Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #21534, Daň z prodeje nemovitosti

Prodej bytu a umoření hypotéky: Bude částka z prodeje bytovou potřebou a osvobozena od daně?

10.6.2023 Daně

Dobrý den, jsem nucen prodat byt v OV, který vlastním čtyři roky (od 2/2019). Bydlel jsem v něm první dva roky, další dva byl pronajímán. Přestěhoval jsem se do většího bytu rovněž v OV, který jsem pořídil přes hypotéku (3/2021). Pokud nyní první byt (vlastnictví od 2/2019) prodám a peníze použiji pro umoření hypotéky na současném bydlišti, bude částka z prodeje bytovou potřebou a tedy osvobozena od daně? Děkuji Vám za objasnění.

Dobrý den,

ano - použijete-li peníze z prodeje starého bytu do 1 roku na umoření hypotéky na nový současný byt, bude vše bráno jako řešení vlastních bytových potřeb a daň z prodeje bytu platit nebudete.