete sami.

Výhodou také je, že služby nezávislého hypotečního poradce vás nestojí ani korunu. A přitom vám dokáží ušetřit spoustu času i peněz. Díky nim si totiž vyberete nejvýhodnější nabídku a nemusíte se bát, že půjčku zbytečně přeplatíte.

I vy si tak můžete splnit sen o alpské chatě nebo o bytě na francouzské riviéře. Bez zbytečných starostí a nečekaných výdajů.

ANKETA k článku "Hypotéka na nemovitost v zahraničí: 3 možnosti, jak ji získat"

Uvažujete o koupi nemovitosti v zahraničí?
Počet odpovědí: 163

KOMENTÁŘE k článku Hypotéka na nemovitost v zahraničí: 3 možnosti, jak ji získat

24.10.2020 00:40:00

Klasicka hypoteka v CR, Komentoval(a): Lucie Patikova

Dobry den, proc prosim nenapisete, ktere banky u nas nabizi moznost financovani koupe nemovitosti v zahranici formou klasicke hypoteky? Je pak u takove hypoteky moznost odectu uroku z dani? Dekuji Patikova
25.10.2020 09:52:18

Re: Klasická hypotéka v ČR, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, neexistuje jedna nejlepší banka pro financování nemovitostí v zahraničí formou klasické hypotéky (stejně jako žádná banka nenabízí např. univerzálně nejlepší běžný účet, spořicí účet nebo půjčku). Každá banka nabízí u všech těchto produktů trochu jiné podmínky. Co klient, to jiné potřeby, bonita a další individuální parametry. Hypoteční poradce s Vámi vše probere a doporučí banku, která Vám nabídne nejlepší podmínky.

Petr JermářBanky.cz

3.11.2020 02:52:48

Klasicka hypoteka na koupi nemovitosti v zahranici, Komentoval(a): Patikova

Dobry den pane Jermari, dekuji za Vasi reakci, ja jsem se Vas ale neptala na nejlepsi banku s nejlepsimi podminkami, ja jsem se Vas ptala, ktere z ceskych bank vubec tuto moznost nabizi. Protoze v clanku pisete, ze ne kazda banka ji nabizi. Predem dekuji za odpoved. Patikova
3.11.2020 22:43:02

Re: Hypotéka na koupi nemovitosti v zahraničí, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, na Vaši otázku není obecná odpověď. Vždy záleží na mnoha detailech (jaké zahraničí máte na mysli - velký rozdíl je např. mezi Slovenskem a ostatními zeměmi, atd.). Kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou osobně a posoudí Váš případ individuálně. Na trhu máme přes 30 bank.

Petr JermářBanky.cz

16.8.2021 12:04:14

Tajemnej jak hrad v karpatech, Komentoval(a): Miroslav Kmeť

Se bojíte, že Vám paní uteče přímo do banky a nevezme si hypo od Vás? Už jenom z důvodu netransparentnosti a neschopnosti normálně poradit, bych se obrátil raději na někoho jiného, nebo si obvolal banky sám...
17.8.2021 11:01:58

RE: Nejlepší hypotéka, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, ono ale opravdu nejde odpovědět na otázku, která banka nabízí nejlepší hypoteční úvěr NEBO která banka poskytne hypotéku na koupi nemovitosti v zahraničí bez toho aniž by klient sdělil, jaké zahraničí má na mysli, jaké má příjmy, bonitu, čím a kde bude ručit, atd. Na trhu máme přes 20 bank a odpověď popisující podmínky u všech bank by vydala na několik stránek a stejně by nemusela být dostatečně konkrétní. Není jednodušší vše probrat během rychlého hovoru? Můžete si samozřejmě obvolat všech 20 bank sám. Pak ale zjistíte, že místo jednoho hovoru s hypotečním poradcem jste strávil telefonováním celý týden. A to budete mít za sebou první kolo, kdy ve druhém budete znovu obvolávat všechny banky a snažit se licitovat o lepší podmínky. Připočtěte si k tomu aktuální vytíženost bank, kdy nestandardní požadavky neklientů čekají na vyřízení třeba i 2 měsíce. Hypoteční poradce Vám šetří mimo peněz (nižší úroková sazba) hlavně Váš čas (kompletní servis a la hypotéka na klíč).

Petr JermářBanky.cz

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Nebo odejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr. O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním z nejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a z čeho výpočet bonity vychází.

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

30.8.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Je to tu. Předpovídané zdražování hypoték se začíná velmi výrazně projevovat. Průměrná úroková sazba v červenci podle aktuálních dat vzrostla o desetinu procentního bodu. To je nejrychlejší růst za poslední 3 roky.

ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

18.8.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Hypotéky už několik měsíců v řadě zdražují. Další ranou pro tyto půjčky bylo nedávné zvýšení sazeb České národní banky. Analytici odhadují, že úrok do konce roku dosáhne nebo se výrazně přiblíží 3 %.

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

5.8.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Našetřit si na vlastní bydlení je rok od roku těžší. Zatímco na konci roku 2019 k tomu stačilo „jen” něco přes 118 průměrných měsíčních platů, na konci minulého roku už to bylo přes 130 platů. Doba spoření se tak o rok prodloužila. Vyplývá to z údajů, které nedávno zveřejnila Modrá pyramida.

Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

2.8.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Prudký nárůst. Tak vypadá v posledních měsících křivka, která ukazuje vývoj úrokových sazeb u hypoték. V červnu si je mohli lidé sjednat s průměrnou sazbou 2,13 %. Úroky se tak dostaly na úroveň, na které byly naposledy zhruba před rokem.Banky v ČR