Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #5461, Realitní kancelář nevrátila rezervační poplatek

Realitní kancelář nevrátila rezervační poplatek, Reality

Sjednejte si hypotéku online
18.11.2018 Reality

Dobrý den, obdržel jsem od RK ČS výzvu k podpisu kupní smlouvy, na základě "rezervační smlouvy" a složených 100 tisíc korun na nákup RD. RK špatně pracovala, nebyla schopna uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí. Ve výzvě k podpisu kupní smlouvy chyběl datum, čas i místo, kde mám smlouvu podepsat. Rovněž mi nebyla předložena Kupní smlouva, kterou jsem měl podepsat. Téměř 10 let se snažím po bankovním domě ČS, kde mám účet, aby mi tato jednoduchá data sdělila. Ovšem marně. Protože jsem tuto smlouvu nepodepsal, RK mi zabavila rezervační poplatek ve výši 100 tisíc korun. Je dokument právoplatný, pokud v něm chybí základní údaje a ani zpětně mi je nechtějí sdělit? Navíc se mnou již nechtějí komunikovat a na mé argumenty nereagují. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

rezervační smlouva je smlouvou o smlouvě budoucí, neboť se v ní zavazujete do určitého data podepsat budoucí Kupní smlouvu. Proto by přílohou dobré rezervační smlouvy měla být přímo budoucí Kupní smlouva, aby bylo jasné, k čemu se zavazujete.

Rezervační smlouva stanovuje podmínky propadnutí rezervační zálohy (např. pokud Kupní smlouvu nepodepíšete do určitého data). Klíč k odpovědi na Vaši otázku leží v rezervační smlouvě - pečlivě si ji prostudujte a pak zhodnoťte, jestli jste naplnil podmínky pro propadnutí zálohy či nikoliv.

Datum, čas a místo podpisu smlouvy se domlouvá neformálně a ústně (telefonicky), nesepisují se k tomu speciální dokumenty. Všeobecná promlčecí lhůta činí 3 roky. Pokud k události došlo již před 10 lety a Vy jste doposud nezahájil soudní spor o navrácení peněz, je vše již 7 let promlčeno.