Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #20563, Nechci platit notáři za dědictví

Nechci platit notáři za dědictví, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, jsme starší manželé, máme SJM a nechceme v případě smrti jednoho platit notáři dědické odměny. Doopravdy musíme společné peníze odklonit přes třetí osobu ještě za života? Někde je možné zadat obmyšlené osoby.

Dobrý den,

navrhovaný postup převádění peněz a majetku na třetí osoby důrazně nedoporučuji. Poplatek notáři za vyřízení dědictví bývá obvykle několik tisíc korun (ne více než nižší desítky tisíc). V případě úmrtí jednoho z manželů je předmětem dědického řízení jen polovina SJM (nikoliv celé SJM). Riskovat pro pár korun všechny peníze a majetek nedává smysl. Třetí osoba Vám může vše zpronevěřit. O peníze lze přijít i neúmyslně, pokud by např. třetí osoba měla exekuci, insolvenci či sama umřela.