Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #2454, Prodej nemovitosti a doplacení hypotéky

Prodej nemovitosti a doplacení hypotéky, Reality

Sjednejte si hypotéku online
27.1.2016 Reality

Dobrý den, mám hypotéku již deset let. Byla zřízena na vyrovnání dědictví. Díky tomu mám zastavený byt hodnoty asi 1 100 000 Kč. Zbytek hypotéky je 400 000Kč. Dotaz se týká toho, jestli mohu byt prodat sama a zbytek hypot.  zaplatit, nebo se prodeje musí účastnit banka? Pokud banka, jak by to probíhalo reálně. Děkuji Urešová

Dobrý den,

bance je jedno, kdo nemovitost vlastní či komu ji prodáváte. Banka se stará pouze o doplacení úvěru a v případě problémů přikračuje k prodeji nemovitosti (v katastru má ve svůj prospěch zřízené zástavní právo). Pokud byste tedy teoreticky nemovitost prodala a úvěr nedoplatila, banka by nemovitost zpeněžila a tratil by kupující. I proto je nemovitost se zástavním právem hůře prodejná, neboť je to pro kupujícího riziko.

Máte dvě možnosti:

  • nemovitost prodat i s převzetím hypotéky kupujícím (o zůstatek dluhu budu nižší prodejní cena)
  • hypotéku nejdříve doplatit z vlastních zdrojů a až potom nemovitost očištěnou o zástavní právo prodat

Druhou možností určitě docílíte vyšší prodejní ceny, neboť je to pro kupujícího méně starostí.